3. «T-GREEN» նախագիծ
«T-GREEN» նախագիծն ուղղված է բուհերում իրականացվող հետբակալավրիատական կրթությանն անհրաժեշտ բարեփոխումներին, որի համար առանցքային է «Կանաչ» քաղաքականությունը։ Նախագծի իրականացումը բուհերին  հնարավորություն կտա ավանդական կրթական ծրագրերից անցում կատարելու ապագային միտված, կանաչ և միջառարկայական ուսումնական ծրագրերին՝ խթանելով ուսանողների շարժունակությունն ու մշակելով համատեղ որակավորման աստիճան շնորհող կրթական ծրագրերի իրականացման կառուցակարգեր։
Նախագծի հիմնական նպատակն է ազգային և ինստիտուցիոնալ վարչական կազմի, որոշումներ կայացնողների, քաղաքականություն մշակողների, մանկավարժների, հետազոտողների և ուսանողների մոտ այնպիսի կարողությունների զարգացումը, որոնց միջոցով նշված դերակատարները կկարողանան կայուն զարգացման նպատակները և բնապահպանական խնդիրները ինտեգրել քաղաքականության և կրթական բովանդակության մեջ։
Նախագծի հայաստանյան մասնակիցներն են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Որակի ապահովման ազգային կենտրոնը,  Երևանի պետական համալսարանը, Եվրասիա միջազգային համալսարանը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը,  Գորիսի պետական համալսարանը,  Գավառի պետական համալսարանը,  «Էրազմուս ուսանողների ցանց Երևան» և «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունները։
ԵՄ գործընկերներն են՝ Միջազգային հելլենիկ համալսարանը (Հունաստան), Միկոլաս Ռոմերիսի անվան համալսարանը (Լիտվա), Պորտուգալիայի կաթոլիկ համալսարանը (Պորտուգալիա) և Կրակովի Յագելոնյան համալսարանը (Լեհաստան)։
Նախագծի մեկնարկային առցանց հանդիպման ընթացքում (4-5 ապրիլի, 2023թ.) ներկայացվեցին նախագծի հիմնադրույթները, անդրադարձ կատարվեց առանձին գործողությունների փաթեթներին, ներկայացվեցին աշխատանքների կատարման պատասխանատուները և ժամկետները։

The T-GREEN project aims to address the necessary reforms in graduate education, aligned with the Green Deal. Its implementation will facilitate the transition from traditional to forward-looking, environmentally conscious, and interdisciplinary curricula, while promoting student mobility and developing frameworks for joint degree programs.
The primary objective of the project is the capacity building of national and institutional administrative staff, decision-makers, policy developers, educators, researchers, and students. These capacities will enable the actors to effectively integrate sustainable development goals and environmental issues into policy-making processes and educational content.
The Armenian participants in the project include the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the National Center for Professional Education Quality Assurance, Yerevan State University, Eurasia International University, Armenian State University of Economics, French University in Armenia, National Polytechnic University of Armenia, Armenian National Agrarian University, Goris State University, Gavar State University, as well as the non-governmental organizations Erasmus Student Network Yerevan and Bridge of Hope.
The European Union partners include the International Hellenic University (Greece), Mykolas Romeris University (Lithuania), the Catholic University of Portugal (Portugal), and Jagiellonian University (Poland).
During the project’s kick-off meeting held on April 4–5, 2023, the fundamental principles of the project were discussed, specific action packages were presented, and the responsible parties along with timelines for the tasks were specified.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.