3. ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ հոգեբանության հիմնախնդիրներին առնչվող միջազգային գիտաժողով
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի հոգեբանության բաժինը կազմակերպեց «Տեսական և կիրառական հոգեբանության արդի հիմնախնդիրները» խորագրով երկօրյա 9-րդ միջազգային գիտաժողովը։
Ավանդույթ դարձած գիտաժողովի նպատակն էր համախմբել տարբեր երկրների հայ և օտարազգի հոգեբանների և միասին քննարկել ոլորտին առնչվող տեսական և կիրառական խնդիրները, դրանց լուծման հնարավոր ուղիները և համագործակցության հնարավորությունները:
Միջազգային գիտաժողովին մասնակցեցին ոլորտի ավելի քան 100 ներկայացուցիչներ ինչպես ՀՀ բուհերից (Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան, Հայ-ռուսական համալսարան, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարան, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիա, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիա, Երևանի պետական բժշկական համալսարան), այնպես էլ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի և այլ երկրների ավելի քան 45 համալսարաններից:
Երկու օրերի ընթացքում ներկայացված ավելի քան 48 զեկույցներն առնչվում էին փորձարարական հոգեբանությանը, տրավմայի, ճգնաժամային, արտակարգ և հետպատերազմյան իրավիճակների հոգեբանությանը, նյարդաբանությանը, անձի և սոցիալական միջավայրի հոգեբանությանը, կառավարման և կազմակերպական հոգեբանությանը, սպորտի հոգեբանությանը, զարգացման և մանկավարժական հոգեբանությանը, ներառական կրթության հոգեբանական հայեցակարգերին, հոգեբանական կրթությանը, միջառարկայական հետազոտություններին և այլ թեմաների: Բացի զեկույցներ ներկայացնելուց՝ գիտաժողովի շրջանակում անցկացվեցին նաև պլենար քննարկումներ, ուսուցողական և բանավեճային նստաշրջաններ, սեմինարներ և այլն:
Գիտաժողովի կազմկոմիտեի երաշխավորած թեզիսների հիման վրա նախատեսվում է գիտական հոդվածների տպագրություն «Արդի հոգեբանություն» գիտական հանդեսում, որն ունի միջազգային նշանակություն. այստեղ տպագրվում են նաև միջազգային գործընկերների գիտական հոդվածները, և հանդեսի էլեկտրոնային տարբերակը հասանելի է ամբողջ աշխարհում:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով գիտաժողովի անցկացումը, նշեց. «Արդեն 9-րդ անգամ անցկացվող գիտաժողովը մասնագիտական տեսակետների փոխանակման, քննարկումների ու բանավեճերի հրաշալի հարթակ է, որի արդյունքը կլինեն գիտական հոդվածները։ Դրանք հասանելի կլինեն ոչ միայն հայ, այլև միջազգային լսարանին, ինչը կամրապնդի ԵՊՀ-ի դիրքը միջազգային գիտական հանրույթում»։
ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, Հայաստանի հոգեբանների միության նախագահ Հրանտ Ավանեսյանն ընդգծեց․ «Հայաստանում հոգեբանությունն այսօր ունի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող զարգացման մակարդակ, ինչի մասին է վկայում հռչակավոր գիտնականների այցը: Նրանք գալիս են ոչ միայն սովորեցնելու, այլև մեզ հետ հավասար քննարկելու և այստեղի փորձը սովորելու»:
2022 թ․ դեկտեմբերին հիմնվել է «Հայաստանի հոգեբանների միություն» հասարակական կազմակերպությունը, որը նպատակ ունի ընդունելու հոգեբանի գործունեության բարոյագիտական նորմերը և լիցենզավորելու հոգեբանական գործունեությունը։ Խնդիրները լուծելու համար տևական ժամանակ է՝ միությունը աշխատում է Կանադայի և ԱՄՆ-ի հոգեբանների և հոգեբույժների հետ, որոնցից մեկը Կանադայի ՄքԳիլ համալսարանի պրոֆեսոր Ռիտա Սուլահյան-Կույումջյանն է․ նա գիտաժողովի պատվավոր հյուրերից էր։
Անդրադառնալով համալսարանի հետ գործակցությանը՝ Ռիտա Սուլահյան-Կույումջյանը ասաց. «Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանի հոգեբանների միության հետ համագործակցության շրջանակում ցանկանում ենք ՀՀ-ում ներդնել FOCUS (Families OverComing Under Stress) ծրագիրը, որը մշակել են Հարվարդի և Կալիֆոռնիայի համալսարանների գիտնականները։ Ծրագիրը նպատակ ունի հոգեբանական տարբեր ծառայությունների միջոցով աջակցելու պատերազմական իրավիճակում գտնվող երկրների ընտանիքներին։ Կարծում ենք՝ տարբեր երկրներում FOCUS-ի հաջողությունը կարող է օգտակար լինել նաև պատերազմի ժամանակ սթրես և տրավմա ապրող հայ ընտանիքների համար»:
Մասնագետները կարևորում են FOCUS ծրագրի ներդրումը՝ հաշվի առնելով վերջին տարիներին տեղի ունեցած պատերազմական գործողությունները և դրանց պատճառով առաջացած սթրեսային հոգեվիճակը:

October 16, 2023 | 14:15
