3. ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները՝ միջբուհական դատախաղ-մրցույթի հաղթող
Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր բանկային իրավունքի թեմայով ամենամյա դատախաղ-մրցույթ ուսանողների համար: Մրցույթի հաղթող են ճանաչվել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը ներկայացնող երկու թիմերը:
Միջբուհական մրցույթին մասնակցում էին Երևանի պետական համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետները ներկայացնող թիմերը:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը ներկայացրել են 3 թիմեր՝ FSM 2, FSM 5, FSM 3։
FSM 2 (FSM - Financial system mediator) թիմում ընդգրկված էին ուսանողներ, որոնք Արցախի պետական համալսարանից էին, իսկ այժմ կրթությունը շարունակում են ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում։ Թիմի մարզիչը ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի հայցորդ Զարինե Ազիզյանն էր։
FSM 5 թիմը ներկայացնում էին ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի 3-րդ և 4-րդ կուրսերի ուսանողներ։ Թիմի մարզիչը ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, ի.գ.թ. Արսեն Թավադյանն էր։
FSM 3 թիմի ներկայացուցիչները ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողներ էին։ Թիմի մարզիչը քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դասախոս Դավիթ Բակլաչյանն էր:
Մրցույթն անցկացվել է երկու փուլով՝ գրավոր և բանավոր:
Գրավոր փուլում թիմերը ներկայացրել են հաճախորդի պահանջ-դիմումը բանկին և բանկի պատասխանը հաճախորդին, իսկ բանավոր փուլում մրցել են միմյանց հետ՝ ներկայացնելով և´ հաճախորդի, և´ բանկի շահերը:
Մրցույթի բանավոր փուլը գնահատել են ֆինանսական ոլորտի իրավաբանները, վերոնշյալ համալսարանների դասախոսները և Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի աշխատակիցները:
Հաշվի առնելով և՛ գրավոր, և՛ բանավոր փուլերի արդյունքները՝ հաղթող են ճանաչվել Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը ներկայացնող FSM 2 և FSM 5  թիմերը։
Բանավոր փուլի «Լավագույն պատասխան» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը ներկայացնող Արցախի ուսանողների FSM 2, իսկ «Լավագույն պահանջ-դիմում» անվանակարգում՝ FSM 3 թիմը։

December 22, 2023 | 13:21
An annual moot court competition for students on the topic of banking law was organized on the initiative of the office of the Financial System Mediator. The two teams representing the YSU Faculty of Law emerged as the winners of the competition.
Teams representing the Faculties of Law of Yerevan State University, Russian-Armenian University, RA Police Educational Complex and RA Public Administration Academy participated in the inter-university competition.
Three teams represented the YSU Faculty of Law: FSM 2, FSM 5, FSM 3.
The FSM 2 (FSM - Financial system mediator) team included students who studied at Artsakh State University and are now continuing their education at YSU Faculty of Law. The coach of the team was Zarine Azizyan, applicant of the YSU Chair of Civil Law.
FSM 5 team was represented by 3rd and 4th year students of the YSU Faculty of Law. The coach of the team was Arsen Tavadyan, Associate Professor of the YSU Chair of Civil Law and Candidate of Juridical Sciences.
FSM 3 team was represented by 2nd year students of the YSU Faculty of Law. The coach of the team was Davit Baklachyan, a lecturer of the Chair of Civil Law.
The competition was held in two stages: written and oral.
In the written stage, the teams presented the client's request letter to the bank and the bank's response to the client, and in the oral stage, they competed with each other, representing the interests of both the client and the bank.
The oral stage of the competition was evaluated by lawyers of the financial sector, professors of the above-mentioned universities and employees of the office of the Financial System Mediator.
Taking into account the results of both the written and oral stages, the FSM 2 and FSM 5 teams, representing the Faculty of Law of Yerevan State University, were declared the winners.
FSM 2 team of Artsakh students representing the YSU Faculty of Law won the "Best Answer" nomination for the oral stage, and FSM 3 team won the "Best Request Letter" nomination.