3. Կրոնական բազմազանությունը Հայաստանում. Խորհրդային և հետ-խորհրդային շրջանում կրոնական լանդշաֆտի սոցիո-մշակութային փոխակերպումների վերլուծության փորձ
Կրոնական բազմազանությունը Հայաստանում. Խորհրդային և հետ-խորհրդային շրջանում կրոնական լանդշաֆտի սոցիո-մշակութային փոխակերպումների վերլուծության փորձ
30-08-2023
Անտոնյան Յուլիա Յուրիի
yuliaantonyan@ysu.am
20TTSH-008
27600000
Ծրագրի հիմնական նպատակն է ուսումնասիրել և հասկանալ Հայաստանում կրոնական բազմազանության սոցիալական և մշակութային գոյատևման ասպեկտները երկու տարբեր պատմական ժամանակաշրջանում՝ խորհրդային և հետխորհրդային: Հետազոտությունը իրականացվելու է մի քանի ուղղություններով՝ պատմա-քաղաքական, պատմա-մարդաբանական, սոցիո-մարդաբանական և սոցիո-իրավական: Փորձ է արվելու հասկանալ, թե ինչպես է փոփոխվել Հայաստանում կրոնական բազմազանության պատկերը խորհրդային և հետ-խորհրդային ժամանակաշրջաններում, ինչպես են տարբեր էթնոդավանական ու դավանական համայնքները ադապտացվել և գոյատևել տարբեր քաղաքական պայմաններում, ինչպես է փոփոխվել նրանց կրոնական և մշակութային ինքնությունը և համայնքային սոցիո-մշակութային կառուցվածքը: Հետազոտությունը կատարվելու է ազգագրական և պատմական ուսումնասիրությունների մեթոդաբանությամբ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում հրատարակվելու են մի շարք հոդվածներ, ինչպես նաև մեկ կոլեկտիվ մենագրություն: Հետազոտության արդյունքները ներկայացվելու են նաև մի շարք սեմինարների և կոնֆերանսի շրջանակներում:

3. Religious diversity in Armenia. An analysis of socio-cultural changes of the religious landscape in Soviet and Post-Soviet periods.
Religious diversity in Armenia. An analysis of socio-cultural changes of the religious landscape in Soviet and Post-Soviet periods.
30-08-2023
20TTSH-008
27600000
The main objective of the project is to research and understand aspects of social and cultural persistence and survival of the religious diversity in Armenia taken in two historical periods: soviet and post-soviet. The research will be done within the dimensions of political history, historical anthropology, social/cultural anthropology and anthropology of law. We will attempt to comprehend how the picture of the religious diversity in Armenia has been changing throughout the soviet and postsoviet periods, how different ethno-religious and confessional communities have been adapting to, and surviving difficult political and social situations, how their religious and cultural identities and communities’ structures have been changed. The research will be done in the framework of methodology of ethnographic and historical research. As a result, a number of articles and a collective monography will be published and a number of seminars and a conference will be held.