3. Բուրգունդիայի Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանում ուսումը շարունակելու հնարավորություն ԵՊՀ ուսանողների համար
Դեկտեմբեր 18, 2023 | 13:31
Բուրգունդիայի Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանում ուսումը շարունակելու հնարավորություն ԵՊՀ ուսանողների համար
Բուրգունդիայի Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանի «Ֆիզիկա, ֆոտոնիկա և նանոտեխնոլոգիա» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար, պրոֆեսոր Կլոդ Լերոյը երկու բուհերի համագործակցության շրջանակում այցելեց ԵՊՀ և ուսանողներին ներկայացրեց Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանի մագիստրոսական այն ծրագրերը, որոնց կարող են դիմել ԵՊՀ ուսանողները։
ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների, մասնավորապես՝ Տնտեսագիտության և կառավարման, Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, Փիլիսոփայության և հոգեբանության, Կենսաբանության, Քիմիայի ֆակուլտետների, ինչպես նաև Ֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողները հնարավորություն ունեն դիմելու մագիստրոսական ծրագրերին և իրենց ուսումը շարունակելու Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանում։
Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանի պրոֆեսորը, ներկայացնելով ԵՊՀ-ի և Բուրգունդիայի համալսարանի համագործակցության ուղիներն ու հնարավորությունները, նշեց․ «Մենք համագործակցության մեծ փորձ ունենք Հայաստանի տարբեր համալսարանների հետ։ Շատ ուսանողներ ենք ունեցել նաև ԵՊՀ-ից, որոնք ցուցաբերել են բարձր առաջադիմություն։ Համագործակցության արդյունքում և՛ ուսանողներն են գոհ մեր համալսարանում ուսումնառությունից, և՛ մեր դասախոսներն են գոհ ուսանողների գիտելիքներից։ Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանը բարձր վարկանիշ ունեցող համալսարանների շարքում է, ինչը ևս մեկ հիմք է, որ ԵՊՀ ուսանողներն ընտրեն հենց մեր համալսարանը»։
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության, ինչպես նաև Երևանի պետական և Բուրգունդիայի Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանների՝ համատեղությամբ իրականացվող կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ մագիստրատուրայի ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռվում մեկ կիսամյակից մինչև մեկ տարի ուսանելու Ֆրանշ-Կոմտե համալսարանում, իսկ ասպիրանտներին՝ 3 ամսից մինչև մեկ տարի։
Ծրագրին դիմելու համար ուսանողների փաստաթղթերն առաջիկա կիսամյակում կընդունվեն ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում, որտեղ կկատարվի դիմում-հայտերի նախնական ընտրությունը, որը կհաստատվի գործընկեր համալսարանի համաձայնությունը ստանալուց հետո։

December 18, 2023 | 13:31
An opportunity for YSU students to continue their studies at the University of Franche-Comté in Burgundy
Professor Claude Leroy, the head of the "Physics, Photonics, and Nanotechnology" Master's program of the University of Franche-Comte in Burgundy, visited YSU within the framework of the cooperation of the two universities and presented the students with the Master's programs of the University of Franche-Comte, which YSU students can apply for.
Students of different faculties of YSU, in particular, Economics and Management, Informatics and Applied Mathematics, Philosophy and Psychology, Biology, Chemistry, and the Institute of Physics, can apply for Master's programs and continue their studies at Franche-Comte University.
Presenting the ways and opportunities of cooperation between YSU and the University of Burgundy, the professor of Franche-Comte University noted, "We have a great experience of cooperation with different universities of Armenia. We also had many students from YSU who showed high progress. As a result of cooperation, both students are satisfied with studying at our university, and our professors are satisfied with the students' knowledge. Franche-Comte University is among the highly ranked universities, which is another reason YSU students should choose us."
Within the scope of the double degree Master's program jointly implemented by the "Erasmus+" international credit mobility program and the Yerevan State and Burgundy Franche-Comte Universities, YSU Master's students are allowed to study at Franche-Comte University from one semester to one year, while post-graduate students: from 3 months to one year.
To apply for the program, please present your documents to the YSU International Relations department in the upcoming semester, where the preliminary selection of applications will be made, which will be confirmed after receiving the consent of the partner university.