3. Ադրբեջանական Հանրապետության քրդերը և «Կարմիր Քրդստանի» խնդիրը Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո իրողությունների համատեքստում
Ադրբեջանական Հանրապետության քրդերը և «Կարմիր Քրդստանի» խնդիրը Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո իրողությունների համատեքստում
Պետրոսյան Լիանա Ռուբենի
lianpetrosyan@yahoo.com
22YR-6A024
16142000
Ծրագրի նպատակն է ադրբեջանական քրդերի և Քարվաճառի, Քաշաթաղ-Բերձորի, Որոտանի և հարակից որոշ տարածքներում 1923-1930թթ. գոյություն ունեցած և մասնագիտական գրականության մեջ «Կարմիր Քրդստան» անվամբ հայտնի Քրդստանի գավառի (Курдистанский уезд), ապա երկրամասի (Курдистанский округ) ձևավորման, գոյության և լուծարման համակողմանի ուսումնասիրությունը՝ հաշվի առնելով Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը։ Արդիական է տեսական հիմնախնդիրների և ԱՀ տարածքում իրանական ժողովուրդների մասնակցությամբ ընթացող էթնիկ-քաղաքական գործընթացները ճիշտ ընկալելու և նաև Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո «Կարմիր Քրդստանի» սահմանագծի, ՀՀ սահմանային խնդիրների և շրջանի էթնիկական կազմի ձևավորման քաղաքական պատճառների ուսումնասիրության առումով։ Միտված է տեսական հիմքի վրա իրականացնել հետազոտություն՝ նաև կարճաժակետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կիրառական առաջարկներով, որոնք ներառելու են քրդերի՝ ՀՀ անվտանգային շահերի տեսակետից արդիական էթնիկ-քաղաքական պասիոնարության սանդղակի ստեղծումը, դրա գնահատման մեթոդաբանության հստակեցումը, Ադրբեջանում քրդերի մասնակցությամբ ընթացող գործընթացների՝ կանխատեսելիությանն առնչվող հիմնադրույթների սահմանումը, նաև՝ «Կարմիր Քրդստանի» խնդրի վերհանումը և դրա նորովի քննությունը։

3. Kurds of the Republic of Azerbaijan and the issue of «Red Kurdistan» in the context of realities after the Second Artsakh War
Kurds of the Republic of Azerbaijan and the issue of «Red Kurdistan» in the context of realities after the Second Artsakh War
22YR-6A024
16142000
The aim of the project is to comprehensively study of the Azerbaijani Kurds and the formation, existence and abolition of the Distric, later Region of Kurdistan, then in the professional literature known as “Red Kurdistan”, formed in 1923-30 in the areas of Karvachar, Kashatagh-Berdzor, Vorotan and some adjacent territories, taking into account the situation after the Second Artsakh War. It is topical to correctly understand and analyze the ethno-political processes taking place in the territory of Azerbaijan with the participation of the Iranian people stock and also the issue of the frontiers of the “Red Kurdistan" territory after the Second Artsakh War, the border problems of the RA and the political reasons for the formation of the region’s ethnic composition. It is aimed at carrying out a research also with short, medium and long-term applied proposals on a theoretical basis which will include the creation of a scale of ethnopolitical passionarity of Kurds in terms of the security interests of the RA, clarification of the methodology for its assessment, determination of the principles of predictability of ongoing processes with the participation of Kurds in Azerbaijan, as well as identifying the problem of "Red Kurdistan" and its investigation in a new way.