3. ԵՊՀ-ին շնորհվել է «Գիտահետազոտական ոլորտում մարդկային ռեսուրսների կառավարման գերազանցություն» մրցանակ
Հունվար 11, 2024 | 16:45
ԵՊՀ-ին շնորհվել է «Գիտահետազոտական ոլորտում մարդկային ռեսուրսների կառավարման գերազանցություն» մրցանակ
ԵՊՀ-ում հետազոտողների համար մշակված և իրականացվող մարդկային ռեսուրսների ռազմավարությունը համապատասխանում է միջազգային չափորոշիչներին։ Այս մասին է վկայում «Գիտահետազոտական ոլորտում մարդկային ռեսուրսների կառավարման գերազանցություն» (HR Excellence in Research Award) մրցանակը, որը կնպաստի ԵՊՀ միջազգայնացման գործընթացին։
Այս մրցանակին արժանացած կրթական հաստատություններն առավել գրավիչ են գիտահետազոտական համատեղ ​​ծրագրեր իրականացնելու նպատակով գործընկերներ փնտրող արտասահմանյան հետազոտողների համար։
ԵՊՀ գիտական քաղաքականության վարչության պետ Երանուհի Մանուկյանը նշեց, որ մրցանակին արժանանալու համար EURAXESS համաեվրոպական հետազոտողների հարթակ են մուտք արել 117 էջից բաղկացած վերլուծություն, որտեղ ներառել են գիտական կադրերի մրցույթի կանոնակարգը, այդ թվում՝ հետազոտողների բաց և թափանցիկ հավաքագրման գործընթացը, գիտական գործունեության ցուցանիշի հաշվարկի բանաձևը (օրինակ՝ միջազգային գիտաչափական շտեմարաններում ԵՊՀ գիտնականների գիտական հրապարակումների թիվը, վարկանիշային ամսագրերում հրապարակված հոդվածների քանակը, միջազգային հանդեսներում գիտական հրապարակումներին տրված հղումների քանակը, գիտնականի ունեցած ասպիրանտների թիվը, գիտնականների կողմից ստարտափների ղեկավարումը), բուհում միջազգային գիտաժողովների անցկացման հաճախականությունը, գիտական միջավայրի ապահովումը (այդ թվում՝ նորագույն սարքավորումներով համալրումը), գենդերային հավասարության ապահովումը ԵՊՀ-ում։
«Գիտահետազոտական ոլորտում մարդկային ռեսուրսների կառավարման գերազանցություն» մրցանակին արժանանալու համար «Միներվա» ծրագրի ԵՊՀ աշխատանքային թիմը նաև պարբերաբար այցելել է եվրոպական տարբեր հետազոտական կենտրոններ, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի, Մոլդովայի, Բելգիայի համալսարաններ, որտեղ միջազգային փորձագետների հետ քննարկել են ԵՊՀ-ում առկա մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման ուղիները, որոնք ևս ներկայացվել են վերլուծության մեջ։
Արտերկրի բուհերի փորձն ուսումնասիրած Երանուհի Մանուկյանն ընդգծեց, որ այս մրցանակը, ի թիվս  այլ առանցքային գործառույթների, կնպաստի ԵՊՀ-ի վարկանիշի բարելավմանը աշխարհի բուհերի վարկանիշավորման ժամանակ։
«QS World University Rankings»-ում ԵՊՀ-ն 415-րդ տեղում է` 690 եվրոպական հաստատությունների շարքում, այն առաջինն է  հայաստանյան 3 հաստատությունների շարքում և 1001-1200-ը՝ աշխարհում։
Նշենք, որ մրցանակը ԵՊՀ-ին շնորհվել է երկու տարով։ Համալսարանը հանձնառու է շարունակաբար բարելավելու մարդկային ռեսուրսների քաղաքականությունը՝ համաձայն Հետազոտողների եվրոպական խարտիայի և Հետազոտողների հավաքագրման վարքագծի կանոնագրքի։
EURAXESS-ին անդամակցելու և «Գիտահետազոտական ոլորտում մարդկային ռեսուրսների կառավարման գերազանցություն» մրցանակին արժանանալուն ուղղված քայլերը մեկնարկել են 2019 թ․ «Էրազմուս+» ծրագրի «Միներվա» («Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում») նախագծի շրջանակում։

January 11, 2024 | 16:45
The Human Resources Strategy for Researchers developed and implemented at YSU meets international standards. The "HR Excellence in Research" award is the proof of that, which will contribute to the internationalization process of YSU.
Educational institutions that have received this award are more attractive to foreign researchers looking for partners to carry out joint research projects.
Yeranuhi Manukyan, Head of YSU Scientific Policy Department, noted that in order to obtain the award, they submitted a 117-page analysis to the EURAXESS pan-European researchers' platform, which included the regulations of the competition for researchers, including an open and transparent recruitment process for researchers, the formula for calculating the index of scientific activity (for example, the number of scientific publications of YSU scientists in international scientometric databases, the number of articles published in ranking journals, the number of references to scientific publications in international journals, the number of post-graduate students the scientist has, the management of startups by scientists), the frequency of organizing international conferences at university, ensuring a scientific environment (including receipt of modern equipment), gender equality at YSU.
To obtain the "HR Excellence in Research" award, the YSU working team of "Minerva" project also regularly visited various European research centers, in particular, the universities of France, Moldova and Belgium, where they discussed with international experts the challenges in YSU and ways to overcome them, which were also presented in the analysis.
Yeranuhi Manukyan, who studied the experience of foreign universities, emphasized that this award, among other key functions, will contribute to the improvement of YSU's ranking in the ranking of world universities.
In "QS World University Rankings", YSU ranks 415th among 690 European institutions, it is the first among 3 Armenian institutions and ranks 1001-1200 in the world.
It should be noted that the award is issued to YSU for two years. The University is committed to continuous improvement of its human resources policy in accordance with the European Charter for Researchers and the Code of Conduct for the Recruitment of Researchers.
The steps taken to become a member of EURAXESS and receive the "HR Excellence in Research" award were launched in 2019 within the framework of the "Minerva" project of the "Erasmus+" program ("Strengthening of Research Management and Open Science Capabilities of HEIs in Moldova and Armenia").