3. Թուրք գրող Նեջիփ Ֆազըլ Քըսաքյուրեքը որպես «նոր (էրդողանական) Թուրքիայի» գաղափարախոս. իսլամական պահպանողականության էվոլյուցիան` գրական ստեղծագործություններից մինչև քաղաքական ինքնություն
Թուրք գրող Նեջիփ Ֆազըլ Քըսաքյուրեքը որպես «նոր (էրդողանական) Թուրքիայի» գաղափարախոս. իսլամական պահպանողականության էվոլյուցիան` գրական ստեղծագործություններից մինչև քաղաքական ինքնություն
Պողոսյան Նաիրա Հակոբի
nairapoghosyan@ysu.am
22YR-6B008
17400000
Տարիներ շարունակ Թուրքիան՝ աշխարհիկ հասարակարգով և Եվրամիությանն ինտեգրվելու ցանկությամբ համարվում էր իսլամական ինքնության և արևմտյան արժեքների համակեցության «հաջողված օրինակ»։ 2002 թ․ Թուրքիայում իշխանության գլուխ եկած Արդարություն և զարգացում կուսակցության (ԱԶԿ) եվրաինտեգրման գաղափարից աստիճանական հեռացումը, երկրի ներսում իսլամական վեկտորի ուժեղացումը, արտաքին քաղաքական դաշտում ակտիվացումը ցույց տվեցին, որ Թուրքիան փորձում է հրաժարվել «արևմտականացման» ճանապարհից և զարգացման նոր մոդել է փնտրում։ Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ այդ մոդելն առավելագույնս հակադրվելու է քեմալիզմին և հարելու հանրապետության գոյության ողջ ընթացքում աշխարհիկության դեմ հանդես եկող թուրքական պահպանողականության գաղափարներին։ Սույն հետազոտական ծրագրի շրջանակներում փորձելու ենք ուսումնասիրել նշանավոր թուրք պոետ, արձակագիր, դրամատուրգ, հրապարակախոս և իսլամական պահպանողականության գաղափարախոս, նախագահ Ռ․ Թ․ Էրդողանի «գաղափարական կնքահայր» Նեջիփ Ֆազըլ Քըսաքյուրեքի ստեղծագործական մեծ ժառանգությունը, վերլուծել հեղինակի առաջարկած իսլամական-պահպանողականության մոդելի առանձնահատկությունները և ներկայացնել դեռևս XX դարի 60-70-ական թվականներին ձևավորված քըսաքուրեքյան փիլիսոփայության հիմնասյուների արտացոլումը ԱԶԿ գաղափարախոսության մեջ։

3. Turkish Writer Necip Fazıl Kısakürek as Ideologist of "New (Erdoganic) Turkey": Evolution of Islamic Conservatism from Literary Works to Political Identity
Turkish Writer Necip Fazıl Kısakürek as Ideologist of "New (Erdoganic) Turkey": Evolution of Islamic Conservatism from Literary Works to Political Identity
Poghosyan Naira
22YR-6B008
Notwithstanding the human rights violations and curtailment of political freedoms, Turkey with its secular social order and willingness for EU integration was considered for years as a successful example of the symbiosis of Islamic identity and Western values. Gradual distancing from the idea of EU integration, strengthening of Islamic vector within the country and revilitation of foreign policy by Justice and Development Party (AKP) that came to power in Turkey in 2002 showed that the country is trying to abandon the path of “Westernization” and is in search of a new model. It is becoming apparent from the statements of President Recep Tayyip Erdoğan that the model is going to counterpose Kemalism and side with the ideas of Turkish conservatism that has confronted secularism throughout the whole period of existence of the Republic. Within the framework of given research programme we will explore notable Turkish poet, novelist, playwright, ideologist of Islamic conservatism, the “Godfather” of President R.T. Erdoğan Necip Fazıl Kısakürek’s vast literary heritage, analyse the peculiarities of his model of Islamic conservatism as well as present how the salient points of Kısakürek’s philosophy that was already formed in 1960-70s are reflected in the ideology of AKP.