3. ZnO նանոմասնիկների կենսաբանական և ոչ կենսաբանական ֆունկցիոնալացման ազդեցությունը կենսատեխնոլոգիապես հեռանկարային ցիանաբակտերիաների վրա
ZnO նանոմասնիկների կենսաբանական և ոչ կենսաբանական ֆունկցիոնալացման ազդեցությունը կենսատեխնոլոգիապես հեռանկարային ցիանաբակտերիաների վրա
05-10-2026
06-12-2026
Հարությունյան Անի Ալեքսանդրի
26PTS-1F016
2500000
Ներկայում հետաքրքրություն է ներկայացնում նանոմասնիկների (ՆՄ) մակերեսի ֆունկցիոնալացումը, քանի որ այն կարող է բարելավել դրանց կայունությունը, կանխել ագրեգացումը, խթանել հակամանրէային ակտիվությունը և ապահովել կենսաբանական համակարգերի հետ ավելի արդյունավետ փոխազդեցությունը։ Սույն նախագծի նպատակն է կենսատեխնոլոգիապես արժեքավոր ցիանաբակտերիա Arthrospira (Spirulina) platensis-ի ձևաբանության, աճի, կենսաքիմիական կազմի և օքսիդատիվ սթրեսին արձագանքի վրա տարբեր կերպ ֆունկցիոնալացված՝ ներառյալ ցիանաբակտերիաներով և ոչ կենսաբանական (համեմատական) ZnO ՆՄ-ի ազդեցության ուսումնասիրությունը։ Կպարզաբանվի ZnO ՆՄ-ի ազդեցության կախվածությունը ինչպես ՆՄ-ի հիմնական նյութից, այնպես էլ դրանց մակերեսի ֆունկցիոնալացման բնույթից։ Ցիանաբակտերիաներով ֆունկցիոնալացված ՆՄ-ի «նանոմասնիկ–բջիջ» փոխազդեցությունը կարող է տարբերվել սինթետիկ պոլիմերներով ֆունկցիոնալիզացված ՆՄ-ից, ինչը կարող է հանգեցնել միկրոօրգանիզմների աճի, դրանց կենսաքիմիական կազմի և օքսիդատիվ սթրեսի մարկերների վրա տարաբնույթ ազդեցության։
Չեպոյ Լիլիանա Եֆիմի, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, Մոլդովայի տեխնիկական համալսարանի մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ինստիտուտ

3. Effects of Biological and Non-Biological Functionalized ZnO Nanoparticles on Biotechnologically Valuable Cyanobacteria
Effects of Biological and Non-Biological Functionalized ZnO Nanoparticles on Biotechnologically Valuable Cyanobacteria
05-10-2026
06-12-2026
Ani A․ Harutyunyan
26PTS-1F016
2500000
Nowadays, significant attention is paid to the surface functionalization of nanoparticles (NPs), as this approach can improve stability, prevent aggregation, enhance antimicrobial activity, and facilitate more efficient interactions with biological systems. This project aims to study the effects of ZnO NPs with different surface functionalizations, including cyanobacteria-derived and nonbiological (comparator) forms, on the morphology, growth, biochemical composition, and oxidative stress response of the biotechnologically valuable cyanobacterium Arthrospira (Spirulina) platensis. The dependence of ZnO NPs effects on cyanobacteria will be clarified with respect to both the nanoparticle core material and the nature of their surface functionalization. Cyanobacteria-functionalized NPs may alter nanoparticle-cell interactions differently from comparator-functionalized NPs, resulting in distinct effects on microorganism growth, biochemical composition, and oxidative stress markers.
Cepoi Liliana Efim, Doctor of Biological Sciences, Institute of Microbiology and Biotechnology, Technical University of Moldova