3. ԵՊՀ-ն այսուհետ կանդամակցի Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միությանը
Կարևորելով Հայաստանի տնտեսության երկարաժամկետ զարգացման գործում հանքարդյունաբերության ոլորտի, ընդերքի ռացիոնալ ու համալիր օգտագործման դերակատարությունը, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ տարվող երկրաբանական ուսումնասիրությունների բնագավառում Երևանի պետական համալսարանի կուտակած հարուստ փորձի փոխանցումն ու պոտենցիալի ներդրումը՝ Երևանի պետական համալսարանը միացել է Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միության գործունեությանը՝ դառնալով միության անդամ։
Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միությունը հիմնադրվել է 2006 թ. ոլորտի մի խումբ խոշոր ընկերությունների նախաձեռնությամբ: Ներկայում Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միությանն անդամակցում են հայաստանյան՝ տասնյակից ավելի հանքարդյունաբերական և մետալուրգիական ընկերություններ, այդ թվում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Լիդիան Արմենիա», «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ», «Ասկե գրուպ», «Թեղուտ» և «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ընկերությունները, ինչպես նաև Լեռնամետալուրգիայի ինստիտուտն ու Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը։
Միության հետ համագործակցությունը մասնավորապես կարևոր է ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի և ոլորտի արդյունաբերական ձեռնարկությունների հետ սերտ կապի պահպանման և գործընկեր կազմակերպությունների հետ ակտիվ համագործակցության արդյունավետ կազմակերպման տեսանկյունից:
Նշենք, որ 2023 թ․ տարեվերջին ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հյուրընկալել էր «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միության նախագահ Վարդան Ջհանյանին, կոմբինատի և միության ղեկավարության ներկայացուցիչներին։ Հանդիպման ժամանակ, ի թիվս համագործակցության մի շարք ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ պայմանավորվածությունների, որոշում էր կայացվել խթանելու երկկողմ համագործակցությունն ու ոլորտի զարգացմանն ուղղված համատեղ գործունեությունը։

3. YSU becomes member of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia
Highlighting the role of the mining industry, the rational and complex use of the subsoil in the long-term development of Armenia's economy, as well as the transfer of the extensive experience and the contribution of the potential of Yerevan State University in the field of geological studies conducted in this direction, Yerevan State University joined the activities of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia, becoming a member of the union.
The Union of Miners and Metallurgists of Armenia was founded in 2006 by the initiative of a group of large companies in the field. Currently, more than a dozen Armenian mining and metallurgical companies are members of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia, including "Zangezur Copper Molybdenum Combine", "Lydian Armenia", "Kapan Mining and Processing", "ASCE Group", "Teghout" and "Akhtala Mining and Processing", as well as the Mining and Metallurgy Institute and the National Polytechnic University of Armenia.
Cooperation with the Union is particularly important from the point of view of maintaining close contact with the YSU Faculty of Geography and Geology and industrial enterprises of the field and effective organization of active cooperation with partner organizations.
It should be noted that at the end of 2023, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted Vardan Dzhanyan, the First Deputy General Director of "Zangezur Copper Molybdenum Combine" company, the President of the Union of Miners and Metallurgists of Armenia, and representatives of the combine and union management. During the meeting, among the agreements regarding the implementation of a number of cooperation programs, a decision was made to promote bilateral cooperation and joint activities aimed at the development of the field․