3. ԵՊՀ-ում էր Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ֆրանկոֆոն ուսանողները հանդիպեցին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ: Հանդիպման շրջանակում դեսպանը հանդես եկավ դասախոսությամբ, այնուհետև ամփոփվեցին Երևանի պետական համալսարանի և «SPFA» ֆրանսիական կազմակերպության գործակցությամբ կազմակերպված էսսեների մրցույթի արդյունքները:
«Եթե աշխարհի բոլոր երիտասարդները ...» խորագրով էսսեների մրցույթը կազմակերպվել էր ֆրանսիական բարեգործական «SPFA» կազմակերպության և ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի համատեղ ջանքերով, «Nouvelles de Flandre» ամսագրի, «Richelieu International Europe» կազմակերպության և «SPFA» ֆրանսիական բարեգործական կազմակերպության հովանավորությամբ:
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Տիգրան Եփրեմյանը, կարևորելով դեսպանի այցը ԵՊՀ, ինչպես նաև երկու երկրների բարեկամությունը և միմյանց մշակույթին ու լեզվին ծանոթ լինելու փաստը, նշեց, որ ֆրանսերենը գիտության, դիվանագիտության, փիլիսոփայության լեզու է, Եվրոպայի «մայրենի լեզուն», հետևաբար ֆրանսերենի համակողմանի ուսումնասիրումը կարևոր է և անհրաժեշտ:
«Մենք բարեկամական հարաբերություններ ունենք Ֆրանսիայի հետ. ֆրանսիական մշակույթը, ֆրանսիացիները շատ հոգեհարազատ են մեզ։ Հայ-ֆրանսիական գործակցային կապերն ամուր են եղել դեռևս Կիլիկյան Հայաստանի գոյության ժամանակաշրջանում»,- ընդգծեց ֆակուլտետի դեկանը:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին հանդես եկավ «Ֆրանս-հայկական արդի հարաբերություններն ու դրանց հեռանկարները» խորագրով դասախոսությամբ: Հիշելով հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների դարավոր պատմությունը՝ դեսպանը նշեց, որ Հայաստանն այն բարեկամ երկիրն է, որին Ֆրանսիան մշտապես աջակցել է և այժմ էլ շարունակում է աջակցել տարբեր հարցերի շրջանակում: Դեսպանը ներկայացրեց երկու երկրների այժմյան հարաբերություններն ու գործակցության ընդլայնվող ոլորտները:
Նշենք, որ հանդիպմանը ներկա էին միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, հետաքրքրված ուսանողներ և դասախոսներ:
Դասախոսությունն ավարտվեց հարցուպատասխանով: Ուսանողները բանախոսին ուղղեցին իրենց հետաքրքրող հարցերը միջազգային գործակցության, տարածաշրջանային խնդիրների, դեսպանների պարտականությունների, խնդիրների և լիազորությունների վերաբերյալ:
ԵՊՀ-ի և «SPFA» կազմակերպության գործակցությունն արդեն տասնամյակների պատմություն ունի. ուսանողների՝ ֆրանսերենի գիտելիքները հարստացնելու, ֆրանսիական մշակույթին և երկրին ծանոթանալու համար հաճախ կազմակերպվում են միջոցառումներ, քննարկումներ և հանդիպումներ:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ կազմակերպվում է էսսեների հանրապետական մրցույթ, որին մասնակցում են նաև ԵՊՀ ուսանողները:
«Էսսեների մրցույթն ավելի հետաքրքիր է, քանի որ մասնակցիներն առավել ազատ են, և չկան պատնեշներ: Հովանավորները բարձր են գնահատում մասնակիցների աշխատանքը՝ նկատի ունենալով թե՛ էսսեների գաղափարը, թե՛ լեզվական բարձր մակարդակը»,- մատնանշեց մրցույթի կազմակերպիչ, ԵՊՀ դասախոս, բ.գ.թ., դոցենտ Վարդուհի Պետրոսյանը:
«Ֆրանսերենը իմ ամենօրյա կյանքում», «Այդ թանկ բառը՝ խաղաղություն», «Եթե աշխարհի բոլոր երիտասարդները ․․․». վերջին տարիների էսսների մրցույթի խորագրերն են։ ԵՊՀ ուսանողները մրցույթում մշտապես զբաղեցրել են առաջատար հորիզոնականներ:
Վարդուհի Պետրոսյանն առանձնացրեց հատկապես «Այդ թանկ բառը՝ խաղաղություն» մրցույթի արդյունքները, երբ մրցանակային երեք տեղերն էլ զբաղեցրել են ԵՊՀ ուսանողները: Նրանց էսսեները 2022 թ. տպագրվել են բելգիական «Nouvelles de Flandre» ամսագրում:
Այս անգամ «Եթե աշխարհի բոլոր երիտասարդները ...» խորագրով էսսեների մրցույթի հաղթողներից երկուսը ԵՊՀ ուսանողներ էին, մեկը՝ Գորիսի Ա. Բակունցի անվան №1 ավագ դպրոցի աշակերտ:
Առաջին կարգի մրցանակակիր, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի բակալավրիատի առաջին կուրսի ուսանող Նարե Հարությունյանը պատմեց, որ էսսեների մրցույթին մասնակցելը ինքնադրսևորվելու, ներքին խոհերն ու զգացմունքները մարդկանց հետ կիսելու լավ հնարավորություն էր։
«Սա միգուցե փոքրիկ հաջողություն էր, բայց ես այն շատ եմ կարևորում, քանի որ այս հաղթանակը ոգևորիչ ուժ է առաջ շարժվելու, ֆրանսերենը կատարելագործելու և ավելիին հասնելու համար»,- նշեց Նարեն:
Առաջին կարգի մրցանակի արժանացած էսսեում ներկայացվում է երևակայական մի աշխարհ, որտեղ ընթերցողը հրավիրվում է փոքրիկ ճամփորդության՝ այդպիսով հնարավորություն ստանալով «այցելելու» մարդկանց սրտեր, ծանոթանալու նրանց ցանկություններին ու ձգտումներին: Էսսեի գլխավոր ուղերձը պատկերանում է աշխարհի բոլոր ծագերից տեսանելի «պատերազմին հաղթելու համար» կառուցված հուշակոթողի տեսքով:
Նարեն իր էսսեում գրել է.
«Նայի՛ր, հիմա մենք գտնվում ենք աշխարհի հրապարակում, այստեղից դու կարող ես հայտնվել մոլորակի ցանկացած ծայրում և տեսնել, թե ինչ է թաքնված յուրաքանչյուրի սրտում։ Արի՛ այցելենք յուրաքանչյուր երիտասարդի սիրտ. զգու՞մ ես՝ այդ սրտերը զերծ են  խավարից, նրանք այլևս չեն վազում փառամոլության հետևից, նրանք անտարբեր և անզգա չեն, նրանց համար այլևս առաջնային չէ միայն անձնական հաջողությունը, նրանք երջանիկ են այն դեպքում, երբ երջանիկ են բոլորը. նրանք «ուրիշ» են:
... Հեռվում ահա երևում է հուշակոթողը. այն կառուցել են այնպես, որ երևա աշխարհի յուրաքանչյուր վայրում, այն կառուցվել է երիտասարդության կողմից՝ ի նշան իրենց ամենանշանավոր հաղթանակի։ Չես հավատա, ընկե՛րս, բայց նրանք հաղթել են պատերազմին. պատկերացնու՞մ ես, վերջապես մարդկային սերունդներից մեկը բավարար քաջություն և  համարձակություն ունեցավ պատերազմին մարտահրավեր նետելու։
Ընկե՛րս, գիտեմ՝ ես խոստացել էի ձեռքդ բաց չթողնել, բայց այստեղ՝ երևակայական աշխարհի հրապարակում, ես լքում եմ քեզ։ Ես քեզ հետ չեմ վերադառնա, ես ատում եմ քո աշխարհը, ես հրաժարվում եմ նրանից և գերադասում եմ ապրել երևակայականում։ Բայց դու գնա՛, ի՛մ ընկեր, գնա՛, ապրի՛ր իրականության մեջ՝ իմանալով, որ այն կարող էր լինել ոչ այդպիսին, գնա՛ և հիշի՛ր, թե ինչպիսին կլիներ աշխարհը, եթե երիտասարդներն ամբողջ աշխարհում ձգտեին կրել  երևակայական աշխարհի երիտասարդների արժեքները ...»:

April 17, 2024 | 10:55
Francophone students of the YSU Faculty of International Relations met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Olivier Decottignies. During the meeting, the Ambassador delivered a lecture, followed by the summarization of the results of the essay competition organized by the Yerevan State University in cooperation with the "SPFA" French organization.
