3. Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրումը
Երևանի համալսարանի հիմնադրումը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության կարևորագույն իրադարձություններից էր: Այն դարձավ մեր հասարակության և պետության մտավոր սուվերենության ինստիտուցիոնալ երաշխիքը, նորանկախ պետության համար պրոֆեսիոնալ մասնագետների պատրաստման հիմնական միավորը։
Համալսարանի ստեղծումը սկզբունքային նշանակություն ուներ մտավոր ներուժի համախմբման և կազմակերպման տեսանկյունից։ Ցեղասպանությունից հետո հսկայական կորուստներ ունեցած ժողովրդի համար խիստ արդիական էր մեկ հարկի տակ համախմբել մտավորականների, որոնք կկարողանային իրենց փորձն ու գիտելիքը ծառայեցնել հասարակության վերականգնման ու զարգացման գործին։ Օտար երկրներում մեծ դժվարությամբ կրթություն ստացած հայ մտավորականները երազում էին Հայաստանում սեփական համալսարան ունենալու մասին, ուստի համալսարանի հիմնադրումը մեծ ոգևորություն առաջացրեց նրանց շրջանում:
Հարկ է նշել, որ հայրենիքում հայկական համալսարան հիմնելու գաղափարը նոր չէր։ Այն օրակարգային դարձավ դեռևս XIX դարի 40–50-ական թվականներից: Խաչատուր Աբովյանը, Միքայել Նալբանդյանը և ուրիշներ չափազանց կարևորում էին հայ երիտասարդին իր հայրենիքում և մայրենի լեզվով ուսուցանելու միտքը: Այդ գաղափարը կենսագործելու ուղղությամբ լուրջ քայլեր կատարեց Հովհաննես Թումանյանը:
Հովհաննես Թումանյան
«Պետք է ստեղծել Հայոց Համալսարան, ուր կարելի կլինի բարձրագույն գիտությունները ավանդել ու սովորեցնել հայերեն լեզվով: Մեր տարրական ու միջնակարգ դպրոցների մեջտեղը պետք է կառուցանել ու պահել մի գիտության տաճար, մեր մանր ու մեծ ճրագների մեջտեղը պետք է վառել մի մեծ ջահ` Հայկական Համալսարանը…»։
Համալսարանի հիմնադրման մասին օրենքը
1918 թ., երբ Հայաստանը ձեռք բերեց անկախություն և վերականգնեց դարեր առաջ կորցրած պետականությունը, հոգևոր կյանքի զարգացումը կրկին դարձավ պետության հոգածության առարկա և Առաջին հանրապետության կառավարությունը օրինագիծ ներկայացրեց Երևանում համալսարան հիմնելու մասին: Պետության տեսանկյունից համալսարանի ստեղծման անհրաժեշտությունը նախևառաջ պայմանավորված էր երկրի սոցիալ-տնտեսական ու գիտամշակութային կյանքի զարգացման համար անհրաժեշտ որակյալ մարդկային կապիտալ ձևավորելու անհրաժեշտությամբ:
Իր գոյության մեկ տարին չբոլորած՝ նորանկախ Հայաստանի Հանրապետությունը 1919 թ. մայիսի 16-ին ընդունեց համալսարանի հիմնադրման մասին օրենքը:
Ալեքսանդրապոլի շենքը
Համալսարան հիմնելու նպատակով ստեղծվեց կազմակերպիչ հանձնաժողով՝ համաեվրոպական ճանաչում ունեցող և գիտական կյանքի նշանակալի ուղի անցած պրոֆեսոր Յուրի Ղամբարյանի և Դավիթ Զավրիյանի համանախագահությամբ: Վերջինս աշակերտել էր Դ. Մենդելեևին և հետագայում դասավանդել Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանում:
Հաշվի առնելով Երևանում համալսարանի համար անհրաժեշտ պայմանների (հատկապես շենքային) բացակայությունը՝ հանրապետության Նախարարների խորհուրդը երկար փնտրտուքներից հետո որոշեց համալսարանը ժամանակավորապես բացել Ալեքսանդրապոլում (այժմ՝ Գյումրի):
Համալսարանի բացումը
Հաղթահարելով բազում խնդիրներ՝ 1920 թ. հունվարի 31-ին Ալեքսանդրապոլի առևտրային դպրոցի շենքում մեծ շուքով տեղի ունեցավ Հայաստանի համալսարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որը վերածվեց ազգային տոնի:
Բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը, վարչապետը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, օտարերկրյա դիվանագետներ: Բացման խոսքով հանդես եկավ համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Ղամբարյանը, ապա՝ հանրային կրթության նախարար Նիկոլ Աղբալյանը:
Հանրային կրթության և արվեստի նախարար Նիկոլ Աղբալյան
«Չնայած որ մեր երկիրն ավերված է, մեր ժողովուրդը՝ աղքատության մեջ, մենք հիմնում ենք բարձր կրթարան: Այն, ինչ մենք ունենք այսօր, ձեռք է բերված սերունդների արյունով... Մենք վերաշինում ենք մեր տունը և հիմնում կրթության տաճարներ՝ առանց խորհելու, թե ինչ են մտածում մեր մասին մեր թշնամիները, որոնք միշտ քանդել են մեր շինածը: Մեր մեջ հավատ կա, որ այս անգամ հայոց ազգի նավը դուրս կգա փոթորկից անփորձանք: Մեր թշնամիները չեն հաջողելու, և այն ջահը, որ մենք վառում ենք Հայաստանի բարձրավանդակի վրա, չի հանգչի և կլուսավորե Առաջավոր Ասիան: Անցնում է մղձավանջը, և պայծառանում է Հայաստանի երկինքը: Դեռ մեզ համար բոլոր վտանգներն անցած չեն, դեռ մեկ ձեռքում սուր պիտի ունենանք, բայց արդեն ժամանակն է, որ մյուս ձեռքում գրիչ բռնենք»:
«Հայաստանի համալսարան» թերթը
1920 թ․ հունվարի 31-ին լույս է տեսել «Հայաստանի համալսարան» մեկօրյա թերթը, որի բնաբանն էր «Գիտութիւնն ոյժ է»:
Թերթի վաճառքից ստացված հասույթը հատկացվել է չքավոր ուսանողների օգնության ֆոնդին: Թերթի առաջնորդողը գրել է պրոֆեսոր Յու.Ղամբարյանը, տպագրվել են նաև հիմնադիր դասախոսների ելույթները Հայաստանի համալսարանի առաքելության ու կարևորագույն դերի մասին, ինչպես նաև պատմալեզվաբանական ֆակուլտետի առաջին կիսամյակի դասացուցակը և այլ նյութեր:
Թերթն ավարտվում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գևորգ V-ի՝ համալսարանի ռեկտորին, դասախոսներին և ուսանողությանն ուղղված հայրապետական ջերմ ուղերձով:
Համալսարանի առաջին դասացուցակը
Համալսարանում դասերն սկսվել են 1920 թ. փետրվարի 1-ին և շարունակվել մինչև մայիս ամիսը:
Ստեփան Մալխասյանց
Առաջին հանդիսավոր դասախոսությունը՝ «Համալսարանը և լեզուն» թեմայով, պատիվ է ունեցել կարդալու Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի նախկին սան, անվանի բանասեր, լեզվաբան, բառարանագիր, հետագայում մեծ հայագետ Ստեփան Մալխասյանցը:
Դասախոսությանը ներկա էին համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Ղամբարյանը, ՀՀ հանրային կրթության նախարար Նիկոլ Աղբալյանը, դասախոսներ և մտավորականներ:
Դասախոսական կազմի ստեղծումը
Համալսարանն ուներ մեկ` պատմալեզվաբանական ֆակուլտետ (262 ուսանող, 32 դասախոս): Սկզբնական շրջանում ամենամեծ դժվարությունը համապատասխան մասնագիտական որակավորում և տեսական բարձր պատրաստվածություն ունեցող դասախոսական կազմի ապահովումն էր: Կարևորելով համալսարանի գործունեությունը կայուն հիմքերի վրա սկսելու գործը՝ կազմակերպիչ հանձնաժողովը Յուրի Ղամբարյանի գլխավորությամբ ու ջանքերով Երևանի համալսարան հրավիրեց Եվրոպայում կրթություն ստացած մանկավարժական ու գիտական մեծ փորձառությամբ անվանի մասնագետներ, որոնց թվում՝ Մանուկ Աբեղյան (Ենայի, Լայպցիգի, Բեռլինի, Փարիզի համալսարաններ), Ստեփան Մալխասյանց (Գևորգյան հոգևոր ճեմարան, Սանկտ Պետերբուրգի համալսարան), Մեսրոպ Տեր-Մովսիսյան (Ներսիսյան դպրոց, Դորպատի համալսարան, մասնագիտական գիտելիքները կատարելագործել է Վիեննայում, Փարիզում, Լոնդոնում, Երուսաղեմում, Բեռլինում, Վենետիկում),Գարեգին Հովսեփյան (Գևորգյան ճեմարան, Բեռլինի, Հալեի, Լայպցիգի համալսարաններ), Սիրական Տիգրանյան (Լայպցիգի համալսարան), Հակոբ Մանանդյան (Ենայի, Լայպցիգի, Ստրասբուրգի համալսարաններ), Գրիգոր Ղափանցյան (Սանկտ Պետերբուրգի համալսարան), Աշխարհբեկ Լոռու Մելիք-Քալանթար (Ներսիսյան դպրոց, Սանկտ Պետերբուրգի համալսարան), Հրաչյա Աճառյան (Սորբոնի համալսարան), Անժուր (Հարություն Չեբոտարյան) (Լոզանի, Սորբոնի համալսարաններ) և շատ ուրիշներ, որոնք կարող էին պատիվ բերել աշխարհի ցանկացած առաջնակարգ համալսարանի: Այսպիսով ստեղծվեց հզոր ներուժով դասախոսական կազմ: Նրանց զգալի մասը, երկար տարիներ աշխատելով համալսարանում, անձնուրաց նվիրումով ձեռնամուխ եղավ երիտասարդ մասնագետների ձևավորման ու գիտության զարգացման կարևորագույն գործին:
ՀՀ նախարարների խորհրդի՝ 1920 թ. հունիսի 21-ի որոշումը համալսարանը Ալեքսանդրապոլից Երևան տեղափոխելու մասին
ՀՀ նախարարների խորհրդի՝ 1920 թ. հունիսի 21-ի նիստում որոշվեց համալսարանը Ալեքսանդրապոլից տեղափոխել Երևան և նրան հատկացնել ուսուցչական սեմինարիայի շենքը (Աստաֆյան, այժմ՝ Աբովյան փ. 52): Պետք է բացվեին նաև իրավաբանական ու բնագիտական ֆակուլտետներ, պարապմունքները վերսկսվեին հոկտեմբերի 16-ին: Սակայն 1920 թ. սեպտեմբերին սկսված թուրք-հայկական պատերազմի, երկրում ստեղծված քաղաքական լարված իրավիճակի պատճառով հնարավոր չեղավ այդ որոշումն իրագործել: Հայաստանում խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո միայն համալսարանը Ալեքսանդրապոլից տեղափոխվեց Երևան և կոչվեց «Երևանի ժողովրդական համալսարան»:

3. The foundation of Yerevan State University
The founding of Yerevan University was one of the most important events in the recent history of the Armenian people. It became the institutional guarantee of the intellectual sovereignty of our society and the state, the main unit of training professional specialists for the newly independent state.
The establishment of the university was of fundamental importance from the point of view of consolidating and organizing intellectual potential. For the people who suffered huge losses after the genocide, it was highly relevant to bring together intellectuals under one roof, who would be able to use their experience and knowledge for the purpose of the restoration and development of the society. Armenian intellectuals who were educated with great difficulty in foreign countries dreamed of having their own university in Armenia, so the establishment of the university caused great enthusiasm among them.
It should be noted that the idea of establishing an Armenian university in the Motherland was not new. It became an agenda in the 40s-50s of the XIX century. Khachatur Abovyan, Mikael Nalbandian, and others attached great importance to the idea of teaching the Armenian youth in its homeland and in its native language. Hovhannes Tumanyan took serious steps to implement that idea.
Hovhannes Tumanyan
(Text is available in Armenian)
Law on the establishment of the university
In 1918, when Armenia gained independence and restored the statehood it had lost centuries ago, the development of spiritual life again became a matter of state concern and the government of the First Republic introduced a draft law to establish a university in Yerevan. From the point of view of the state, the need to create a university was primarily determined by the need to form quality specialists necessary for the development of the socio-economic and scientific-cultural life of the country.
