3. Քիմիան լավագույն ուսանողի աչքերով
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Արտյոմ Պետրոսյանը «Լավագույն ուսանող» մրցույթի հանրապետական (միջբուհական) փուլի արդյունքում բնագիտության ոլորտում 2-րդ տեղի մրցանակակիր է։ Նա արդեն երկրորդ անգամ է ՀՀ բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման մրցույթում մրցանակային տեղ զբաղեցնում։
Մեզ հետ զրույցում Արտյոմը նշեց, որ քիմիան՝ որպես գիտություն, այսօր զարգացման նոր փուլում է. հին, դասական մեթոդներն անընդհատ փոխարինվում են ժամանակակից և առավել արդյունավետ մեթոդներով: Նա ընդգծեց, որ քիմիայի բնագավառում մրցունակ մասնագետ դառնալու համար ԵՊՀ-ում ստացել է անհրաժեշտ տեսական և գործնական գիտելիքներ։
- Ըստ Ձեզ՝ Հայաստանում գիտության այս ճյուղը որքանո՞վ է համաշխարհային զարգացումներին համընթաց շարժվում։
- Աշխարհում մեծ թափով զարգանում է հաշվողական քիմիան․ քիմիական շատ գործընթացների ուսումնասիրությունը տեղափոխվում է հաշվողական տիրույթ՝ այդպիսով արագացնելով և հեշտացնելով աշխատանքը։ Վերջին տարիներին ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի աշխատանքները և պետության կատարած ներդրումները քիմիայի ոլորտում հնարավորություն են տալիս կատարելու առաջատար հետազոտություններ և հետ չմնալու աշխարհի առաջատար գիտահետազոտական թիմերից։ Այս ներդրումների արդյունքը կտեսնենք մոտ ապագայում և կունենանք հզոր գիտություն, ինչը պետության զարգացման կարևորագույն հիմքերից մեկն է։
- Հետազոտական ի՞նչ աշխատանքներում եք ներգրավված։
- Դեռ առաջին կուրսից ներգրավված եմ Քիմիայի գիտահետազոտական կենտրոնի օրգանական քիմիայի ամբիոնի ասիմետրիկ կատալիզի գիտահետազոտական խմբի գիտական աշխատանքներում։ Այս պահին աշխատում ենք նոր ասիմետրիկ կատալիզատորների նախագծման, ստացման և դրանց հատկությունների ուսումնասիրման ուղղությամբ, որոնք կարող են օգտագործվել մի շարք կարևոր նշանակություն ունեցող նյութերի սինթեզում և կիրառվել դեղաբանության, նյութագիտության, ինչպես նաև սննդի տեխնոլոգիայի ոլորտներում։
Վերջին շրջանում աշխատում եմ նաև հնարավորինս շատ մասնակցել գիտական միջոցառումների, ինչը հնարավորություն է տալիս գիտակրթական նոր կապեր հաստատելու քիմիայի և հարակից ոլորտների տարբեր գիտնականների ու մասնագետների հետ։
- Հետազոտական աշխատանքների արդյունք են նաև գիտական հոդվածները: Ի՞նչ թեմաների եք անդրադարձել Ձեր հոդվածներում։
- Ունեմ հրապարակված մի շարք գիտական աշխատանքներ, որոնք վերաբերում են ասիմետրիկ կատալիզին, նոր օրգանական միացությունների սինթեզին և դրանց սինթեզի նոր մեթոդաբանությունների մշակմանը։ Հոդվածներս հրատարակվել են ԵՊՀ ՈՒԳԸ գիտական հոդվածների 2021 թ․ ժողովածուում։ Բացի դրանից՝ միջազգային գիտաժողովներում ներկայացրել եմ թեզիսներ ասիմետրիկ կատալիզի և օրգանական սինթեզների վերաբերյալ։
- Կրթության և գիտության բնագավառում ապագայի ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
- Նախատեսում եմ ուսումս շարունակել ԵՊՀ-ում՝ «Քիմիա» մագիստրոսական ծրագրում։ Ցանկանում եմ մասնագիտանալ օրգանական սինթեզի և ասիմետրիկ կատալիզի բնագավառներում։ Կարծում եմ, որ ցանկացած մարդ հասարակությանը կարող է մեծ օգուտ տալ՝ սեփական աշխատանքը պատշաճ կատարելով:
- Ի՞նչ դերակատարում  ունի ԵՊՀ-ն Ձեր հաջողություններում։
- Դեռևս դպրոցական տարիներից բազմիցս մասնակցել եմ Հայաստանի քիմիայի օլիմպիադային և զբաղեցնելով բարձր տեղեր՝ ընդգրկվել եմ Քիմիայի համաշխարհային օլիմպիադայի հայաստանյան թիմի կազմում։ 2020 թ․ արժանացել եմ բրոնզե մեդալների «Քիմիա» առարկայի Մենդելեևյան միջազգային օլիմպիադայում (IChMO) և Քիմիայի համաշխարհային օլիմպիադայում (IChO):
ԵՊՀ-ն մեծ դեր ունի իմ հաջողություններում, քանի որ հենց համալսարանում ստացածս հարուստ գիտելիքների շնորհիվ եմ կերտում իմ մասնագիտական ուղին: Համալսարանն ապահովում է նաև առաջընթացի համար անհրաժեշտ գիտական և ուսումնական բոլոր ռեսուրսները, ինչպես նաև սովորելու և աշխատելու համար հիանալի մթնոլորտը։ ԵՊՀ-ն միշտ խրախուսում և արժևորում է իր ուսանողներին, ինչն ավելի է ոգևորում և պարտավորեցնում։
Ուսանողական տարիներին քիմիայի և ընդհանրապես գիտության հանդեպ իմ պատկերացումներն ամբողջովին փոխվել են։ Մինչ հետազոտական աշխատանքներում ներգրավվելը, կարելի է ասել, գրեթե պատկերացում չունեի քիմիայի գործնական կողմի մասին և ունեի միայն որոշակի տեսական գիտելիքներ։ Ուսանողական տարիներին բացահայտեցի իրական` գործնական քիմիան և դրա խնդիրները, սովորեցի փնտրել և գտնել դրանց լուծման ուղիները։

3. Chemistry in Best Student’s eyes
