3. ԵՊՀ ուսանողներն արժանացել են Թաբիբյան ընտանիքի՝ 2023-2024 ուստարվա կրթաթոշակին
Երևանի պետական համալսարանի գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիպում, որի ընթացքում ամփոփվեցին 2023-2024 ուստարվա համար հայտարարված կրթաթոշակային մրցույթի արդյունքները։
Տարեսկզբին ԵՊՀ-ում հայտարարվել էր Թաբիբյան ընտանիքի հիմնադրամի կողմից կրթաթոշակի տրամադրման մրցույթ, որին դիմել էին 15 ուսանողներ։ Մրցույթի մասնակիցներից երկուսը՝ Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողներ Սերգեյ Մկրտչյանը և Անի Ավագյանը, արժանացել են կրթաթոշակի։ Ընդհանուր առմամբ, կրթաթոշակ է տրամադրվել հանրապետության տարբեր բուհերի 4 ուսանողի։
Հանդիպման սկզբում ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը ներկայացրեց բուհի երկարամյա գործունեությունը, այդ թվում՝ այն բոլոր ծրագրերն ու հնարավորությունները, որոնք համալսարանն ընձեռում է ուսանողներին։
«Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպության նախագահ Հունան Արշակյանը նշեց, որ Թաբիբյան ընտանիքը կրթաթոշակակիր ուսանողներ ընտրելիս նախապատվություն է տվել բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում լավ առաջադիմություն ունեցող ուսանողներին։
Նա ուսանողներին հորդորեց համալսարանում ստացած գիտելիքները ծառայեցնել ի շահ հայրենիքի։
Հանդիպման ժամանակ կրթաթոշակակիրներն ու հիմնադրամի ներկայացուցիչները քննարկեցին ուսանողների կրթությանն ու ապագային առնչվող մի շարք հարցեր։ Անդրադարձ կատարվեց նաև կրթական ոլորտում առկա մարտահրավերներին և դրանց դիմակայելու եղանակներին։ Մասնավորապես քննարկվեց բակալավրի որակավորում ստանալուց հետո երիտասարդների շրջանում կրթությունը մագիստրատուրայում շարունակելու կամ աշխատաշուկա մուտք գործելու հարցը:
ԵՊՀ-ում այդ հարցի լուծման ուղղությամբ հատկապես վերջին շրջանում տարվում են ակտիվ աշխատանքներ․ ընդլայնվում են հայաստանյան ու միջազգային կազմակերպությունների հետ գործակցային հարաբերությունները, կազմակերպվում են պարբերական հանդիպումներ գործարար ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, և ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի ջանքերով ամրապնդվում ու զարգանում է բուհ-աշխատաշուկա կապը: Միաժամանակ՝ ԵՊՀ ուսանողները հնարավորություն են ունենում օգտվելու տարաբնույթ ծրագրերից, այդ թվում՝ կրթաթոշակային։
ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի «Տեղեկատվական անվտանգության բաժնի» ուսանող Սերգեյ Մկրտչյանը, մեզ հետ զրույցում ընդգծելով կրթաթոշակին դիմելու շարժառիթը, նշեց, որ դիմելով ծրագրին՝ փորձել է ներկայացնել այնպիսի նախագիծ, որի իրագործման դեպքում կզարգանա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Գեղարքունիքի մարզում։ Սերգեյը շեշտեց, որ ինքը հենց այդ մարզից է, և իր հետագա ծրագրերը նույնպես կապված են մարզի զարգացման ու առաջընթացի հետ։
Կրթաթոշակակիր Անի Ավագյանը սովորում է համակարգչային գիտությունների բաժնում։
«Կրթաթոշակի մասին տեղեկացել եմ համալսարանական էլհասցեի միջոցով։ Քանի որ կազմակերպությունը հետաքրքրված էր հենց մեր ոլորտով, որոշեցի դիմել։ Իմ հիմնական նպատակը ԵՊՀ-ում ստացած գիտելիքներս Հայաստանում և ի շահ Հայաստանի կիրառելն է»,- անդրադառնալով կրթաթոշակի համար հայտարարված մրցույթին դիմելու դրդապատճառներին՝ պատմեց Անին։
Նշենք, որ ԵՊՀ-ն, համագործակցելով կրթաթոշակ տրամադրող այլ հիմնադրամների և կազմակերպությունների հետ, պարբերաբար հայտարարում է մրցույթներ, որոնք միտված են օժանդակելու ուսանողներին, ինչպես նաև նպատակ ունեն նրանց մտածողության մեջ արմատավորելու կրթությունը՝ որպես բացարձակ արժեք:

September 20, 2023 | 15:50
A meeting was held in the YSU Academic Council session hall during which the results of the announced scholarship competition for the 2023-2024 academic year were summarized.
At the beginning of the year, YSU announced a scholarship competition by the Tabibyan Family Foundation, to which 15 students applied. Two of the contestants, Sergey Mkrtchyan and Ani Avagyan, 3rd-year students of the Faculty of Informatics and Applied Mathematics, were awarded scholarships. In total, scholarships were provided to 4 students from different universities of the republic.
At the beginning of the meeting, the head of the YSU International Cooperation Department, Alexander Markarov, presented the university's long-term activities, including all the programs and opportunities that the university offers to students.
Hunan Arshakyan, the president of the "Knights of Vardanants" organization, noted that the Tabibyan family gave preference to students with good progress in the field of high technologies when choosing scholarship students.
He urged the students to use the knowledge gained at the university for the benefit of the motherland.
During the meeting, scholarship holders and representatives of the foundation discussed a number of issues related to the education and future of students. Reference was also made to the challenges in the field of education and ways to face them. In particular, the issue of continuing education at the Master's level or entering the labor market among young people after receiving an undergraduate education was discussed.
YSU pays great attention to this issue, especially recently cooperative relations with Armenian and international organizations have been expanded, periodic meetings have been organized with representatives of the business sector, and the university-labor market connection has been strengthened and developed with the efforts of the YSU Alumni and Career Center. At the same time, YSU students have the opportunity to use various programs, including scholarship ones.
Sergey Mkrtchyan, a student of the "Information Security Department" of the Faculty of Informatics and Applied Mathematics of YSU, emphasizing the motivation for applying for the scholarship, said that by applying for the program, he tried to present a project that, if implemented, would develop the field of information technologies in Gegharkunik marz. Sergey emphasized that he is from Gegharkunik, and his plans are also related to the development and progress of the Marz.
Scholarship recipient Ani Avagyan is studying in the computer science department.
"I learned about the scholarship through the university email. Since the organization was interested in our field, I decided to apply. My main goal is to apply the knowledge I received at YSU in Armenia and for the benefit of Armenia," said Ani, referring to the motivations for applying for the announced competition for the scholarship.
It should be noted that YSU, in cooperation with other foundations and organizations that provide scholarships, regularly announces competitions aimed at supporting students, as well as aiming to root education as an absolute value in their thinking.