«PRO EXTOUR» նախագիծ․ Սևծովյան տարածաշրջանի երկրների զարգացած տուրիզմի օրինակով աջակցություն մշակութային ժառանգությանը
Subsidy Contract No. BSB 1145
Տուրիզմը և զբոսաշրջությունը պետության տնտեսության զարգացման և աճի գործում մեծ խթան են, որոնք միաժամանակ նպաստում են նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
«PRO EXTOUR»-ը նախագիծ է, որը, օգտագործելով Սևծովյան տարածաշրջանի բնական և մշակութային հարուստ ռեսուրսները, ապահովում է որակյալ և մրցունակ աշխատուժ: Սակայն այդ ամենին խոչընդոտում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, ռեսուրսների արագ սպառումը, աշխատուժի պակասը: Բացի դրանից՝ 2020 թ. համավարակը զբոսաշրջության ոլորտի համար ի հայտ բերեց այնպիսի խնդիրներ, որոնք, լինելով համաշխարհային բնույթի, պահանջում էին նոր լուծումներ:
«PRO EXTOUR» նախագծի նպատակն է խթանել արհեստավարժ տուրիզմը Սևծովյան տարածաշրջանի պետություններում՝ դառնալով կայուն զարգացման ուղի, օգտագործելով և համատեղելով տեղացի ժողովուրդների մշակութային ժառանգությունը, առաջարկելով նորարարական լուծումներ և համագործակցություն:
Ծրագիրը մի շարք բուհերի համատեղ նախաձեռնություն է, որի անդամներն են Վառնայի կառավարման ինստիտուտը (Բուլղարիա), Երևանի պետական համալսարանը (Հայաստան), Սալոնիկի համալսարանը (Հունաստան), ինչպես նաև Վրացական արվեստի ու մշակույթի կենտրոնը (Վրաստան) և Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ասոցիացիան (Բուլղարիա):
Ծրագրի նպատակներն են.
- Սևծովյան տարածշրջանում արհեստավարժ տուրիզմի խթանման համար կարիքների գնահատում և գործողությունների պլան,
- ժառանգության և մշակութային հիմունքներով իրականացվելիք միջոցառումներ. բիզնես մոդելների պաշար,
- արհեստավարժ տուրիզմի գործիքակազմի և ռեսուրսների առցանց պահոց,
- արհեստավարժ տուրիզմի սևծովյան կենտրոնների միջսահմանային ցանց,
- միջազգային համաժողովներ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) տոնավաճառներ։
Ծրագրի տևողությունը՝ 01.06.2020 - 30.11.2022 (Սևծովյան տարածաշրջան. ENI CBC 2014-2020 ծրագրի աջակցությամբ)
Ծրագրի բյուջեն՝ 913 380.00 եվրո:
PRO EXTOUR. «Սևծովյան ավազանում ժառանգության և մշակույթի վրա հիմնված փորձառական զբոսաշրջության խթանում» նախագիծ
Սիրով հրավիրում ենք ներկա գտնվելու «PRO EXTOUR» նախագծի շրջանակում կազմակերպվող կոնֆերանս-քննարկման, որը տեղի կունենա 2021 թ. հունիսի 11-ին՝ ժամը 10։00-ին, ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում (419 լսարան):
Սեմինարի ընթացքում կներկայացվեն ՀՀ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգայնացման և հանրայնացման մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև ՀՀ-ի համար միջազգային զբոսաշրջային մշակութահենք իմիջի ստեղծման ուղիները մշակութային ժառանգության վրա հիմնված փորձառական զբոսաշրջության անհրաժեշտության, տեսլականի և նպատակների գործողության ծրագիրը: Նիստի ընթացքում կքննարկվեն նաև շահառուների կարծիքները, ընկալումները և առաջարկությունները Սևծովյան ավազանի երկրներում փորձառական զբոսաշրջության առաջնայնացման վերաբերյալ:
Քննարկման մասնակիցների թվում ակնկալվում են տուրօպերատորներ, տուրիստական գործակալությունների ներկայացուցիչներ, զբոսավարներ, մշակութային ժառանգության օբյեկտների ղեկավարներ, փառատոների կազմակերպիչներ, տեղական ինքակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ:
Օրակարգ.