Artyom Petrosyan, a 4th-year student of YSU Faculty of Chemistry, won the 2nd place in the field of science as a result of the republican (inter-university) stage of the "Best Student" competition. For the second time, he has won a prize place in the competition for providing nominal scholarships to students with the best progress in RA universities.
In an interview with us, Artyom noted that chemistry, as a science, is currently at a new stage of development; old, classical methods are constantly being replaced by modern and more efficient methods. He emphasized that he received the necessary theoretical and practical knowledge at YSU to establish himself as a competitive specialist in the field of chemistry.
In your opinion, does this branch of science in Armenia move along with global developments?
- Computational chemistry is developing rapidly in the world. The study of many chemical processes is moving into the computational domain, thus speeding up and simplifying the work. In recent years, the work of the Higher Education and Science Committee of the RA MoESCS and the investments made by the state in the field of chemistry provide an opportunity to conduct leading researches and keep up with the world's leading scientific research teams. We will see the result of these investments in the near future and we will have a powerful science, which is one of the most important foundations of the state's development.
What research activities are you involved in?
- Since my first year, I have been involved in the scientific works of the asymmetric catalysis research group of the Organic Chemistry Chair of the Chemical Research Center. At the moment, we are working on designing and obtaining asymmetric catalysts, as well as studying characteristic features of them, which may be used in the synthesis of a number of important substances and applied in the fields of pharmacology, material science, and food technology. Lately, I have also been trying to participate in scientific events as much as possible, which gives me the opportunity to establish new scientific and educational connections with various scientists and specialists in chemistry and related fields.
Scientific articles are the outcomes of research works as well. What topics do your articles cover?
- I have published a number of scientific works related to asymmetric catalysis, the synthesis of new organic compounds and the development of new methodologies for the synthesis of the latter. My articles were published in the 2021 collection of YSU SSS (Student Scientific Society) scientific articles. In addition, I have presented theses on asymmetric catalysis and organic synthesis at international conferences.
What future plans do you have in the field of education and science?
I plan to continue my education at YSU in the "Chemistry" master's program. I want to specialize in organic synthesis and asymmetric catalysis. I believe that anyone is able to be of great benefit to society by doing their own job properly.
Does YSU play any role in your success?
- Since my school years, I have participated many times in the Chemistry Olympiad of Armenia and, having taken high places, I was included in the Armenian team of the International Chemistry Olympiad. In 2020, I won bronze medals at the International Mendeleev Chemistry Olympiad and International Chemistry Olympiad.
YSU has a significant role in my success, since it is thanks to the wealth of knowledge I received at the university that I build my professional path. The university also provides all the scientific and educational resources necessary for progress, as well as an excellent atmosphere for learning and working. YSU always encourages and values its students, which is even more inspiring and obligatory.
During my student years, my ideas about chemistry and science in general changed completely. Before getting involved in research work, I can say that I had almost no idea about the practical side of chemistry and had only some theoretical knowledge. During my student years, I discovered real, practical chemistry and its problems, learned to search and find ways to solve them.