3. Հայաստանի հանրապետության տարածքում բնակվող տարբեր էթնիկական խմբերի հեշտոցային միկրոբիոմի կենսաբազմազանությունը և կաթնաթթվային բակտերիաների ազդեցությունը սեռահասուն կանանց առողջության վրա
Հայաստանի հանրապետության տարածքում բնակվող տարբեր էթնիկական խմբերի հեշտոցային միկրոբիոմի կենսաբազմազանությունը և կաթնաթթվային բակտերիաների ազդեցությունը սեռահասուն կանանց առողջության վրա
Բազուկյան Ինգա Լեվոնի
bazukyan@ysu.am
21T-2I019
20700000
Ժամանակակից հակաբիոտիկների նկատմամբ ախտածին միկրոօրգանիզմների բազմակողմանի կայունության երևույթը, ինչպես նաև վարակիչ գործոնների առաջացումը մարդու առողջության մանրէաբանական պաշտպանության ուժեղացման, բուժման նոր այլընտրանքային մեթոդների մշակման, հակաբիոտիկների ստացման, թիրախների ուսումնասիրության և բակտերիաների պրոբիոտիկ ձևերի հիմքի վրա դեղամիջոցների ստացման անհրաժեշտություն են առաջացնում։ Լորձաթաղանթները հանդիսանում են հիվանդություների հարուցիչների ներթափանցման հիմնական դարպասները։ Լորձաթաղանթների միկրոբիոտան կարևոր դեր է խաղում վարակներից օրգանիզմի պաշտպանելու համար։ Հեշտոցի միկրոբիոտայի կազմի և հավասարակշռության խախտումը կարող է հանգեցնել աղետալի հետևանքների, ինչպիսիք են վաղաժամ ծննդաբերությունը, վիժումները և այլն։ Միաժամանակ էթնիկական առանձնահատկությունները, կլիմայական պայմանները, վարքը և բազմաթիվ այլ գործոններ կարող են հանգեցնել միկրոբիոտայի կազմի փոփոխության։ Նախագծի նպատակն է հայուհիների հեշտոցային միկրոբիոմի կենսաբազմազանության առանձնահատկությունների ուսումնասիրությունը, առողջ, հեշտոցային կանդիդոզով հիվանդ և մինչև 12 շաբաթական հղի պացիենտների միկրոբիոմում տարբերությունների հայտնաբերումը, բարձր անտագոնիստական ակտիվությամբ օժտված կաթնաթթվային բակտերիաների (ԿԹԲ) մեկուսացումը, ակտիվ բաղադրիչների մաքրումը և փոփոխված միկրոբիոտայի շտկումը՝ ԿԹԲ ակտիվ բաղադրիչների կիրառմամբ։

3. Biodiversity of vaginal microbiome of different ethnic groups of Republic of Armenia and the effect of lactic acid bacteria on the health of the reproductive age women.
Biodiversity of vaginal microbiome of different ethnic groups of Republic of Armenia and the effect of lactic acid bacteria on the health of the reproductive age women.
21T-2I019
The phenomenon of multilateral resistance of pathogenic microorganisms to modern traditional antibiotics, the emergence of infectious agents, makes it necessary to strengthen the microbiological protection of human health, develop new alternative treatment methods, obtain new antibiotics, study new targets and create drugs based on probiotic forms of bacteria. Mucous layers are the main gateway for the penetration of pathogens. Microbiota of the mucous play an important role in the maintaining of the environment that protects human from microbial infections. Changing in the composition and equilibrium of the vaginal microbiota can lead to disastrous consequences, such as premature birth, interruption of pregnancy, etc. Moreover, ethnic characteristics, climatic conditions, behavior and many other factors can lead to a change in the composition of the microbiota. The aim of this project is to study the biodiversity of the vaginal microbiome of Armenian population, identify differences in the microbiome of healthy patients with vaginal candidiasis and up to 12 weeks’ pregnant women, isolate lactic acid bacteria with high antagonistic activity, isolate and purify the active components and correct the microbiota by introducing in the vagina of the active components of the LAB.