5. Լեզուների և մշակույթների խաչմերուկում. Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դասախոսները՝ Իտալիայում կայացած գիտաժողովի մասնակից
Լեզուների և մշակույթների խաչմերուկում. Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դասախոսները՝ Իտալիայում կայացած գիտաժողովի մասնակից
Պարմա և Միլան քաղաքներում ս․թ․ մարտի 12-14-ը անցկացվեց «Երկլեզվություն և մշակույթների երկխոսություն. 21-րդ դարի մարտահրավերները» խորագրով միջազգային գիտագործնական տասներորդ հոբելյանական գիտաժողովը, որի կազմակերպիչներն էին Պարմայի պետական համալսարանը և Լև Տոլստոյի անվան երկլեզվության զարգացման ուսումնամեթոդական կենտրոնը (Միլան):
Գիտաժողովը համախմբել էր լեզվաբանության, օտար լեզուների դասավանդման մեթոդիկայի և միջմշակութային հաղորդակցության ոլորտի հետազոտողներին և դասախոսներին: Աշխատանքային լեզուներն էին ռուսերենը, իտալերենը և անգլերենը։
Երեք օրվա ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին բազմալեզվության և երկլեզվական կրթության հետ կապված արդիական հարցեր: Ուշադրության կենտրոնում էին ռուսաց լեզուն՝ որպես օտար լեզու դասավանդելու ժամանակակից մոտեցումները, ուսուցման և գնահատման մեջ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների օգտագործումը, ինչպես նաև մեթոդական նոր լուծումները՝ պատմվածքից մինչև նախագծային և առաջադրանքների վրա հիմնված ուսուցում:
Գիտաժողովի աշխատանքները կազմակերպվել էին վեց թեմատիկ բաժիններով: Պարմայում կայացած նիստերի առաջին երկու օրերին ներկայացվեցին գիտական զեկուցումներ, պաստառներ, անցկացվեցին կլոր սեղան-քննարկումներ: Եզրափակիչ օրը Միլանում անցավ գործնական ուղղվածություն ունեցող միջոցառումների ձևաչափով՝ վարպետության դասեր, աշխատարաններ և բաց դասեր:
Առանձնահատուկ հետաքրքրություն են առաջացրել ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման ոլորտում հետազոտություններ ներկայացրած հայաստանյան մասնակիցների ելույթները:
Ռուսաց լեզվաբանության, տիպաբանության և հաղորդակցման տեսության ամբիոնի պրոֆեսսոր, բ․գ․դ․ Լիլիթ Բրուտյանն իր ելույթուն ներկայացրեց ռուսաց լեզվի գործառության առանձնահատկությունները Հայաստանի լեզվական լանդշաֆտում: Ռուսաց լեզվի ամբիոնի ասիստենտ, բ․գ․թ․ Կարինա Հովհաննիսյանը զեկույց ներկայացրեց «storytelling»-ի՝ որպես հաղորդակցական իրավասությունների ձևավորման արդյունավետ գործիքի մասին: ԵՊՀ ռուսական կենտրոնի տնօրեն Արուսյակ Ներսեսյանը կարևորեց ապագա իրավաբաններին ռուսաց լեզվի դասավանդման առանձնահատկությունները:
Գիտաժողովը դարձավ նշանակալի միջազգային հարթակ գիտական և մանկավարժական փորձի փոխանակման, ակադեմիական կապերի ամրապնդման և 21-րդ դարի գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում երկլեզու կրթության զարգացման հեռանկարների քննարկման համար:

5. Lecturers of Russian Philology Chair participate in conference on bilingualism and cultural dialogue held in Italy
Lecturers of Russian Philology Chair participate in conference on bilingualism and cultural dialogue held in Italy
On March 12–14, the 10th anniversary international scientific-practical conference titled "Bilingualism and the Dialogue of Cultures: Challenges of the 21st Century" was held in Parma and Milan. The event was organized by the University of Parma and the Leo Tolstoy Educational and Methodological Center for the Development of Bilingualism.
The conference brought together researchers and lecturers specializing in linguistics, foreign language teaching methodology, and intercultural communication. The working languages of the conference were Russian, Italian, and English.
Over the course of three days, participants discussed current issues related to multilingualism and bilingual education. Particular attention was paid to contemporary approaches to teaching Russian as a foreign language, the use of artificial intelligence technologies in instruction and assessment, and innovative methodological solutions ranging from storytelling to project-based and task-based learning.
The conference proceedings were organized into six thematic sections. During the first two days in Parma, participants presented academic papers and posters, and took part in roundtable discussions. The final day in Milan was held in a practice-oriented format, featuring masterclasses, workshops, and open lessons.
Presentations by participants from Armenia, focusing on research in teaching Russian as a foreign language, attracted special interest. Professor Lilit Brutyan, Doctor of Philological Sciences from the Chair of Russian Linguistics, Typology, and Communication Theory, delivered a presentation on the functional features of the Russian language within Armenia's linguistic landscape. Karina Hovhannisyan, Candidate of Philological Sciences and assistant at the Chair of Russian Language, presented a report on storytelling as an effective tool for developing communicative competence. Arusyak Nersesyan, Director of the YSU Russian Center, highlighted the specific features of teaching Russian to future legal professionals.
The conference served as a significant international platform for the exchange of academic and pedagogical experience, the strengthening of scholarly ties, and discussions on the prospects for developing bilingual education in the context of global challenges in the 21st century.