3. ԱՄՆ բուհերի ուսանողները ԵՊՀ-ում խորացրել են ռուսերենի իմացությունը
ԵՊՀ-ում ամփոփվեց Հայաստանում Ամերիկյան խորհուրդների նախաձեռնած «Ռուսաց լեզվի և տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների» 8-շաբաթյա ծրագիրը, որի շրջանակում ԱՄՆ բուհերի 25 ուսանողներ ուսումնառել են ԵՊՀ-ում:
Ծրագիրը նպատակ ունի ինտենսիվ և տարաբնույթ դասընթացների շնորհիվ զարգացնելու մասնակիցների՝ ռուսաց լեզվի իմացությունը:
Հարվարդի, Սթենֆորդի, Եյլի, Հյուսիսային Կարոլինայի, Ինդիանայի, Կալիֆոռնիայի և այլ բուհերի 25 ուսանողները ծրագրի մեկնարկին առանձնացվել են 4 խմբերում՝ ըստ լեզվի իմացության մակարդակի: Հատուկ մշակված ուսումնական ծրագրի շրջանակում շաբաթական 4 օր և օրական 6 ժամ մասնակիցները ուսումնառել են ռուսաց լեզվի քերականություն, հնչյունաբանություն, ռուս գրականություն, Ռուսաստանի լեզվաերկրաբանություն, պատմություն և այլն: Ծրագրի շրջանակում դասախոսել են ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկան,  մ․գ․թ․, դոցենտ Պավել Բալայանը և ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի այլ ներկայացուցիչներ:
Սթենֆորդի համալսարանի ուսանող Գրանթ Թիրոֆը մեզ հետ զրույցում ընդգծեց, որ ԵՊՀ-ն հետխորհրդային երկրների ցանկում այն եզակի համալսարաններից է, որտեղ իրականացվում է այս համապարփակ ծրագիրը:
«Անվանումից և ընդհանուր նկարագրությունից պարզ էր ծրագրի էությունը, սակայն գալուց հետո դրականորեն զարմացա դասընթացների բնույթից, բովանդակությունից, ուսուցման համար կիրառվող դասագրքերից ու գրականությունից, որոնք նպատակ ունեն զարգացնելու ռուսաց լեզվի իմացությունը՝ միաժամանակ հաղորդելով գիտելիքներ ռուսական մշակույթի, գրականության, պատմության և այլնի մասին»,- նշեց Գրանթը և հավելեց. «Նկատել եմ, որ այս կարճ ժամանակահատվածում բարելավել եմ լեզվի իմացությանս մակարդակը, ինչը խոսում է ծրագրի արդյունավետության մասին»:
Գրանթը շեշտեց, որ ծրագրի հաջողության գրավականներից էր նաև դասախոսական կազմը, որի ներկայացուցիչների ընկերական ու ջերմ վերաբերմունքը և սրտացավությունը տպավորել են իրեն: Նրա խոսքով՝ դասախոսներն իրենց վերաբերվում էին ոչ միայն որպես ուսանողների, այլև որպես հյուրերի և անում էին առավելագույնը՝ Հայաստանի մասին լավ տպավորություն թողնելու համար:
Հայաստանի ճանաչողության մեծացմանը նպաստել են նաև ամեն ուրբաթ ծրագրի մասնակիցների համար կազմակերպվող էքսկուրսիաները, թանգարանային ու մշակութային այլ վայրերի այցելությունները:
Մեզ հետ զրույցում Ջորջթաունի համալսարանի ուսանող Ջերեմի Քոհենը շեշտեց, որ, ի տարբերություն Միացյալ Նահանգների, Հայաստանը փոքր երկիր է, և դրա շնորհիվ իրենք հնարավորություն են ունեցել բացահայտելու այն տարբեր կողմերից՝ լինելով Գառնիում, Գեղարդում, Էջմիածնում, Զվարթնոցում, Դիլիջանում, Գյումրիում, այցելելով պատմամշակութային վայրեր և միաժամանակ վայելելով Հայաստանի բնությունը, ինչը, ըստ Ջերեմիի, չես կարող անել ԱՄՆ-ում:
«Նախկինում եղել եմ նաև հետխորհրդային այլ երկրներում՝ Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Ուզբեկստանում, Ուկրաինայում և որոշակի պատկերացում ունեի հետխորհրդային երկրների մասին, բայց Հայաստանը յուրովի բացահայտեցի հենց այստեղ»,- ասաց Ջերեմին ու հավելեց. «Ծրագրի կարևոր առանձնահատկություններից է այն, որ մենք Երևանում ապրում էինք հյուրընկալող ընտանիքի հետ, ինչը հնարավորություն տվեց ծանոթանալու հայերի ապրելակերպին, սովորույթներին և հայոց լեզվին»:
Ջերեմիի կարծիքով՝ հայերենը շատ գեղեցիկ ու միաժամանակ շատ բարդ լեզու է,  սակայն ինքը կարևոր է համարում այն սովորելը:
«Ութ շաբաթը երկար ժամանակ չէր, սակայն որպես հյուր ցանկացա ցույց տալ իմ հարգանքն այսպիսի «ուժեղ» պատմություն ունեցող երկրի մշակույթին ու լեզվին՝ փորձելով սովորել ու առօրյայում խոսել հայերենով»,- ընդգծեց նա:
Ջերեմին ասաց, որ Երևանը հրաշալի քաղաք է ապրելու և ընկերների հետ հաճելի ժամանակ անցկացնելու համար, սակայն ինքը  շատ է հավանել նաև Գյումրին, որտեղ այցելել է իրեն հյուրընկալող ընտանիքի հետ՝ անմիջականորեն ծանոթանալով տեղացիների կյանքին ու քաղաքի տարբեր անկյուններին: Թեև Ջերեմին եղել է Հայաստանի բազմաթիվ վայրերում, այնուամենայնիվ չի հասցրել լինել Սևանում, Սյունիքում և այլուր, ուստի սա առիթ է կրկին վերադառնալու և նոր բացահայտումներ կատարելու:
Նշենք, որ ծրագրի ավարտին մասնակիցներին հանձնվել են հավաստագիր և խրախուսական մրցանակ: Ամառային այս ծրագիրը ԵՊՀ-ում իրականացվում է 2-րդ անգամ, և «Հայաստանում Ամերիկյան խորհուրդներ» կազմակերպության նախաձեռնությամբ պլանավորվում է ԵՊՀ-ում իրականացնել առավել երկարաժամկետ ծրագրեր:

3. Students of American universities have deepened their knowledge of Russian language at YSU
