3. Կրթության հանդեպ սերը՝ հաջողության հասնելու լավագույն գրավական
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի բակալավրի «Փիլիսոփայություն» կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի ուսանող Հասմիկ Ափրեյանը «Լավագույն ուսանող» մրցույթի հանրապետական (միջբուհական) փուլի արդյունքում հումանիտար գիտությունների ոլորտում 2-րդ տեղի մրցանակակիր է։
Հասմիկն արդեն երկրորդ անգամ է ՀՀ բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման մրցույթում մրցանակային տեղ զբաղեցնում։ Նա շեշտեց, որ հաջողություններ գրանցելու համար առանցքային դեր ունեն ԵՊՀ-ի ընձեռած հնարավորությունները, համալսարանական միջավայրը, ուսումնառության ընթացքում տեսական և գործնական գիտելիքների ձեռքբերումը։
«Ինձ համար ամենավառ օրինակն ակնառու հաջողության հասած ավագ սերնդի մեր դասախոսներն են, և ես, հետևելով նրանց գործունեությանն ու օրինակին, միշտ ձգտել եմ իմ կրթությամբ հասնել նպատակներիս իրականացմանը, հարստացնել գիտելիքներս և արդյունավետ օգտագործել ժամանակը»,- ասաց Հասմիկը՝ ընդգծելով, որ լավագույն ուսանողի կոչման արժանանալը պարտավորեցնող է:
Անդրադառնալով իր ձեռքբերումներին և հաջողություններին՝ ուսանողը նշեց, որ ԵՊՀ-ում ձեռք բերած գիտելիքները, համալսարանական կյանքում, ուսանողական կառույցներում ակտիվ ներգրավվածությունը մղում են շարունակաբար կատարելագործվելու:
«Ուսանողական կառույցի ղեկավար կազմում ընդգրկվելն արդեն իսկ վկայում է ուսանողական կյանքում իմ ակտիվ ներգրավվածությունը: Լավ մասնագետ դառնալու ճանապարհին ԵՊՀ ուսանողական խորհուրդը (ՈՒԽ) գաղափարների և ծրագրերի իրականացման, այլընտրանքային կրթության կազմակերպման, նոր հմտությունների ձեռքբերման և կիրառման համար կարևոր հարթակ է։ Կարծում եմ, որ լավ ուսանողը նա է, ով հասարակական ակտիվությունը համատեղում է կրթագիտական առաջադիմության հետ»։
Հասմիկը հաջողության հասնելու ամենակարևոր գրավականը համարում է կրթության հանդեպ սերը և հավելում, որ ցանկացած աշխատանքում սեր ներդնելու դեպքում հնարավոր է հասնել լավագույն արդյունքի․ «Նպատակ ունեմ ստացած գիտելիքներս հաջորդ սերնդին փոխանցելու։ Այդ ամենն իրագործելու համար պետք է դեռ շատ սովորել։ Կարծում եմ, որ մշտապես պետք է ունենալ վաղն ավելի լավը դառնալու ձգտում և այդ ճանապարհին շարունակել քայլել դեպի գիտելիքն ու արժևորել այն»։
Հասմիկ Ափրեյանը ցանկություն ունի ուսումը շարունակելու ԵՊՀ մագիստրատուրայում: ԵՊՀ-ում կրթություն ստանալը Հասմիկի համար ոչ միայն նպատակ է, այլև միջոց դեպի նոր ու անծայրածիր գաղափարների աշխարհ։

3. Love for education is the best guarantee for success
Hasmik Apreyan, a 4th-year student of the "Philosophy" educational program of YSU Faculty of Philosophy and Psychology, won the 2nd place prize in the "Best Student" republican competition (inter-university) stage in the field of human sciences.
For the second time, Hasmik has won a prize place in the competition for providing nominal scholarships to students with the best progress in RA universities. She emphasized that the opportunities provided by YSU, the university environment, and the theoretical and practical knowledge accumulated during her studies play a key role in achieving success.
"The most vivid example for me is our professors of the older generation who have achieved outstanding success, therefore I follow their activities and they are role models for me. I have always sought to achieve my goals with my education, enrich my knowledge and use my time effectively," Hasmik said, emphasizing that being awarded the title of Best Student is obligatory.
Referring to her achievements and successes, the student noted that the knowledge acquired at YSU, active involvement in university life and student structures, motivate to continuously improve her own skills.
"Being included in the leadership of the student structure already proves my active involvement in student life. On the way to becoming a good specialist, the YSU Student Council (SC) is an important platform for the implementation of ideas and programs, the organization of alternative education and the acquisition and application of new skills. I think that a good student is the one who combines social activism with academic progress."
Hasmik considers love for education to be the most important guarantee for success and adds that loving your job helps to achieve the best result. "I aim to pass on the knowledge I have acquired to the next generation. To accomplish that aim, I need to study a lot. I think that one should always strive to be better tomorrow and continue to walk towards knowledge and value it as it deserves."
Hasmik Apreyan wants to continue her education at YSU graduate program. For Hasmik, getting an education at YSU is not only a goal, but also a means to the world of new and endless flow of ideas.