On May 16, 1919, less than a year after its foundation, the newly independent Republic of Armenia adopted the law on the establishment of the university.
Alexandropol building
To establish a university, an organizing committee was created under the co-chairmanship of professors Yuri Ghambaryan and Davit Zavriyan, who had pan-European recognition and had passed a significant path in scientific life. The latter was a student of D. Mendeleev and later taught at St. Petersburg University.
Taking into account the lack of necessary conditions (especially building) for a university in Yerevan, the Council of Ministers of the Republic decided to temporarily open the university in Alexandropol after a long search (now Gyumri).
The opening of the university
On January 31, 1920, overcoming many problems, the opening ceremony of the University of Armenia took place with great pomp in the building of the Trade School of Alexandropol, which turned into a national holiday.
The Speaker of the Parliament of the Republic of Armenia, the Prime Minister, other high-ranking officials, and foreign diplomats were present at the opening ceremony. The rector of the university, Professor Yuri Ghambaryan, and then Minister of Public Education Nikol Aghbalyan gave the opening speeches.
Nikol Aghbalyan
"The University of Armenia" newspaper
On January 31, 1920, the one-day newspaper "The University of Armenia" was published, the headline of which was "Science is power".
Proceeds from the sale of the newspaper were donated to the underprivileged student aid fund.
The leader of the newspaper was Professor Yu. Ghambaryan, the speeches of the founding professors about the mission and the most important role of the University of Armenia, as well as the first-semester schedule of the Faculty of History and Linguistics and other materials were also published.
The paper ended with a warm patriarchal message of Catholicos of All Armenians Gevorg V to the University rector, professors, and students.
University's first timetable
Classes at the university began on February 1, 1920, and continued until May.
Stepan Malkhasyants
Stepan Malkhasyants, a former student of the Gevorgyan Theological Seminary, a famous philologist, linguist, lexicographer, and later a great Armenologist, read the first solemn lecture on “The University and the Language”.
The Rector of the university, Professor Yuri Ghambaryan, RA Minister of Public Education Nikol Aghbalyan, lecturers, and intellectuals were present at the lecture.
Establishment of teaching staff
The university had one history-linguistic faculty (262 students, 32 lecturers). In the initial period, the biggest difficulty was to provide teaching staff with appropriate professional qualifications and high theoretical training. Emphasizing the task of starting the university's activities on a stable basis, thanks to Yuri Ghambaryan’s efforts famous specialists with extensive pedagogical and scientific experience educated in Europe were invited to Yerevan University including: Manuk Abeghyan (Universities of Jena, Leipzig, Berlin, Paris), Stepan Malkhasyants (Gevorgyan Theological Seminary, St. Petersburg University), Mesrop Ter-Movsisyan (Nersisian School, Dorpat University, improved his professional knowledge in Vienna, Paris, London, Jerusalem, Berlin, Venice), Garegin Hovsepyan (Gevorgian Seminary, Berlin, Halle, Leipzig Universities), Sirakan Tigranyan (University of Leipzig), Hakob Manandyan (Universities of Jena, Leipzig, Strasbourg), Grigor Ghapantsyan (University of Saint Petersburg), Ashkarbek Lori Melik-Kalantar (Nersisian School, University of Saint Petersburg), Hrachya Acharyan (Sorbonne University), Anzhur (Harutyun Chebotaryan) (Universities of Lausanne, Sorbonne) and many others that could bring honor to any leading university in the world. Thus, a teaching staff with powerful potential was created. Most of them, having worked at the university for many years, selflessly started the important task of training young professionals and developing science.
The decision of the RA Council of Ministers of 21 June 1920, to move the university from Alexandropol to Yerevan
At the session of June 21, 1920, of the RA Council of Ministers, a decision was made to move the university from Alexandropol to Yerevan and to allocate to it the building of the teaching seminary (52 Astafyan, now Abovyan St.). Faculties of law and natural sciences were also supposed to be opened, classes were to resume on October 16. However, due to the Turkish-Armenian war that started in September 1920, and the tense political situation in the country, the decision was not possible to implement. After the establishment of the Soviet regime in Armenia, only the university was moved from Alexandropol to Yerevan and was named "Yerevan People's University".