5. Հանդիպում բանաստեղծ Թադևոս Տոնոյանի հետ
ԵՊՀ hայ բանասիրության ֆակուլտետի ՈՒԳԸ-ն, համագործակցելով Հայաստանի գրողների միության հետ, ժամանակակից գրականության թեմայով կազմակերպեց գրող-ընթերցող երկխոսություն։
Հանդիպման ժամանակ խոսվեց գրողի առջև ծառացած մարտահրավերների, գրաքննադատության, լեզվի մաքրության, թեմայի ընտրության, ժամանակակից գրականության առանձնահատկությունների մասին։ Հարցուպատասխանի միջոցով ուսանողները Թադևոս Տոնոյանին ուղղեցին իրենց հուզող հարցերը՝ ավելի մոտիկից ծանոթանալով գրողի ստեղծագործական մտածողությանն ու առանձնահատկություններին։
Ելույթներով հանդես եկան ֆակուլտետի դեկան Արշալույս Գալստյանը, ՀԳՄ նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, բանաստեղծներ Արևշատ Ավագյանը, Շանթ Մկրտչյանը։ Հնչեցին հեղինակի բանաստեղծություններից ուսանողների, թարգմանիչ Ասյա Խաչատրյանի և հեղինակի կատարմամբ։
Թադևոս Տոնոյանը ուսանողների համար ոչ միայն սիրված բանաստեղծ է, այլև դասախոս։ Նա ԵՊՀ հայոց լեզվի ամբիոնի դոցենտ է և վայելում է ուսանողների ու գործընկերների սերն ու հարգանքը:
Հավելենք, որ Հայաստանի գրողների միության հետ համագործակցությունը և նմանօրինակ միջոցառումները կլինեն շարունակական։

5. Meeting with poet Tadevos Tonoyan
YSU Armenian Philology Faculty’s SSS, in collaboration with Writers’ Union of Armenia, hosted a dialogue between writers and readers, focusing on modern literature.
At the meeting, discussion revolved around the challenges faced by the writer, literary criticism, language integrity, choice of themes, and characteristics of modern literature. During the interactive question-and-answer session, students asked Tadevos Tonoyan questions, gaining deeper insights into his creative thinking and characteristics as a writer.
Arshaluys Galstyan, Dean of the faculty, Eduard Militonyan, President of the Writers’ Union of Armenia, as well as poets Arevshat Avagyan and Shant Mkrtchyan delivered speeches. Following their addresses, students, translator Asya Khachatryan, and the author performed a selection of the author’s poems.
Tadevos Tonoyan is not only a beloved poet among students but also a respected lecturer. He is an associate professor at the Yerevan State University's Armenian Language Chair, and enjoys the love and respect of both students and colleagues.
It is important to note that our collaboration with the Writers’ Union of Armenia and similar events will be continuous.