3. ԵՊՀ-ն ամրապնդում է գործընկերային կապերը Վարշավայի համալսարանի հետ
Երևանի պետական համալսարանում հյուրընկալվեց Վարշավայի համալսարանի Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների կենտրոնի (Լեհաստան) պատվիրակությանը: Հանդիպման նպատակն էր բարձրացնել իրազեկվածությունը կենտրոնի վերաբերյալ և քննարկել համագործակցության հեռանկարները:
ԵՊՀ կրթական տարբեր ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հյուրերը ներկայացրին Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների կենտրոնի գործունեությունը, ուսումնական և հետազոտական ծրագրերը, ԵՊՀ ուսանողների և դասախոսների համար առկա կրթաթոշակների հնարավորությունները, մասնավորապես՝ ուսանողների համար նախատեսված երկշաբաթյա ամառային և ձմեռային դպրոցներ, երկամյա մագիստրոսական ծրագիր, հետազոտողների համար նախատեսված մեկամյա և պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների համար նախատեսված հնգամսյա հետազոտական ծրագրեր:
Պատվիրակության նախագահ, Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Յան Մալիցկին, կարևորելով Երևանի պետական համալսարան կատարած այցելությունը, շեշտեց. «Նախկինում ԵՊՀ մեր գործընկերների հետ ակտիվորեն իրականացնում էինք գիտակրթական տարբեր ծրագրեր, անցկացնում գիտաժողովներ, փոխայցելություններ և մասնագիտական քննարկումներ, սակայն կորոնավիրուսի դժվար շրջանն ընդհատեց այդ համագործակցությունը: Այս այցելությունը նպատակաուղղված է վերականգնելու և ամրապնդելու մեր գործընկերային կապերը»:
Պատվիրակության անդամ, Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների կենտրոնի կրթաթոշակների բաժնի համակարգող Դիանա Բրուտյանը տարիներ առաջ դիմել է կենտրոնի կրթաթոշակային մագիստրոսական ծրագրի և ուսումնառելուց հետո արդեն 20 տարի աշխատում է կենտրոնում:
Շեշտելով ԵՊՀ գործընկերների հետ կայացած հանդիպման արդյունավետությունը՝ Դիանա Բրուտյանը նշեց. «Քննարկումների շնորհիվ բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները գտան գիտական ընդհանուր հետաքրքրություններ և պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցին հետագայում համագործակցելու՝ միմյանց հետ գիտական հետազոտություններ կատարելու, համատեղ գիտական հոդվածներ տպագրելու, կոնֆերանսներ անցկացնելու և այլ ուղղություններով: Հույս ունենք, որ հանդիպումից հետո կենտրոնի կրթաթոշակային ծրագրերին դիմող հայ ուսանողների թիվը կմեծանա, քանի որ, ի տարբերություն տարածաշրջանի այլ երկրների, Հայաստանից քչերն են դիմում»:
Նշենք, որ հանդիպմանը ներկա էին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների, պատմության և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետների, եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի, հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ: Հանդիպումը կազմակերպել էր ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչությունը:

3. YSU strengthens partnership ties with the University of Warsaw
Yerevan State University hosted the delegation of the Centre for East European Studies at the University of Warsaw. The purpose of the meeting was to raise awareness about the center and discuss cooperation prospects.
At the meeting with the representatives of different educational departments of YSU, the guests presented the activities of the Center for Eastern European Studies, educational and research programs, opportunities for scholarships available for YSU students and professors, in particular, two-week summer and winter schools for students, a two-year master's program, a one-year research program for researchers and a five-month research program for faculty members.
The Head of the delegation, the Director of the Center for Eastern European Studies, Jan Malitsky, emphasizing the importance of the visit to Yerevan State University, noted, "Previously, together with our colleagues at YSU, we actively implemented various scientific and educational programs, held conferences, mutual visits and professional discussions, but the difficult period caused by coronavirus interrupted this cooperation. This visit is aimed at restoring and strengthening our partnership ties."
Diana Brutyan, member of the delegation, scholarship coordinator of the Center for Eastern European Studies, applied to the center's scholarship master's program years ago and has been working at the center for 20 years.
Emphasizing the effectiveness of the meeting with YSU colleagues, Diana Brutyan noted. "Thanks to the discussions, faculty members from the universities found common scientific interests and reached agreements to cooperate in the future to jointly conduct scientific research, publish scientific articles, hold conferences, etc. We hope that after the meeting, the number of Armenian students applying for the center's scholarship programs will increase, because, in contrast with the other countries in the region, few students apply from Armenia."
It should be noted that faculty members from YSU Faculties of International Relations, History and Sociology, Center for European Studies and Institute of Armenian Studies were present at the meeting. The meeting was organized by YSU International Cooperation Department.