5. Հայ բանասիրության ֆակուլտետում հյուրընկալվեցին Աբովյան քաղաքի № 4 դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտները
Հայ բանասիրության ֆակուլտետում հյուրընկալվեցին Աբովյան քաղաքի № 4 դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտները
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում ս.թ. ապրիլի 15-ին հյուրընկալվեցին Աբովյան քաղաքի № 4 դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտները, որոնք նախագծային աշխատանքի շրջանակում այցելեցին ԵՊՀ: Այցի ընթացքում ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի անդամները դպրոցականներին ներկայացրին ֆակուլտետի պատմությունն ու կրթական հարուստ ավանդույթները:
Այցի առանցքային մասը աշակերտների՝ ֆակուլտետի դեկան, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արշալույս Գալստյանի և 10-րդ դասարանի հայոց լեզվի դասագրքի հեղինակ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Ավետիսյանի հետ հանդիպումն էր:
Յու. Ավետիսյանի հետ ծավալած անմիջական քննարկման ընթացքում աշակերտները հնարավորություն ունեցան ներկայացնելու իրենց նախագծային աշխատանքի մանրամասները, բարձրացնելու մասնագիտական հարցեր և ստանալու արժեքավոր խորհուրդներ:
Նմանատիպ հանդիպումները նպաստում են դպրոց-բուհ կապի ամրապնդմանն ու օգնում աշակերտներին՝ կողմնորոշվելու մասնագիտական ընտրության հարցում:
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում ստացած մասնագիտական ուղղորդումները լավագույնս կնպաստեն աշակերտների նախագծային աշխատանքի հաջող կատարմանը։

5. Students from Abovyan School No. 4 visit YSU Faculty of Armenian Philology
On April 15, students of the 10th grade from School No. 4 in Abovyan visited the YSU Faculty of Armenian Philology as part of a project-based assignment. During the visit, members of the Faculty Student Council presented the faculty's history and rich academic traditions to the school students.
A key part of the visit was a meeting with the Dean of the Faculty, Candidate of Philological Sciences, Associate Professor Arshaluys Galstyan, and Professor Yuri Avetisyan, Doctor of Philological Sciences and author of the 10th-grade Armenian language textbook.
During an open discussion with Professor Avetisyan, the students presented details of their project work, raised academic questions, and received proper guidance.
Such meetings contribute to strengthening school-university cooperation and help students make informed decisions about their future professional paths. The academic guidance received at the Faculty of Armenian Philology is expected to support the successful completion of their project work.