3. ԵՊՀ-ում դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ուսանողների համար դասախոսություն կարդաց ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն։ Դասախոսությունը նվիրված էր մայրենի լեզվի դերին պետականության զարգացման գործում։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Մխիթար Գաբրիելյանը, կարևորելով դեսպանի այցը ԵՊՀ, հիշեցրեց, որ վերջերս ֆակուլտետում բացվեց Վրացագիտության կենտրոն, ինչը նախանշում է երկու պետությունների միջև գիտակրթական նոր կապերի ստեղծումը։
«Թե՛ հայկական, թե՛ վրացական կողմերը վստահ են, որ նոր հորիզոններ կբացվեն Հայաստանում վրացագիտական և Վրաստանում հայագիտական հետազոտությունների համար։ Մենք համոզված ենք, որ մոտ ապագայում մեր ուսանողներից շատերը կներգրավվեն նաև այնպիսի գործընթացներում, ինչպիսիք են, օրինակ, երկու երկրների ուսանողների համար կազմակերպվող ամառային ճամբարներն ու փոխանակման ծրագրերը»,- ասաց Մ․ Գաբրիելյանը։
Վրաստանում 1990 թվականից ի վեր ապրիլի 14-ը նշվում է որպես Մայրենի լեզվի օր։ Արժևորելով Գիորգի Շարվաշիձեի նախաձեռնությամբ կազմակերպված այս հանդիպումը՝ Պատմության ֆակուլտետի դեկանն ընդգծեց․ «Դեսպանն առաջարկեց  հանդիպել ԵՊՀ ուսանողների հետ և հանդես գալ Մայրենի լեզվի օրվան նվիրված դասախոսությամբ, ինչպես նաև անցկացնել քննարկումներ երկու պետությունների գործընկերային հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ։ Եվ մենք ուրախությամբ ընդունեցինք դեսպանի այս առաջարկը»։
ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն երկար ժամանակ եղել է Թբիլիսիի պետական համալսարանի ռեկտորը։ Նա  նշեց, որ  նախորդ տարի՝ դեսպանի պաշտոնը ստանձնելուց հետո, հասցրել է հանդիպում ունենալ ԵՊՀ ուսանողների հետ, և սա նրա հերթական հանդիպումն է, որի ժամանակ ինքը ներկայանում է որպես պրոֆեսոր։
«Շուրջ 7 տարի Վրաստանի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնն եմ զբաղեցրել, և այդ ընթացքում սերտորեն համագործակցել եմ Երևանի պետական համալսարանի իմ գործընկերների հետ։ Այսօր այստեղ եմ որպես պրոֆեսոր, քանի որ ներկայում նաև դասավանդում եմ Թբիլիսիի պետական համալսարանում»,- ասաց դեսպանն ու ընդգծեց, որ այսօրվա դասախոսությունը լեզվական քաղաքականության` պետականության ու տարածաշրջանի զարգացման գործում մայրենի լեզվի դերի մասին է։
Դեսպանն սկսեց իր դասախոսությունը՝ խոսելով 1978 թ․ ապրիլի 14-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած իրադարձություններից, որոնք ուղղված էին Սահմանադրության մեջ վրացերենը՝ որպես պետական լեզու, պահպանելու հարցին։
«Խորհրդային միության մի շարք երկրներում պետական լեզու էր համարվում տվյալ երկրի մայրենի լեզուն․ այդ երկրների թվում էին Հայաստանը և Վրաստանը։ Սակայն 70-ականներին ԽՄԿԿ կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Լեոնիդ Բրեժնևի որոշմամբ՝ փոխվելու էր Սահմանադրությունը, ըստ որի՝ Սահմանադրությունից հանվելու էր մայրենի լեզվին առնչվող այդ դրույթն ու որպես պետական լեզու ընդունվեր ռուսերենը»,- ընդգծեց դեսպանը։
Նա փաստեց, որ այդ խնդրահարույց դրույթը գիտնականները չեն ընդունել, ինչից հետո Վրաստանում անցկացվել են բազմամարդ բողոքի ցույցեր, ինչի շնորհիվ, ղեկավարների քննարկումների արդյունքում, չեղարկվել է այդ փոփոխությունը։
«Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Վրաստանում, թե՛ Լիտվայում ընթացող բողոքի ցույցերն անցկացվել են այն կառույցների աջակցությամբ, որոնք պահպանել էին ազգային արժեքները։ Մեզ մոտ այդ կառույցներն էին Թբիլիսիի պետական համալսարանը, Գրողների միությունը, եկեղեցին»,- ասաց դեսպանը։
Անդրադառնալով Վրաստանում երիտասարդների շրջանում լեզուների իմացության մակարդակին՝ Գիորգի Շարվաշիձեն նշեց, որ առավել նկատելի է հետաքրքրությունը եվրոպական լեզուների նկատմամբ, քանի որ տիրապետելով այդ լեզուներին՝ նրանք հնարավորություն են ստանում տարբեր կրթական ծրագրերով անվճար ուսանելու Եվրոպայում։
Նշենք, որ ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը հանձնեց Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի ուղարկած նվերները՝ Թենգիզ Միկոյանցի «Գոլովինի պողոտա» կտավը և վրացերեն մասնագիտական գրքեր, որոնք տրամադրվեցին Վրացագիտության կենտրոնին։

