3. Մագիստրոսական ծրագրի դիմելու հնարավորություններ Եվրոպայի քոլեջում
ԵՊՀ-ում անցկացվեց տեղեկատվական հանդիպում, որի ժամանակ ուսանողները ծանոթացան Եվրոպայի քոլեջի (Նատոլին) առաջարկած մագիստրոսական ծրագրին, տրամադրվող կրթաթոշակի փաթեթներին, մասնագիտական աճի, որակյալ կրթության և ընձեռվող այլ հնարավորություններին։
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության նախաձեռնությամբ կայացած հանդիպմանը ներկայացվեցին «Եվրոպական միջառարկայական ուսումնասիրություններ» մագիստրոսական ծրագիրը և 2024-2025 ուստարում սովորելու համար հատկացվող կրթաթոշակային փաթեթները։
Քոլեջն Արևելյան գործընկերության երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի ուսանողներին առաջարկում է կրթաթոշակային տարբեր փաթեթներ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության, Եվրոպայի պատմության ու քաղաքակրթության, լրագրության և մեդիայի ոլորտներում:
Ամբողջական կրթաթոշակը նախատեսված է սոցիալական գիտություններ ուսումնասիրող բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողների և այն շրջանավարտների համար, որոնք ցանկանում են մասնագիտական աճ գրանցել։
Առաջարկվող «Եվրոպական միջառարկայական ուսումնասիրություններ» 10-ամսյա երկլեզու (անգլերեն, ֆրանսերեն) մագիստրոսական ծրագիրը, բացի մասնագիտական կրթությունից, ընդգրկում է նաև մեկշաբաթյա 2 ուսումնական այց տարբեր երկրներ, մասնակցություն լեզուների ամառային ակադեմիային, լեզուների (արաբերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իտալերեն, լեհերեն, ռուսերեն, ուկրաիներեն և իսպաներեն) հավելյալ ուսուցման հնարավորություն, ինչպես նաև մասնագիտական կողմնորոշմանն ուղղված հանդիպումներ և թրեյնինգներ։
ԵՊՀ և Եվրոպայի քոլեջի շրջանավարտ, Նատոլինում Եվրոպայի քոլեջի հաղորդակցման մասնագետ Տաթևիկ Հովհաննիսյանը, ուսանողներին ներկայացնելով ակադեմիական ծրագիրը, նշեց, որ բացի որակյալ կրթությունից՝ քոլեջն ընձեռում է նաև մասնագիտական զարգացմանը նպաստող և ինքնադրսևորվելու համար բազմաթիվ հնարավորություններ գիտաժողովների, սիմուլյացիոն խաղերի ու կրթական այլ նախաձեռնությունների մասնակցելու միջոցով:
Ընդգծելով ԵՊՀ-ի հետ համագործակցության կարևորությունը՝ Տ․ Հովհաննիսյանը փաստեց, որ այժմ Եվրոպայի քոլեջում կրթություն են ստանում ԵՊՀ ուսանողներ, որոնք դրսևորում են ակտիվություն և ունեն բարձր առաջադիմություն։
Կրթաթոշակը տրամադրվում է «ԵՄ-ն հանուն երիտասարդների․ երիտասարդների զբաղվածություն և ձեռներեցություն» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Եվրոպական միության և Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարության համաֆինանսավորմամբ։

November 22, 2023 | 13:10
An informative meeting was held at YSU, during which the students got acquainted with the master's program offered by the College of Europe in Natolin, as well as a variety of opportunities such as scholarship packages, professional growth and quality education.
At the meeting held at the initiative of YSU International Cooperation Department, the master's program "European Interdisciplinary Studies" and the scholarship packages for studying in the 2024-2025 academic year were presented.
The college offers various scholarship packages to students from Eastern Partnership countries, including Armenia, in the fields of European Neighborhood Policy, European History and Civilization, Journalism and Media.
The full scholarship is designed for students studying social sciences in their last years in undergraduate and master’s programs, as well as for graduates who wish to record professional growth.
The proposed "European Interdisciplinary Studies" 10-month bilingual (English, French) master's program, in addition to professional education, also includes 2 one-week study visits to different countries, participation in the summer language academy, the opportunity of additional language training (Arabic, English, French, German, Italian, Polish, Russian, Ukrainian and Spanish), as well as professional orientation meetings and trainings.
Tatevik Hovhannisyan, a graduate of YSU and the College of Europe, Communications Officer of the College of Europe in Natolin, presenting the academic program to the students, noted that in addition to quality education, the college also provides many opportunities for professional development and self-expression through participation in conferences, simulation games and other educational initiatives.
Emphasizing the importance of cooperation with YSU, T. Hovhannisyan stated that now YSU students are receiving education at the College of Europe showing activity and high progress.
The scholarship is provided within the framework of the "EU4Youth: Youth Employment and Entrepreneurship" project, which is co-financed by the European Union and the Ministry of Foreign Affairs of Lithuania.