Ուսման տևողությունը հեռակա ուսուցման համակարգում՝  2.5 տարի։
Ծրագիրը բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական և կամընտրական դասընթացներից: Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներն ունեն կիրառական նշանակություն և ուղղվածություն, վերաբերում են տնտեսական զարգացման արդի խնդիրներին, մարտահրավերներին և ոլորտային փոփոխությունների կանխատեսումներին, տնտեսական քաղաքականությունների մշակմանը, տնտեսությունում հետազոտությունների և վերլուծությունների իրականացմանը, ճգնաժամային իրավիճակների հաղթահարման գործիքակազմի տիրապետմանը:
ԵՊՀ մագիստրատուրայի 2024/2025 ուսումնական տարվա առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով ընդունելությանը հնարավորություն ունեն դիմելու ՀՀ պետական և ըստ մասնագիտությունների հավատարմագրված (ինստիտուցիոնալ) հավատարմագրում անցած ոչ պետական այլ բուհերի բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները:
Կրթական ծրագրի նպատակն է վերլուծել և համակարգել տնտեսական ոլորտին առնչվող ֆինանսական խնդիրները, կատարել համապատասխան կանխատեսումներ, ներդնել ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները և որոշումներ կայացնել բանկային, ոչ բանկային, հարկային, մաքսային և ֆինանսական հատվածին առնչվող տարբեր ոլորտներում:
Ծրագրի հաջող ավարտին ուսանողն ունակ կլինի ներկայացնելու ժամանակակից ֆինանսական ոլորտի գլոբալ և լոկալ հիմնախնդիրները, ձևակերպելու դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականության ծրագրերի կազմման և վերլուծության ժամանակակից մոտեցումները, ներկայացնելու բանկային գործունեության հիմնարար սկզբունքները, դասակարգելու ռիսկերը և կայացնելու ֆինանսական որոշումներ: Օգտագործելով ֆինանսական տարատեսակ գործիքներ՝ գործնականում իրականացնելու ներդրումային և բիզնես գործընթացների վերլուծություն, գնահատելու կազմակերպության ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը, կիրառելու տնտեսության ֆինանսական հատվածի կառավարման և գնահատման մեթոդները, գնահատելու ընտրված տնտեսական քաղաքականությունները, մշակելու և գործնականում իրականացնելու բանկային հատվածի վարկային և ակտիվային այլ գործառույթները:
Երկրորդ կուրսում ուսանողներն անցնում են 6 շաբաթ տևողությամբ մասնագիտական պրակտիկա գործընկեր կազմակերպություններում և տնտեսության մասնավոր հատվածում։
Ծրագիրը նախատեսված է պետական և ըստ մասնագիտությունների հավատարմագրված/ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները, որոնք ցանկանում են զարգացնել մասնագիտական որակները, ստանալ նոր գիտելիքներ և տիրապետել տնտեսական իրավիճակները գնահատելու և առաջացած խնդիրները հաղթահարելու հմտությունների:
Շրջանավարտները հնարավորություն ունեն կրթությունը շարունակելու կրթության հաջորդ մակարդակում, հասարակական և հումանիտար գիտությունների ոլորտում:

4. Finances, Circulation and Credit
The program consists of general, professional and elective courses. Compulsory professional courses and elective courses are of applied importance and focus, they are devoted to current problems, challenges and forecasting of sector changes in economic development, developing economic policy, conducting research and analysis in economics, mastering tools for overcoming crisis situations.
Graduates with bachelor's, master's, or graduate qualifications from other non-governmental universities who have passed state and institutional accreditation in their specialties have the opportunity to apply for admission to the YSU Master's degree program for the 2023/2024 academic year in full-time and part-time forms of study:
For more information, see the "Admission" section.
The purpose of the educational program is to analyze and systematize financial issues related to the economic sector, make appropriate forecasts, implement the acquired knowledge and skills and make decisions in various sectors related to the banking, non-banking, tax, customs and financial sectors.
Upon successful completion of the program, the student will be able to present global and local problems of the modern financial sector, formulate modern approaches to the preparation and analysis of monetary and fiscal policy plans, present the basic principles of banking, classify risks and make financial decisions using various financial instruments to analyze investment and business processes in practice, assess the effectiveness of financial management of the organization, apply methods of management and assessment of the financial sector of the economy, evaluate the chosen economic policy, develop and implement in practice other credit and asset functions of the banking sector.
During the second year, students undergo a 6-week professional internship in partner organizations and in the private sector of the economy.
The program is intended for graduates with bachelor's, master's or graduate qualifications from non-governmental higher educational institutions accredited in their specialties and who have passed institutional accreditation, who want to develop professional qualities, gain new knowledge and master the skills to assess the economic situation and overcome emerging problems.
Graduates have the opportunity to continue their studies at the next level of education in the field of social sciences and humanities.