3. «Սասնա Ծռեր» էպոսը արվեստում և հասարակական-քաղաքական խոսույթում․ հանրային հիշողություն, ինքնություն, տիպաբանություն և մուլտիմոդալություն
«Սասնա Ծռեր» էպոսը արվեստում և հասարակական-քաղաքական խոսույթում․ հանրային հիշողություն, ինքնություն, տիպաբանություն և մուլտիմոդալություն
Տիգրան Սերժիկի Սիմյան
24SSAH-6B014
26100000
Սույն նախագծի ուսումնասիրության օբյեկտը/առարկան «Սասնա ծռեր» էպոսի գրական մշակումներն են և արվեստի տարբեր տեսակներում էպիկական նյութի դրսևորումները, այլ խոսքով՝ էպիկական նյութի մուլտիմոդալությունը (գեղանկարչություն, քանդակ, հարթաքանդակ, մանրանկար, պատկերազարդում, սցենար, կինո և այլն)։ «Սասնա ծռեր» էպոսը և դրանից արտագծված տեքստերը (Թումանյան, Իսահակյան, Չարենց, Օշական, Մանվելյան, Վաղարշյան, Սիրաս, Սիտալ, Սարմեն, Տարոնցի, Խերանյան, Հովհաննես և այլն) դիտարկվելու են հետազոտական նոր շրջանակում։ Զուգահեռներ են անցկացվելու հյուսիսարևելյան եվրոպական՝ էստոնական, լատվիական և կարելո-ֆիննական էպոսների միջև («Կալևիպոեգի», «Լաչպլեսիս», «Կալևալա»): Իհարկե, շեշտադրվելու է հիմնականում «Կալևիպոեգին», այդ իսկ պատճառով մեր կոլաբորանտը Տալլինի համալսարանի պրոֆեսորներից է։ Կուտակվելու են նոր գիտելիքներ՝ հիմնվելով գրականագիտական և հասարակագիտական արդիական մեթոդների հիման վրա (Չ. Ս. Պիրսի, Ֆ. դը Սոսյուրի, Յու. Լոտմանի, Ում. Էկոյի, Մ. Ֆուկոյի, Պ. Բուրդյեի, Ռ. Վոդակի, Յան Ասմանի, Ա. Ասմանի և այլոց), ինչը նոր հնարավորություն է տալու հայ գրականության մեջ տեղ գտած էպիկական նյութը յուրովի վերանայելու համար։ Խմբի աշխատանքն ունենալու է միջգիտակարգային բնույթ, ինչը հիմնված է լինելու միջխոսութայնության վրա։ Այն կնպաստի հայագիտության և էպոսագիտության միջազգայնացմանը։

3. Daredevils of Sassoun in Art and Socio-political Discourse: Social Memory, Identity, Typology, and Multimodality
Daredevils of Sassoun in Art and Socio-political Discourse: Social Memory, Identity, Typology, and Multimodality
Tigran Simyan
24SSAH-6B014
The object/subject of the study of this grant project will be the literary elaborations of the «Daredevils of Sassoun» («Sasna Tsrer») epic and the manifestations of the epic material in different types of art, in other words, the multimodality of the epic material (painting, sculpture, bas-relief, miniature, illustration, screenplay, cinema, etc.). The epic «Daredevils of Sassoun» and the texts derived from it (Tumanyan, Isahakyan, Charents, Oshakan, Manvelyan, Vagharshyan, Siras, Sital, Sarmen, Tarontsi, Kheranyan, Hovhannes, etc.) will be considered in entirely new research frame. We will draw parallels between North-Eastern European – Estonian, Latvian, and Karelo-Finnish epics («Kalevipoeg», «Lachplesis», «Kalevala»). Of course, we will focus mainly on «Kalevipoeg», that’s why our collaborator is one of the professors of Tallinn University. We will generate new knowledge based on modern literary and social science methods (C. S. Peirce, F. de Saussure, Y. Lotman, Um. Eco, M. Foucault, P. Bourdieu, R. Wodak, Jan Assmann, A. Assmann, and others). The work of the group will have an interdisciplinary character, which will be based on interdiscursivity that will contribute to the internationalization of Armenian studies and epic studies.