3. Ֆիզիոլոգիական և կենսաքիմիական վերլուծության, թվային ֆենոտիպավորման և բջիջների ընտրության միջոցով Chlorellaceae միկրոջրիմուռների բելառուսական և հայկական շտամների աճման բնութագրերի ու H2-ի արտադրման ակտիվության ուսումնասիրություն և օպտիմալացում
Ֆիզիոլոգիական և կենսաքիմիական վերլուծության, թվային ֆենոտիպավորման և բջիջների ընտրության միջոցով Chlorellaceae միկրոջրիմուռների բելառուսական և հայկական շտամների աճման բնութագրերի ու H2-ի արտադրման ակտիվության ուսումնասիրություն և օպտիմալացում
01-09-2021
31-08-2023
Գաբրիելյան Լիլիթ Սերգեյի
lgabrielyan@ysu.am
21SC-BRFFR-1F012
9000000
Միկրոջրիմուռները օժտված են նյութափոխանակության բարձր ճկունությամբ և ունակ են արտադրել կենսաջրածին և հակաօքսիդանտային ակտիվությամբ օժտված միացություններ: Համատեղ նախագծի նպատակն է Chlorellaceae ընտանիքի կանաչ միկրոջրիմուռների բելառուսական և հայկական շտամների աճման բնութագրերի և կենսաջրածնի արտադրության գնահատումը ֆիզիոլոգիական և կենսաքիմիական վերլուծության, թվային ֆենոտիպավորման և բջիջների ընտրության միջոցով: Նախագծի ընթացքում՝ օգտագործելով հայ և բելառուս գիտնականների միջև համագործակցությունը, մշակվելու են ջրիմուռների կենսազանգվածի և կենսաջրածնի արտադրության օպտիմալացման ժամանակակից մոտեցումներ: Ուսումնասիրվելու է սթրեսային պայմանների ազդեցությունը՝ կապված միջավայրում կենսածին տարրերի անբավարարության հետ, կենսաջրածնի ելքի վրա: Հետազոտվելու է այդ պայմանների ազդեցությունը ջրիմուռների հակաօքսիդանտային համակարգի վիճակի և ակտիվության վրա: Իրականացվելու են ջրիմուռների ֆենոտիպի վերլուծություն և առանձին բջիջների թվային ֆենոտիպավորման համակարգի փորձարկում: Ստացված արդյունքները կարևոր են կենսաջրածնի՝ որպես էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրի, և հակաօքսիդանտային ակտիվությամբ օժտված միացությունների առավել արդյունավետ արտադրիչի ընտրության համար: Նման հետազոտությունները Հայաստանում և Բելառուսում իրականացվելու են առաջին անգամ և կնպաստեն ջրիմուռների կենսատեխնոլոգիայի և ֆենոմիկայի զարգացմանը:

3. Study and optimization of growth characteristics and H2-generating activity of Belarusian and Armenian strains of microalgae Chlorellaceae using physiological and biochemical analysis, digital phenotyping and cell selection
Study and optimization of growth characteristics and H2-generating activity of Belarusian and Armenian strains of microalgae Chlorellaceae using physiological and biochemical analysis, digital phenotyping and cell selection
21SC-BRFFR-1F012
Microalgae have high metabolic flexibility, and are able to produce biohydrogen and compounds with antioxidant activity. The joint project is aimed at assessing the growth characteristics and biohydrogen production of Belarusian and Armenian green microalgae strains of the Chlorellaceae family through physiological and biochemical analysis, digital phenotyping, and cell selection. During this project, using the cooperation of Armenian and Belarusian scientists, a modern approach to optimization of algae biomass and biohydrogen production will be developed. The impact of the stressful conditions related to the deprivation of different essential elements (sulfur and nitrogen) in the growth media on biohydrogen generation will be examined. The analysis of the effects of these conditions on the state and activity of algae antioxidant system will be also performed. Phenotype analysis of algae and testing of digital phenotyping of individual cells will be carried out. The results can be used to select the most effective producer of biohydrogen, as an alternative energy source, as well as compounds with antioxidant activity. These studies are being conducted in Armenia and Belarus for the first time and will contribute to the development of algae biotechnology and phenomics.