The 8-week program of "Russian language and regional studies" initiated by the American Councils in Armenia was concluded at YSU, within the framework of which 25 students of American universities studied at YSU.
The goal of the program is to develop the participants' knowledge of the Russian language through intensive and varied courses.
At the start of the program, 25 students from Harvard, Stanford, Yale, North Carolina, Indiana, California and other universities were divided into 4 groups according to the level of language proficiency. Within the framework of a specially designed curriculum, 4 days a week and 6 hours a day, the participants studied Russian language grammar, phonetics, Russian literature, Russian language-geology, history, etc. Within the framework of the program, the dean of YSU Faculty of Russian Philology, M.Sc., associate professor Pavel Balayan and other representatives of the teaching staff of the faculty lectured.
In a conversation with us, Stanford University student Grant Tiroff emphasized that YSU is one of the few universities in the list of post-Soviet countries where this comprehensive program is implemented.
"The essence of the program was clear from the name and general description, but after coming I was positively surprised by the nature and content of the courses, the textbooks and literature used for teaching, which aim to develop knowledge of the Russian language while imparting knowledge about Russian culture, literature, history, etc., he noted. Grant added: "I have noticed that I have improved my language skills in this short period of time, which speaks of the effectiveness of the program."
Grant emphasized that one of the keys to the success of the program was also the teaching staff, whose representatives' friendly and warm attitude and compassion impressed him. According to him, the lecturers treated them not only as students, but also as guests and did their best to leave a good impression of Armenia.
The excursions organized for the participants of the program every Friday, as well as visits to museums and other cultural places, contributed to the increase in the knowledge of Armenia.
In a conversation with us, Georgetown University student Jeremy Cohen emphasized that, unlike the United States, Armenia is a small country, and thanks to this, they had the opportunity to discover it from different sides, being in Garni, Geghard, Etchmiadzin, Zvartnots, Dilijan, Gyumri, visiting historical and cultural places. and enjoying the nature of Armenia at the same time, which Jeremy says you can't do in the US.
"I have also been to other post-Soviet countries, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Ukraine, and I had a certain idea about post-Soviet countries, but I discovered Armenia in its own way right here," Jeremy said and added. "One of the important features of the project is that we lived with a host family in Yerevan, which gave us the opportunity to get acquainted with the Armenian lifestyle, customs and the Armenian language."
According to Jeremy, Armenian is a very beautiful and at the same time very difficult language, but he considers it important to learn it.
"Eight weeks was not a long time, but as a guest I wanted to show my respect for the culture and language of a country with such a "strong" history by trying to learn and speak Armenian on a daily basis," he emphasized.
Jeremy said that Yerevan is a wonderful city to live in and spend a pleasant time with friends, but he also liked Gyumri very much, where he visited with his host family, getting to know first-hand the life of the locals and different corners of the city. Although Jeremy has been to many places in Armenia, he hasn't managed to be in Sevan, Syunik and elsewhere, so this is an opportunity to return again and make new discoveries.
It should be noted that at the end of the program the participants were given a certificate and an incentive award. This summer program is implemented at YSU for the 2nd time, and at the initiative of "American Councils in Armenia" organization, it is planned to implement more long-term programs at YSU.