3. Անձնային ներուժի գործառնական դերը ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակների սոցիալ-հոգեբանական հետևանքների հաղթահարման գործընթացում
Անձնային ներուժի գործառնական դերը ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակների սոցիալ-հոգեբանական հետևանքների հաղթահարման գործընթացում
avanesyanh@ysu.am
21T-5A203
16614000
Նախագիծը ներկայացնում է համալիր և բազմափուլ հետազոտություն, որը հնարավորություն կտա բացահայտել՝ անձի հոգեբանական կապիտալի բաղադրիչները, վարքի ինքնակարգավորման մեխանիզմները, սթրեսի դրսևորման առանձնահատկությունները հետպատերազմյան և պանդեմիայի իրավիճակում և կմշակի արտակարգ իրավիճակի հաղթահարման ուղիները։ ՀՀ ներկա իրավիճակում անձի հաջողության և նրա արդյունավետ վարքի պահպանման հիմնախնդիրն այսօր, առավել քան երբևէ, պետք է դիտարկվի իբրև առողջ հասարակության և կայացած պետության զարգացման կարևոր նախապայման: Հասարակության կողմից արտակարգ իրավիճակների և սոցիալական ճգնաժամերի հաղթահարման կենտրոնում մարդկային գործոնն է, և հաճախ մարդու կողմից բարդ իրավիճակների հաղթահարման հնարավորությունը դրսևորվում է անձի հոգեբանական ներուժի միջոցով։ Վերոհիշյալից ելնելով, հետազոտության խնդրահարույց հիմնահարցն է՝ հոգեբանական կապիտալի սոցիալ-հոգեբանական և անձնային ռեսուրսների բացահայտումը և դրանց ազդեցության ուսումնասիրումը անձի բարեկեցության, ակտիվության, կայունության, նախաձեռնողականության վրա, և որպես գիտակիրառական արդյունք՝ անձնային ներուժի կանխորոշիչների ակտիվացումը։ Հետազոտության ընտրանքն է հանդիսանում մինչև 36 տարեկան բարձրագույն կրթությամբ երիտասարդները, որոնք, ըստ միջազգային չափանիշների, համարվում են երկրի մարդկային կապիտալի գլխավոր թիրախային խումբը։

3. The functional role of personal potential in overcoming the socio-psychological consequences of crisis and extreme situations
The functional role of personal potential in overcoming the socio-psychological consequences of crisis and extreme situations
21T-5A203
16614000
This project is a complex and multi-stage study, which is intended to identify, in the conditions of post-war consequences and a pandemic, the components of the psychological capital of the individual, the mechanisms of self-regulation of behavior and features of stress manifestations. In the current situation in Armenia, the problem of personal success and maintaining effective behavior should be considered as an important condition for a healthy society and the formation of a stable state. Тhe human factor is at the center of the issues of society's way out of extreme situations and social crises, since usually the ability to overcome problem situations by a person is manifested through his personal potential. Based on this, the problematic issue of the study is to identify socio-psychological and personal resources and assess the degree of their influence on the willingness to act, stability, initiative and well-being of the individual. And as a scientific and applied result, the growth of the activity of predictors of the personal potential of youth is supposed. The research contingent is young people with higher education under the age of 36, since according to international scientific criteria they are the main part of the state's human capital.