3. Անտառների և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների էկոհամակարգային ծառայությունները և տեղական ինքնակառավարման արդյունավետությունը Հայաստանում. միջդիսցիպլինար հեռանկար
Անտառների և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների էկոհամակարգային ծառայությունները և տեղական ինքնակառավարման արդյունավետությունը Հայաստանում. միջդիսցիպլինար հեռանկար
30-08-2022
Գրիգորյան Հեղինե Սոկրատի
heghinehakhverdyan@gmail.com
20TTSH-023
18400000
Այս նախագծով առաջարկվում է գնահատել անտառների և ԲՀՊՏՆ-երի ոլորտում տեղական ինքնակառավարման իրավական կարգավորման արդյունավետությունն ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին չափորոշիչներին հիման վրա: Որպես արդյունավետության գնահատման ներքին չափորոշիչներ՝ կկիրառվեն ՀՀ օրենսդրության այս ոլորտում հռչակված նպատակները և խնդիրները, իսկ որպես արտաքին չափորոշիչներ՝ ՀՀ անտառների և ԲՀՊՏ-ների էկոհամակարգային ծառայությունները և բարիքները: Գնահատելով, թե ինչ արդյունավետությամբ է իրականացվում տեղական ինքնակառավարումը ի համեմատ օրենսդրությամբ հռչակված նպատակերի և խնդիրների (ներքին չափորոշիչ)՝ հետազոտությունը վեր կհանի շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների պահպանության և օգտագործման ոլորտում համայնքային կառավարման ներկայիս վիճակը: Մինչդեռ էկոհամակարգային ծառայությունների և բարիքների որպես արդյունավետության չափորոշչի կիրառմամբ (արտաքին չափորոշիչ) հետազոտությունը կվերաիմաստավորի համայնքներում ԲՀՊՏՆ-երի և անտառների էկոհամակարգային ծառայությունները և բարիքները, երկրորդ՝ կգնահատի տեղական ինքնակառավարման արդյունավետությունը այդ ծառայությունների և բարիքների՝ որպես համայնքային ռեսուրսի կայուն օգտագործման և պահպանության տեսանկյունից:

3. The ecosystem services of forests and specially protected areas and the effectiveness of local self-governance in Armenia. Interdisciplinary perspectives
The ecosystem services of forests and specially protected areas and the effectiveness of local self-governance in Armenia. Interdisciplinary perspectives
30-08-2022
20TTSH-023
18400000
The present project proposes to assess the effectiveness of LCAs in the fields of forest and protected areas on the basis of both internal and external criteria. The legal objectives and purposes of the legislation on local governance will serve as internal criteria, whereas the ecosystem-services and benefits of forests and protected areas as external criteria for the evaluation. The assessment of effectiveness against the objectives of the legislation in force has the promise to uncover the current state of local governance in the field of forests and protected areas, whereas the application of the external criteria allows to rethink the role of ecosystem-services, and secondly, to evaluate the effectiveness of local governance from the perspective of the sustainable use and conservation of those services and benefits.