3. Իմպլանտը հակաբիոտիկով պատելու հնարավորությունը՝ ԵՊՀ ասպիրանտի հետազոտության տիրույթում
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի ասպիրանտ Միքայել Թորոսյանը ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023» դրամաշնորհային մրցույթի հաղթողներից է: Մեզ հետ զրույցում երիտասարդ հետազոտողը պատմեց ուսումնասիրության, հետազոտության արդիականության, գիտության նկատմամբ հետաքրքրության, ԵՊՀ գիտական միջավայրի մասին:
Միքայել Թորոսյանը գիտահետազոտական աշխատանքի շրջանակում ուսումնասիրում է բժշկական իմպլանտների կազմում հակաբիոտիկներ ներառելու ուղիները: Մետաղական, կերամիկական, պոլիմերային իմպլանտները տեղադրվում են ոսկորները ջարդվելու, փշրվելու կամ մաշվելու դեպքում։ Տեղադրումից հետո մեծ է բորբոքային պրոցեսների առաջացման ռիսկը, այդ պատճառով բուժառուն ընդունում է հակաբիոտիկ դեղամիջոցներ:
«Մինչև հնարավոր բորբոքված կենտրոնին հասնելը հակաբիոտիկը մասնակցում է նյութափոխանակությանը և առաջ բերում կողմնակի (նաև վնասակար) ազդեցություններ։ Որպեսզի հակաբիոտիկը չանցնի այդ ամբողջ շղթան և միանգամից ազդի բորբոքված կենտրոնի վրա, որպես լուծում առաջարկում ենք հակաբիոտիկների ինտեգրումը իմպլանտների կազմում»,- պատմեց երիտասարդ հետազոտողը:
Միքայելը Թորոսյանը գիտական հետազոտության շրջանակում համագործակցում է Ա. Բ. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտում տ.գ.թ. Մարինա Աղայանի ղեկավարությամբ գործող գիտահետազոտական մեկ այլ խմբի հետ, որն զբաղվում է իմպլանտների եռաչափ տպագրությամբ: Այս համագործակցության շնորհիվ հնարավոր է դարձել գիտական փորձերը դարձնել առավել արդյունավետ:
Այժմ նա զբաղվում է պոլիմերների ուսումնասիրությամբ, որոնք կինտեգրվեն իմպլանտների կազմում:
«Այդ ուսումնասիրությունից հետո փորձելու եմ հասկանալ, թե ինչպես կարելի է կառավարել հակաբիոտիկի դուրս գալու արագությունը պոլիմերից, պոլիմերի կազմում նրա կենսունակության ժամանակամիջոցը, ինչպես նաև պահպանման ժամկետը երկարացնելը»,- ասաց Միքայելը:
Ուսումնասիրության գիտական ղեկավարն է քիմիական գիտությունների դոկտոր, Ֆարմքիմիայի և ֆարմակագնոզիայի ամբիոնի պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը, որը մշտապես ուղղորդում, խորհուրդներ է տալիս երիտասարդ հետազոտողին։
«Աշխատանքում կարևոր նշանակություն ունի ուսանողի և գիտական ղեկավարի սերտ համագործակցությունը, որովհետև առանց դրա չենք կարողանա հասնել լավ արդյունքի: Գիտեմ, որ միշտ կարող եմ դիմել ղեկավարիս և ստանալ նրա լիարժեք աջակցությունը, ինչը մեծ նշանակություն ունի նախանշված արդյունքին հասնելու համար»,- նշեց երիտասարդ հետազոտողը:
Դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում կատարվող ուսումնասիրությունն ավարտելուց հետո Միքայելը կշարունակի գիտության ոլորտում իր հետազոտությունները։ Նա շեշտեց, որ գիտության նկատմամբ սերն ու հետաքրքրությունը վաղուց են իր մոտ առաջացել, համոզված է եղել, որ քիմիական փորձերն ու լաբորատոր աշխատանքները մի օր իր կյանքի անբաժան մասն են դառնալու: Ընդունվելով ԵՊՀ՝ գիտության հանդեպ սերն ու հետաքրքրությունը գործնական ու շոշափելի հարթակ տեղափոխվեցին և դարձան գիտական ուսումնասիրություններ։
Քիմիայից բացի՝ երիտասարդ հետազոտողին հետաքրքրում է նաև դեղագիտության ոլորտը: Նա պատմեց, որ գիտական աշխարհ մտնելիս ու ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետն ընտրելիս երբեք չի երկմտել։
«Ի սկզբանե մտածում էի, որ հենց ԵՊՀ պետք է գամ, քանի որ այստեղ ապահովված է երիտասարդ հետազոտողի մասնագիտական առաջընթացին անհրաժեշտ լավագույն միջավայրը: Թե՛ դասախոսներս, թե՛ կուրսընկերներս մշտապես պատրաստակամ են օգնելու. երբեք խոչընդոտների չեմ հանդիպել»,- ընդգծեց Միքայելը՝ հավելելով, որ հարազատ դարձած ԵՊՀ միջավայրը, գիտնական ընկերների աջակցությունը հզոր շարժիչ ուժ են առաջ ընթանալու, նորը բացահայտելու և մասնագիտական հաջողություններ գրանցելու համար:
ԵՊՀ ասպիրանտի «Պոլիմեր-հակաբիոտիկ կոմպոզիտների բաղադրության մշակում եռաչափ տպագրությամբ ստացվող բիոիմպլանտների համար» թեմայով գիտահետազոտական ուսումնասիրությունը կտևի 3 տարի:

3. Antibacterial coatings on implants at the core of YSU PhD student's research
Mikayel Torosyan, a postgraduate student at the YSU Faculty of Pharmacy is one of the winners of the "Research Assistance Program for Young Applicants and PhD Students - 2023" announced by the Higher Education and Science Committee of RA MoESCS. In the interview with us, the young researcher told us about the study, the relevance of the research, interest in science and the scientific environment at YSU.
Mikayel Torosyan is studying ways to include antibiotics in medical implants as part of his research work. Metal, ceramic and polymer implants are placed in case of bone fracture, shattering or osteoarthritis. After the installation, there is a high risk of inflammatory processes, so the patient takes antibiotics.
"Before reaching the potentially inflamed center, the antibiotic participates in metabolism and causes side (also harmful) effects. So that the antibiotic does not go through the entire chain, but affects the inflamed center at once, we offer the integration of antibiotics into the implants as a solution," said the young researcher.
Mikayel Torosyan cooperates with another scientific research group, which is engaged in 3D printing of implants, under the supervision of Marina Aghayan, Candidate of Technological Sciences at the Institute of Chemical Physics after A. B. Nalbandyan. This cooperation provided the opportunity to conduct experiments more efficiently.
Now he is studying polymers that will be integrated into the composition of implants.
"After that study, I will try to understand how to control the rate of release of the antibiotic from the polymer, the period of its viability in the polymer, as well as to extend the shelf life," said Mikayel.
The supervisor of the research study is Academician Ashot Saghyan, Professor at the Chair of Pharmaceutical Chemistry and Pharmacognosy, Associate Professor of Chemical Sciences, who always guides and gives advice to the young researcher.
"The close cooperation between student and scientific supervisor is important in the work, otherwise we will not be able to achieve a good result. I know that I can always turn to my supervisor and get his full support, which is of pivotal importance for achieving the intended result," the young researcher noted.
After completing the research as part of the grant program, Mikayel will continue his research studies in the field of science. He emphasized that his love and interest in science arose a long time ago. He was convinced that chemical experiments and laboratory work would one day become an integral part of his life. By being admitted to YSU, the love and interest in science were transferred to the practical and tangible platform and became scientific studies.
In addition to chemistry, the young researcher is also interested in the field of pharmacology. He said that he never hesitated over entering the scientific world and choosing the Faculty of Chemistry at YSU.
"From the beginning, I thought that I should come to YSU since the best environment necessary for the professional progress of a young researcher is provided here. Both my professors and classmates are always ready to help. I have never faced any obstacles," emphasized Mikayel, adding that YSU's familiar environment and the support of scientific friends are powerful driving forces for moving forward, discovering new things and achieving professional success.
The YSU PhD student's research study on the topic "Development of the composition of polymer-antibiotic composites for bio-implants obtained by 3D printing" will last 3 years.