3. Ուսանողների ակադեﬕական ներգրավվածությունը և բարեկեցությունը պայմանավորող ﬕջավայրային և անձնային գործոնների ուսուﬓասիրում
Ուսանողների ակադեﬕական ներգրավվածությունը և բարեկեցությունը պայմանավորող ﬕջավայրային և անձնային գործոնների ուսուﬓասիրում
Ստեփանյան Լուսինե Սամվելի
25RG-5A036
ՀՀ-ում 2005 թվականից ի վեր բարձրագույն կրթությունը  տրանսֆորմացիայի փուլում է՝ առաջին պլան մղելով ուսանողակենտրոն մոտեցումը և դրանից բխող դասավանդման, ուսումնառության մեթոդաբանության փոփոխության անհրաժեշտությունը, ինչն էլ իր հերթին կարևորում է ուսանողի՝ որպես կրթական գործընթացի հանգուցային շահառուի ակադեմիական ներգրավվածության և բարեկեցության հետազոտման անհրաժեշտությունը: Ծրագրի նպատակն է ուսումնասիրել ուսանողների ակադեմիական ներգրավվածության և բարեկեցության միջավայրային և անձնային գործոնները՝ ուսումնառության և դասավանդման արդյունավետության բարելավման համար:
• Հետազոտության մեթոդները՝ փաստաթղթերի ուսումնասիրություն, ֆոկուս-խմբերի, խորքային հարցազրույցների անցկացում, թեստավորում, տվյալների մաթեմատիկական վիճակագրական, քանակական և որակական վերլուծություն։
• Հետազոտության ընտրանքը՝ ՀՀ տարբեր համալսարանների ուսանողները, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ ներքին փաստաթղթերը, հաշվետվությունները։
Հետազոտության արդյունքում ակնկալվում է դուրս բերել ակադեմիական ներգրավվածությունը պայմանավորող արտաքին և ներքին գործոնների համալիրը, որոնց զարգացումը (անձնային գործոններ) և բարեփոխումը (միջավայրային գործոններ) կարող են նպաստել ուսանողների ուսումնառության արդյունավետության բարձրացմանը, նրանց բարեկեցության և հաջողության ապահովմանը։

3. Exploring environmental and personal factors influencing students' academic engagement and well-being
Exploring environmental and personal factors influencing students' academic engagement and well-being
Lusine Samvel Stepanyan
25RG-5A036
Higher education in Armenia has been in the process of transformation since 2005, highlighting the student-centered approach and the resulting need to change the teaching and learning methodology, which, in turn, emphasizes the need to explore the academic engagement and wellbeing of the student as a key beneficiary of the educational process. The goal of the project is to explore the environmental and personal factors of students academic engagement and well-being to enhance learning and teaching effectiveness. The methods of investigation: the study of documents, focus groups, in-depth interviews, testing, mathematical statistical, quantitative and qualitative data analysis. The sample of the study will be compiled by students of various universities of the Republic of Armenia, internal documents, reports on the organization of the educational process. It is expected that as a result of the study, a set of external and internal factors will be identified determining academic engagement and well-being, the development (personal factors) and reform (environmental factors) can contribute to improving the effectiveness of student learning, ensuring their well-being and success․