3. Ճապոնական դասական գրականությունը՝ բանաստեղծ Փիթեր ՄաքՄիլլանի մեկնաբանությամբ
ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) կրթական ծրագրի շրջանակում ««Մանյոշու». ճապոնական դասական գրականությունը և դրա նշանակությունը համաշխարհային գրականության համար» խորագրով դասախոսությամբ հանդես եկավ Ճապոնիայից ժամանած բանաստեղծ, թարգմանիչ Փիթեր ՄաքՄիլլանը։
Դասախոսության նպատակն էր ներկայացնել ճապոնական դասական գրականությունը, մշակույթը, մատնանշել գրականության մեջ արտացոլված համամարդկային արժեքներն ու համաշխարհային գրականության հետ ունեցած աղերսները:
Բանաստեղծ Փիթեր ՄաքՄիլլանը դասախոսության ժամանակ խոսեց «Մանյոշու»-ի մասին, որը Ճապոնիայի ամենահին բանաստեղծությունների ժողովածուն է։ Այն ունի 1200 տարվա պատմություն։ Բանախոսը բանաստեղծությունների, պոեմների միջոցով ներկայացրեց ճապոնական աշխարհը, մտածելակերպը, ազգային հոգեկերտվածքն ու արժեհամակարգը։ Նա պատմեց, որ Ճապոնիայում կան բազմաթիվ հուշարձաններ, քարեր, որոնց վրա փորագրված են տարբեր բանաստեղծություններ, դրանք թարգմանելն ու ներկայացնելը բանաստեղծը համարում է առաքելություն՝ երկիրը տուրիստական վայր դարձնելու նպատակով:
Փիթեր ՄաքՄիլլանը նշեց, որ առաջին անգամ է Հայաստանում, սակայն երկրի մասին տեղյակ է շատ վաղուց և ծանոթ է հայ գրականությանը։
«Ինձ համար շատ մեծ պատիվ է Հայաստան այցելելն ու ԵՊՀ-ում դասախոսություն կարդալը։ Շատ երջանիկ եմ, քանի որ մինչ օրս հեռուստատեսության, թերթերի միջոցով էի աշխատում աշխարհին պատմել Ճապոնիայի մշակույթի մասին, իսկ այստեղ ես ունեմ ուսանողների հետ ազատ և անմիջական շփվելու հնարավորություն»,- նշեց նա՝ կարևորելով նախաձեռնությունը։
Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) վրաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Մորի Հիրոյուկին, անդրադառնալով նմանօրինակ միջոցառումների կազմակերպմանը, նշեց, որ գործակալությունն իրականացնում է շատ տարբեր ծրագրեր ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարբեր երկրներում։
«Սա նոր փորձ է՝ Հայաստան հրավիրելու դասախոսների և կրթական ոլորտի մարդկանց, ներկայացնելու Ճապոնիայի մշակույթն ու արվեստը»,- ասաց Հիրոյուկին՝ շեշտելով, որ ԵՊՀ-ի հետ համագործակցության շրջանակում նախատեսում են Հայաստան հրավիրել տարբեր բնագավառների ներկայացուցիչների։
Նշենք, որ Փիթեր ՄաքՄիլլանը տարբեր ժամանակաշրջաններում աշխատել է Տոկիոյի, Կիորինի համալսարաններում։ Ճապոնիայում և ԱՄՆ-ում արժանացել է լավագույն մրցանակների թարգմանության ոլորտում։ Հեղինակ է ճապոնական գրականության մի շարք թարգմանական ժողովածուների, գրքերի, բանաստեղծական շարքերի ու հրապարակումների։ Փիթեր ՄաքՄիլլանը փիլիսոփայության մագիստրոս է, անգլիական գրականության դոկտոր։
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության նախաձեռնությամբ կազմակերպված դասախոսությանը ներկա էին ԵՊՀ և ՀՀ տարբեր բուհերից ուսանողներ, ճապոնական գրականությամբ հետաքրքրված անձինք։

November 30, 2023 | 14:30
Peter McMillan, a poet and translator from Japan, gave a lecture titled "Manyoshu: Japanese Classical Literature and Its Significance for World Literature" in the framework of the educational program of the Japan International Cooperation Agency (JICA) in YSU Paleans Hall.
The purpose of the lecture was to present Japanese classical literature and culture, to point out the universal values reflected in the literature and the relations with the world literature.
Poet Peter McMillan spoke about "Manyoshu" - Japan's oldest collection of poems- during his lecture. It has a story of 1200 years. The speaker presented the Japanese world, mindset, national character and value system through poems. He told that in Japan there are many monuments and stones on which various poems are engraved. The poet considers translating and presenting them as a mission in order to make the country a tourist destination.
Peter McMillan mentioned that he visited Armenia for the first time, but he has known about the country for a long time and has been familiar with Armenian literature.
"It’s a great honour for me to visit Armenia and give a lecture at YSU. Now I am very happy, since until now I was trying to tell the world about Japanese culture through television and newspapers, but here I have the opportunity to communicate freely and friendly with students," he said, emphasizing the importance of the initiative.
Mori Hiroyuki, permanent representative of the Georgian office of the Japan International Cooperation Agency (JICA), referring to the organization of similar events, noted that the agency implements many different projects both in Armenia and in other countries.
"This is a new experience to invite professors and people from the educational field to Armenia, to present the culture and art of Japan," Hiroyuki said, noting that they plan to invite representatives of various fields to Armenia within the framework of cooperation with YSU.
It should be noted that Peter McMillan worked at Tokyo and Kyorin universities in different periods. He won the best awards in the field of translation in Japan and USA. He is the author of a number of translated collections of Japanese literature, books, poetry collections and publications. Peter McMillan holds a Master of Philosophy and a PhD in English Literature.
Students from YSU and RA universities and people interested in Japanese literature attended the lecture organized by the initiative of YSU International Cooperation Department.