The Department of Psychology of the Faculty of Philosophy and Psychology of YSU organized the two-day 9th international conference entitled "Modern Problems of Theoretical and Applied Psychology".
The goal of the conference, which has become a tradition, was to bring together Armenian and foreign psychologists from different countries and discuss the theoretical and applied problems related to the field together, the possible ways to solve them, and the opportunities for cooperation.
The international conference was attended by more than 100 representatives of the field both from RA universities (Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, Armenian-Russian University, State University named after V. Brusov, RA State Administration Academy, RA National Academy of Sciences, Yerevan State Medical University), and from more than 45 universities in France, USA, Canada, Great Britain, Russia, Belarus, Georgia and other countries.
More than 48 reports presented during the two days were related to experimental psychology, psychology of trauma, crisis, emergency and post-war situations, neuroscience, psychology of personality and social environment, management and organizational psychology, sport psychology, developmental and pedagogical psychology, psychological concepts of inclusive education, psychological education, interdisciplinary research, and other topics. In addition to presenting reports, plenary discussions, educational and debate sessions, seminars, etc. were also held within the framework of the conference.
Based on the theses guaranteed by the organizing committee of the conference, it is planned to publish scientific articles in the scientific journal "Modern Psychology" which is of international importance, as scientific articles of international partners are also published here, and the electronic version of the journal is available worldwide.
YSU rector Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing the importance of the conference, noted, "The scientific conference, which is being held for the 9th time, is a wonderful platform for the exchange of professional views, discussions, and debates, the outcome of which will be scientific articles. They will be available not only to the Armenian but also to the international audience, which will strengthen YSU's position in the international scientific community."
Head of the YSU General Psychology Chair and President of the Union of Psychologists of Armenia Hrant Avanesyan emphasized, "Today psychology in Armenia has a level of development that meets international standards, as evidenced by the visit of famous scientists. They come not only to teach but also to discuss with us equally and learn from the experience here."
In December 2022, the non-governmental organization "Union of Psychologists of Armenia" was founded, which aims to adopt the ethical norms of the psychologist's activity and to license the psychological activity. Taking a long time to solve the problems, the association works with psychologists and psychiatrists in Canada and the US, one of whom is the honored guest of the conference Professor Rita Sulahyan-Kouyumjian from Canada's McGill University.
Referring to the cooperation with the university, Rita Sulahyan-Kuyumjian said, "Within the framework of cooperation with Yerevan State University and the Union of Psychologists of Armenia, we want to introduce the FOCUS (Families Overcoming Under Stress) program in Armenia, which was developed by scientists from Harvard and California universities. The project aims to support families in war-torn countries through various psychological services. We think that the success of FOCUS in different countries can also be useful for Armenian families experiencing stress and trauma during the war."
Experts emphasize the introduction of the FOCUS program, taking into account the war operations that have taken place in recent years and the stressful state of mind caused by them.