3. «Covid 19»-ի հետևանքները. սոցիալական աղքատությունը և հասարակության կառուցվածքային այլափոխումները հետ-համավարակային Հայաստանում
«Covid 19»-ի հետևանքները. սոցիալական աղքատությունը և հասարակության կառուցվածքային այլափոխումները հետ-համավարակային Հայաստանում
30-08-2022
Վարտիկյան Արամ Ռոբերտի
mcc@ysu.am
20TTSH-056
18400000
Covid-19 համավարակը իր անուղղակի, ոչ կենսաբանական հետևանքներով ու ազդեցություններով որոշակիորեն աննախադեպ է արդի հասարակությունների, ողջ գլոբալ աշխարհի համար: Կանգնած են համաշխարհային տնտեսությունների բոլոր շարժիչները, կառուցվածքային բաղադրիչները: Ասվածը սպառնում է խորացող սոցիալական անհավասարությամբ, հասարակությունների սոցիալական կառուցվածքի այլասերմամբ, զանգվածային կտրուկ աղքատացմամբ, վերջինիս հետևանքների ողջ բազմազանությամբ: Այստեղ առավելապես կարևոր է դառնում ոչ մոնետար, ոչ նյութական՝ սոցիալական աղքատությունը: Այս բազմաչափ երևույթը, լինելով առավելապես աներևույթ և շղարշված, իր խորագույն ազդեցությունն ունի պետության, քաղաքացիների անվտանգ և բարեկեցիկ գոյության վրա: Սոցիալական աղքատության մասնավոր դրսևորումներն են սոցիական արտամղումը, օտարումը, մեկուսացումը, աննորմությունը, սոցիալական լարվածությունն ու արդյունարար դեզինտեգրացիան: Երևույթի տարածումը, ուժգնությունը համասեռ չեն: Հատկապես խոցելի են աշխատանքային միգրանտներն, իրենց ընտանիքների անդամները, տնտեսության երրորդային սեկտորի գործազուրկներն ու երիտասարդությունը: Աշխատանքի նպատակն է բացահայտել սոցիալական աղքատության բազմաչափ տարածումն ու ուժգնությունը բերված խմբերում: Վերլուծել վերջիններիս իրավիճակի հաղթահարման և սոցիալական անկման ներուժը, դուրս բերել ստրատիֆիկացիոն այլափոխումների համայնապատկերը:

3. The consequences of “Covid-19”: Social poverty and structural transformation of society in post-pandemic Armenia.
The consequences of “Covid-19”: Social poverty and structural transformation of society in post-pandemic Armenia.
30-08-2022
20TTSH-056
18400000
The Covid-19 pandemic, with its indirect, non-biological consequences and effects, is somewhat unprecedented in modern societies, in a globalized world. All the engines and structural components of the world economies are standing. This threatens the deepening social inequality, the degeneration of the social structure of societies, the impoverishment of the masses with a whole variety of its manifestations. Non-monetary, non-material, but social poverty becomes more important here. This multidimensional phenomenon, being mostly invisible and blurred, has its deepest impact on the secure and prosperous existence of the state and its citizens. Social manifestations of social poverty include social exclusion, alienation, isolation, normlessness, social tensions, and disintegration. The spread and intensity of the mentioned are not homogeneous. Working migrants, their families, the unemployed of the tertiary sector and the youth are especially vulnerable. The aim of the research is to identify the prevalence and intensity of social poverty in those groups, to analyze the potential of overcoming the situation and of social decline of the vulnerable groups.