April 17, 2024 | 14:33
Giorgi Sharvashidze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia, delivered a lecture to students at YSU Faculty of History. The lecture was devoted to the role of the mother tongue in the development of statehood.
Mkhitar Gabrielyan, Dean of YSU Faculty of History, highlighting the importance of the ambassador’s visit to YSU, reminded that recently the Center of Georgian Studies was opened at the faculty, which heralds the establishment of new scientific and educational ties between the two states.
"Both Armenian and Georgian sides are assured of expanding the horizons of Georgian studies in Armenia and Armenian studies in Georgia. We are sure that in the near future, many of our students will be involved in processes such as summer camps and exchange programs organized for students from both countries," said M. Gabrielyan.
Since 1990, April 14 has been celebrated as Mother Language Day in Georgia. Underscoring the importance of the meeting initiated by Giorgi Sharvashidze, the dean of the History Faculty noted: "The ambassador offered to meet with YSU students and deliver a lecture devoted to Mother Language Day, as well as to hold discussions on opportunities of advancing the partnership ties between the two states. And we gladly accepted the ambassador’s proposal."
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia Giorgi Sharvashidze had been the rector of Tbilisi State University for a long time. He noted that last year, after assuming the position of ambassador, he managed to have a meeting with YSU students and this is his regular meeting, during which he presents himself as a professor.
"I had been the rector of Tbilisi State University for around 7 years, and during that period I closely cooperated with my colleagues from Yerevan State University. Today, I am here as a professor since I am currently lecturing at Tbilisi State University," said the ambassador pointing out that today’s lecture is on the role of the mother tongue in language policy, crucial to the development of statehood and the region.
The ambassador started his lecture by talking about the events that took place in Tbilisi on April 14, 1978, which were aimed at preserving the Georgian language as the state language in the Constitution.
"In a number of Soviet Union countries, the mother tongue of the given country was considered the state language. Among those countries were Armenia and Georgia. However, in the 1970s, by the decision of Leonid Brezhnev, the general secretary of the CPSU Central Committee, the Constitution was to be changed, according to which the provision related to the mother tongue was to be removed from the Constitution and Russian was to be adopted as the state language," the ambassador emphasized.
He stated that the scientists did not accept that problematic clause, after which mass protests were held in Georgia. Subsequently, after discussions among the leaders, that change was canceled.
"Protests in Armenia, Georgia, and Lithuania were held with the support of those institutions that preserved the national values. In our case, those institutions were the Tbilisi State University, the Writers' Union and the church," remarked the ambassador.
Referring to the language proficiency among young people in Georgia, Giorgi Sharvashidze highlighted a notable interest in European languages since mastering these languages opens doors to free education opportunities across various programs in Europe.
It’s noteworthy that the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia handed over the gifts sent by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Georgia: the painting "Golovin Avenue" by Tengiz Mikoyants and professional books in Georgian, which were contributed to the Center of Georgian Studies.