031101.01.6 - Տնտեսագիտություն
Ծրագրի դիմորդը պետք է առնվազն ունենա ՀՀ եռաստիճան միջնակարգ ընդհանուր կամ դրան համարժեք այլ կրթություն:
Ընդունելությունը կատարվում է «ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգը հաստատելու և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի N 686-Ն որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ կառավարության 2012 թվականի ապրիլի 26-ի N 597-Ն որոշման համաձայն: Ծրագրի դիմորդները ընդունելության համար պետք է հանձնեն հետևյալ միասնական քննությունները՝
1. Մաթեմատիկա (գրավոր)
2. Հայոց լեզու և գրականություն (գրավոր) կամ Օտար լեզու (գրավոր)
Այլ մասնագիտությամբ բակալավրի կամ համարժեք որակավորում ունեցող դիմորդների ընդունելությունը կատարվում է առանց ընդունելության քննությունների: Այս դեպքում դիմորդը միանգամից ընդունվում է կրթական ծրագրի երկրորդ կուրս:
1. լուսաբանել պետական և տնտեսական կառավարման ոլորտում սահմանված կանոնակարգերն ու գոյություն ունեցող տեխնոլոգիաները
2. ներկայացնել ժամանակակից հավանականային, օպտիմիզացիոն, վիճակագրական, էկոնոմետրիկ և այլ մեթոդների կիրառության առավել լայնորեն տարածված ուղղությունները
3. մեկնաբանել միկրո- և մակրոտնտեսագիտության հիմնական հասկացությունները, գլոբալ և լոկալ շուկաների հիմնախնդիրները
4. ներկայացնել գործարարության համար անհրաժեշտ տեխնիկատնտեսական հաշվարկների կատարման գոյություն ունեցող հիմնական մոտեցումները և հիմնական ընթացակարգերը
5. ներկայացնել առավել լայն տարածում գտած մասնագիտացված համակարգչային ծրագրերը, ինչպես նաև տնտեսագիտական վերլուծության համար դրանց կիրառության հիմնական ուղղությունները
1. կատարել գործարարության համար անհրաժեշտ տեխնիկատնտեսական հաշվարկներ
2. գնահատել տարբեր կազմակերպությունների, արտադրաճյուղերի գործունեության տնտեսական արդյունավետությունը
3. մասնագիտական վերլուծություններով և հաշվարկներով նպաստել տնտեսվարող բոլոր սուբյեկտների կողմից կայացվող որոշումների և գործնական խնդիրների լուծմանը
4. պատրաստել և ներկայացնել մասնագիտական տարատեսակ հաշվետվություններ
5. մասնագիտական տարբեր խնդիրները լուծելու համար օգտագործել համապատասխան համակարգչային փաթեթներ
1. օգտվել տեղեկատվության տարատեսակ աղբյուրներից (ինտերնետային ռեսուրսներ, էլեկտրոնային գրադարաններ, գիտական հոդվածներ և հաշվետվություններ)
2. պատրաստել զեկուցումներ, ներկայացնել հետազոտությունների արդյունքները, վարել գիտական բանավեճեր
1. դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) ենթաբաժինների յուրացման գնահատում կիս­ամ­յակի ընթացքում (2 ընթացիկ քննություն),
2. դասընթացի (ուսում­նա­կան մոդուլի) առանձին թեմաների ընթացիկ ստու­գում­ներ կիսամյակի ընթացքում,
3. ծրագրով նախատեսված ինքնուրույն առաջադրանքների կատարման և յու­րաց­­­ման ստուգում և գնահատում կիսամյակի ընթացքում (ինք­նուրույն աշխա­տանք),
4. ծրագրով նախատեսված ինքնուրույն և/կամ խմբային հետազոտական
աշխա­տան­քի կատարման գնահատում կիսամյակի ընթացքում (հե­տազոտական աշխատանք, որը փոխարինում է ընթացիկ քննություններից որևէ մեկին),
6. ամբողջ դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) եզրափակիչ գնահատում քննա­շրջա­նում, որը ենթադրում է դասընթացի համար սահ­ման­ված կրթական վերջնադյունք­ների ձեռքբերման մակարդակի գնահատում:
Դաս­ըն­թացները, ըստ գնահատման ձևի, բաժանվում են 4 խմբի՝
Ծրագրի շրջանավարտները բուհն ավարտելուց անմիջապես հետո կարող է զբաղեցնել հետևյալ պաշտոնները`
▪ տնտեսության կառավարման ապարատի աշխատողներ,
▪ տնտեսագետներ, այդ թվում և սոցիալական ոլորտի,
▪ տնտեսական հարցերի գծով խորհրդականներ,
▪ տնտեսագետ վերլուծաբաններ,
▪ ուսումնական հաստատություններում ուսուցիչներ և դասախոսներ:
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն կունենան աշխատել.