The essay competition under the title "If All the Young People of the World..." was organized through the joint efforts of the French charitable organization "SPFA" and the YSU Faculty of International Relations, sponsored by "Nouvelles de Flandre" magazine, the "Richelieu International Europe" organization and the French charitable organization "SPFA".
Tigran Yepremyan, Dean of the YSU Faculty of International Relations, emphasized the significance of the ambassador's visit to YSU, as well as the friendly relations between the two countries and their mutual understanding of each other's culture and language, and noted that French is the language of science, diplomacy, philosophy, the "mother tongue" of Europe, therefore, the comprehensive study of French is important and necessary.
"We have friendly relations with France․ French culture, the French are very close to our hearts. Armenian-French cooperative ties have been strong since the period of Cilician Armenia," emphasized the dean of the faculty.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Olivier Decottignies, delivered a lecture titled "Modern French-Armenian Relations and Their Prospects". Reflecting on the centuries-old history of Armenian-French relations, the ambassador noted that Armenia is a friendly country that France has always supported and continues to support in various issues. The ambassador presented the current state of relations between the two countries and the expanding areas of cooperation.
It should be noted that Alexander Margarov, Head of the International Cooperation Office, interested students and professors were present at the meeting.
The lecture ended with a question-and-answer session, during which students asked the speaker questions about international cooperation, regional issues and responsibilities, duties, and powers of ambassadors.
Cooperation between the YSU and the "SPFA" organization spans over decades marked by events, discussions and meetings organized for students to enrich their knowledge of French and to explore French culture and the country.
A national essay competition has been organized for several years, in which YSU students also participate.
"The essay competition is more interesting since the participants are more free and there are no constraints. The sponsors highly appreciate the work of the participants, taking into account both the essays' ideas and students’ high language proficiency," pointed out Varduhi Petrosyan, the organizer of the competition, YSU Lecturer, Candidate of Philological Sciences and Associate Professor.
"French in My Daily Life", "That Precious Word: Peace" and "If All the Young People of the World..." are the titles of essay competitions in recent years. YSU students always took top positions in these competitions.
Varduhi Petrosyan singled out the results of the "That Precious Word: Peace" competition, where YSU students took all three prize places. In 2022, their essays were published in the Belgian magazine "Nouvelles de Flandre".
This time, two of the winners of the essay competition under the title "If All the Young People of the World..." were YSU students and one was a student from High School № 1 Named After Aksel Bakunts in Goris.
Nare Harutyunyan, a first-year undergraduate student at the YSU Faculty of International Relations, winner of the first class prize, said that participating in the essay competition was a good opportunity to express oneself and share one's inner thoughts and feelings with people.
"Maybe this is a little success, but I value it very much since this victory is a motivating force to progress further, improve French skills and strive for greater accomplishments," said Nare.
The first-class prize-winning essay creates an imaginary world that takes the reader on a short journey, allowing them to "visit" the hearts of people and understand their desires and aspirations. The essay's main message is symbolized by a monument erected "to win the war", visible from every corner of the world.