«Կենսաբանություն» ծրագրի դիմորդը պետք է ունենա միջնակարգ, նախնական մաuնագիտական կամ միջին մասնագիտական կրթության վկայական։ Ընդունելությունը կատարվում է՝ ըստ ՀՀ Կառավարության հաստատած «ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգի» (26 ապրիլի 2012 թվականի N 597–Ն)։
Կրթական ծրագրի դիմորդները պետք է հանձնեն հետևյալ քննությունները՝
• կենսաբանություն (պարտադիր),
• ֆիզիկա կամ քիմիա (ըստ դիմորդի ընտրության),
• հայոց լեզու և գրականություն (ոչ մրցութային)։
«Կենսաբանություն» կրթական ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել հիմնարար և կիրառական գիտելիքներ կենդանի օրգանիզմների կազմավորման և կենսագործունեության վերաբերյալ՝ մոլեկուլային, բջջային, հյուսվածքային, օրգանային, օրգանիզմային և պոպուլյացիոն մակարդակներում: Ծրագիրը զարգացնում է ուսանողների՝ կենսաբանական մեթոդների և տեխնոլոգիաների կիրառման կարողությունները:
Կրթական ծրագրում ընդգրկված է ուսումնական պրակտիկան, որը հնարավորություն է տալիս զարգացնելու դաշտային պայմաններում աշխատելու հմտությունները և ծանոթանալու Հայաստանում տարածված սնկերի, բույսերի և կենդանիների բազմազանությանը: Մասնագիտական պրակտիկան անցկացվում է  գիտահետազոտական ինստիտուտներում և ոլորտային տարբեր կազմակերպություններում՝ նպաստելով ուսանողների գործնական հմտությունների զարգացմանը:
Մասնակցելով մանկավարժական կրթաբլոկի դասընթացներին (կամընտրական) շրջանավարտները ստանում են մանկավարժի որակավորում:
«Կենսաբանություն» կրթական ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու մագիստրատուրայում կամ անցնելու աշխատանքի բնության պահպանության և ռացիոնալ բնօգտագործման, բժշկության, գյուղատնտեսության, սննդի և դեղամիջոցների արտադրության ոլորտներում գործող ձեռնարկություններում:

To apply for the "Biology" program the applicant should hold a certificate of secondary, primary vocational, or secondary vocational education. The admission is carried out according to the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (Bachelor's educational program)" approved by the RA Government (April 26, 2012 N 597-N).
Applicants of the educational program take the following exams:
Biology (compulsory),
Physics or chemistry (as per the applicant's choice),
Armenian language (non-competitive).
The "Biology" educational program aims to provide students with fundamental and applied knowledge of the structure and functioning of living organisms at the molecular, cellular, tissue, organ, organismal, and population levels. The program develops students' abilities to apply biological methods and technologies.
Program Advantages
The educational program includes an internship, which allows developing the skills of working in field conditions and becoming acquainted with the diversity of fungi, plants, and animals common in Armenia. Professional internships are conducted in research institutes and various sectoral organizations, contributing to the development of students' practical skills.
By participating in the courses of the pedagogic educational system (optional), the graduates receive the qualification of a pedagogue.
Graduates of the "Biology" educational program have the opportunity to continue their studies or work in enterprises operating in the fields of nature conservation and rational use of nature, medicine, agriculture, food, and medicine production.