▪ ՀՀ կառավարությունում,
▪ նախարարություններում,
▪ պետական այլ գերատես­չու­թյուն­ներում,
▪ մասնավոր սեկտորում,
▪ ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում,
▪ միջազգային կառույցներում և այլն:
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են իրենց ուսումը շարունակել «Տնտեսագիտություն» մասնագիտության (առանց ընդունելության քննության), և այլ մասնագիտությունների գծով գործող մագիստրոսական ծրագրերով, ինչպես նաև կրճատված ժամկետներում՝ ստանալու բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորման աստիճան 2-րդ մասնագիտության գծով:
· ժամանակակից սարքավորումներով և ծրագրային միջոցներով ապահովված լսարաններ,
· առցանց դասախոսություններ,
Կրթական չափորոշիչները կամ ծրագրային կողմնորոշիչները, որոնք օգտագործվել են ծրագիրը մշակելիս
· ՀՀ կրթական որակավորումների ազգային շրջանակ, ՀՀ Կառավարության 07.07.2016թ., N714-Ն որոշում։
· The framework of qualifications for the European Higher Education Area, 2010
· Լոնդոնի բիզնես դպրոցի, Տնտեսագիտության և բիզնեսի Վիեննայի համալսարանի, Մոսկվայի պետական համալսարանի «Տնտեսագիտություն» մասնագիտությամբ բակալավրի կրթական ծրագրեր։
· բազային համակարգչային (MS Word, MS Excel, MS Power Point փաթեթի ազատ տիրապետում) հմտություններ,
· մասնագիտական հետազոտություններ իրականացնելու կարողություն,
· գիտական աստիճան և/կամ կոչում հասարակագիտական ոլորտում, կամ որոշ դեպքերում՝ տվյալ կամ հարակից մասնագիտությամբ արտերկրյա բուհում ստացած մագիստրոսի կոչում,
· վերջին 5 տարում առնվազն 2 գիտական և/կամ մեթոդական հրատարակությունների առկայություն,
· վերջին 5 տարում առնվազն 2 մասնակցություն գիտաժողովների և/կամ աշխատաժողովների։
· մասնագիտական դասընթացների դասավանդման և/կամ վերապատրաստումներ (թրեյնինգներ) իրականացնելու առնվազն 3 տարվա փորձ (բացառությամբ որպես պրակտիկա ասպիրանտների դասավանդման),
· վերջին 5 տարվա ընթացքում մասնակցություն տեղական կամ միջազգային վերապատրաստումների և/կամ մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացների (բացառությամբ որպես պրակտիկա ասպիրանտների դասավանդման),
· ուսանողական հարցման արդյունքներով ստացված գնահատականների միջինը՝ առնվազն 3,5 (գործող դասախոսների համար)։

031101.01.6 - Economics
The applicants should have at least a three-level general secondary education of RA or other equivalent education.