10.00-10.30 Գրանցում
10.30-10.45 Ծրագրի և դրա նպատակների ներկայացում
10.45-11.00 Կարիքների գնահատման զեկույցի ներկայացում, քննարկում
11.00-11.30 Տարածաշրջանային գործուղության ծրագրի քննարկում
11.30-12.30 Խմբային աշխատանքներ
12.30-13.00 Սուրճի ընդմիջում
13.00-14.15 Խմբային աշխատանքերի քննարկում
14.15 – 15.15 Հարց-պատասխան
15.15 – 15.30 Սուրճի ընդմիջում
15.30-16.30 Վերջնական քննարկում
Ծրագրի հակիրճ նկարագրություն․
«PRO EXTOUR»-ը նախագիծ է, որի նպատակն է խթանել փորձառական տուրիզմը` որպես կայուն զարգացման ուղի Սևծովյան ավազանի երկրներում զբոսաշրջության բիզնեսի համար` արժևորելով բնիկ ժառանգության և մշակույթի ներուժը, նորարարական լուծումներ և միջսահմանային համագործակցություն: Ծրագիրը երեք բուհերի համատեղ նախաձեռնությունն է, որոնք ունեն զբոսաշրջության ոլորտում կիրառական հետազոտական փորձ՝ Վառնայի կառավարման համալսարան (Բուլղարիա), Երևանի պետական համալսարան (Հայաստան) և Սալոնիկի համալսարան (Հունաստան), ինչպես նաև մշակութային ցանցային կազմակերպությունը` Վրացական արվեստի և մշակույթի կենտրոնը (Վրաստան) և հյուրընկալության տարածաշրջանային կլաստերը՝ Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ասոցիացիան (Բուլղարիա):

"PRO EXTOUR" project: Support for cultural heritage on the example of developed tourism in the countries of the Black Sea region
Subsidy Contract No. BSB 1145
Tourism is a great stimulus for the development and growth of the state's economy, which simultaneously contributes to the creation of new jobs.
"PRO EXTOUR" is a project that provides a qualified and competitive workforce, using the rich natural and cultural resources of the Black Sea region, However, problems such as climate change, rapid depletion of resources, and labor shortages are hindering all of this. In addition, in 2020 the pandemic brought to light problems for the tourism sector that, being of a global nature, required new solutions.
The purpose of the "PRO EXTOUR" project is to promote professional tourism in the states of the Black Sea region, becoming a path of sustainable development, using and combining the cultural heritage of local peoples, and offering innovative solutions and cooperation.
The project is a joint initiative of a number of universities, the members of which are Varna Institute of Management (Bulgaria), Yerevan State University (Armenia), University of Thessaloniki (Greece), as well as Georgian Art and Culture Center (Georgia) and Culinary Arts and Hospitality Association (Bulgaria).
The goals of the project are:
• Assessment of needs and action plan for the promotion of professional tourism in the Black Sea region,
• Activities to be carried out based on the heritage and culture: stock of business models,
• An online repository of professional tourism tools and resources,
• A cross-border network of Black Sea centers of professional tourism,
• International conferences and information technology (IT) fairs.
Project duration: 01.06.2020 - 30.11.2022 (Black Sea region: supported by ENI CBC 2014-2020 program)
Project budget: EUR 913,380.00.
PRO EXTOUR. "Promotion of experiential tourism based on heritage and culture in the Black Sea Basin" project
We kindly invite you to attend the conference discussion organized within the framework of the "PRO EXTOUR" project, which will take place on June 11, 2021, at 10:00, at the YSU Faculty of Geography and Geology (auditorium  N419).
During the seminar, the ways of increasing the level of internationalization and publicization of RA's intangible cultural heritage, as well as the ways of creating an international touristic cultural image for RA, the need, vision, and goals of experiential tourism based on cultural heritage will be presented. During the session, the opinions, perceptions, and suggestions of the beneficiaries regarding the prioritization of experiential tourism in the countries of the Black Sea Basin will also be discussed.
Tour operators, representatives of travel agencies, tour guides, managers of cultural heritage objects, organizers of festivals, and representatives of local self-government bodies are expected among the participants of the discussion.
10.00-10.30 Registration
10.30-10.45 Presentation of the project and its goals
10.45-11.00 Presentation of the needs assessment report, discussion
11.00-11.30 Regional business trip program discussion
11.30-12.30 Group works
12.30-13.00 Coffee break
13.00-14.15 Discussion of group works
14.15 – 15.15 Q & A session
15.15 – 15.30 Coffee break
15.30-16.30 Final discussion
Brief description of the project
"PRO EXTOUR" is a project that aims to promote experiential tourism as a sustainable development path for tourism businesses in the Black Sea Basin countries, valuing the potential of indigenous heritage and culture, innovative solutions, and cross-border cooperation. The project is a joint initiative of three universities with applied research experience in tourism: Varna University of Management (Bulgaria), Yerevan State University (Armenia), and University of Thessaloniki (Greece), as well as the cultural network organization Georgian Art and Culture Center (Georgia) and the regional hospitality cluster, Culinary Arts and Hospitality Association (Bulgaria).