The admission is carried out following the RA Government Decision No. 686 of April 28, 2011, on approving the procedure for admission to RA state and non-state higher educational institutions (according to the Bachelor's program) and repealing RA Government Decision No. 597 of April 26, 2012. Applicants to the program should take the following joint exams for admission:
1. Mathematics (written)
2. Armenian language and literature (written) or foreign language (written)
Admission of applicants with a Bachelor's degree or equivalent qualification in other majors is carried out without entrance exams. In this case, the applicant is admitted to the second year of the educational program.
The program aims to prepare high-quality economists-specialists for organizations performing economic activities in various sectors of the economy, financial and banking sector, production and social infrastructures, state administration, and local self-government systems.
1. To cover established regulations and existing technologies in the field of public and economic management
2. To present the most widespread directions of application of modern probabilistic, optimization, statistical, econometric, and other methods
3. To interpret the basic concepts of micro- and macroeconomics, the problems of global and local markets
4. To present the existing basic approaches and basic procedures for performing technical and economic calculations necessary for business
5. To present the most widespread specialized computer programs, as well as the main directions of their application for economic analysis
1. To make technical and economic calculations necessary for business
2. To assess the economic efficiency of the activities of various organizations and industries
3. To contribute to the solution of decisions and practical problems made by all economic entities with professional analyses and calculations
4. To prepare and present a variety of professional reports
5. To use appropriate computer packages to solve various professional problems
1. To use various sources of information (Internet resources, electronic libraries, scientific articles, and reports)
2. To prepare reports, present research results, conduct scientific debates
2. mid-term inspections of individual topics of the course (educational module) during the semester,
4. independent and/or group research provided by the program. Assessment of performance during the semester (a research paper that replaces one of the mid-term exams);
5. evaluation of participation in the course (participation),
6. final assessment of the entire course (academic module) in the exam period, which implies an assessment of the level of achievement of the educational outcomes set for the course.
According to the evaluation form, the courses are divided into 4 groups:
4. check-up.
Graduates of the program can occupy the following positions immediately after graduation:
▪ employees of the economy management apparatus,
▪ economists, including those from the social sphere,
▪ advisers on economic issues,
▪ economist analysts,
▪ teachers and lecturers in educational institutions.
Graduates of the program will have the opportunity to work in:
▪ the RA government,
▪ ministries,
▪ other state departments,
▪ the private sector,
▪ RA higher education institutions,
▪ international structures, etc.
Graduates of the program can continue their studies in the "Economics" speciality (without an exam), and in other majors, in the Master's programs, as well as in reduced terms to obtain a Bachelor's degree or a qualified specialist degree in the 2nd major.
· auditoriums equipped with modern appliances and software,
· online lectures,
The educational standards or program guidelines used in developing the program
· RA national framework of educational qualifications, RA Government decision dated 07.07.2016, N714-Ն.
· The framework of qualifications for the European Higher Education Area, 2010
· Bachelor's educational programs, London Business School, the Vienna University of Economics and Business, the Moscow State University.
· the ability to make a coursework program (calendar plan),
. knowledge of interactive teaching methods, and ability to use active learning techniques.
· ability to conduct sociological and marketing research,
. basic computer skills (fluent command of MS Word, MS Excel, MS PowerPoint package),
2. Professional abilities
· ability to conduct professional research,
· ability to present issues related to the issues of the professional sphere, their management, organization and financing.
· a scientific degree and/or rank in social sciences, or, in some cases, a Master's degree obtained at a foreign university in a given or related specialty,
· availability of at least 2 scientific and/or methodological publications in the last 5 years,
· at least 2 participations in conferences and/or workshops in the last 5 years.
· participation in local or international trainings and/or professional qualification improvement courses (except teaching post-graduate students as an internship) during the last 5 years.
· teaching portfolio: availability of online materials for at least 1/3 of taught subjects,
· the average of the grades obtained by the results of the student survey: at least 3.5 (for active professors).