3. ԵՊՀ աղջիկների թիմը՝ ՀՀ ուսանողական մարզական 25-րդ խաղերի՝ բասկետբոլի առաջնության մրցանակակիր
ՀՀ ուսանողական մարզական 25-րդ խաղերի շրջանակում ԵՊՀ-ում անցկացվեց բասկետբոլի միջբուհական առաջնությունը: ԵՊՀ աղջիկների թիմը մրցապայքարում զբաղեցրեց 2-րդ մրցանակային հորիզոնականը:
Բասկետբոլի՝ տղաների մրցաշարին մասնակցում էին 9, աղջիկների մրցաշարին՝ 8 թիմեր Երևանի և մարզերի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից:
ԵՊՀ աղջիկների՝ բասկետբոլի թիմի մարզիչ, Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս Լուսինե Մելքոնյանը, խոսելով մարզական խաղերին ուսանողների մասնակցությունից, նշեց. «Թիմը ունի մարզական պատրաստվածության բավական բարձր մակարդակ․ շաբաթական երկու անգամ անցկացնում ենք մարզական պարապմունքներ։ Հարկ է նշել, որ ուսանողները միշտ մեծ ոգևորությամբ են սպասում ու մասնակցում այսօրինակ մրցաշարերի»:
ԵՊՀ տղաների թիմը թեժ մրցապայքարում զբաղեցրեց չորրորդ հորիզոնականը։ Թիմի մարզիչ, ԵՊՀ ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, պրոֆեսոր Վլադիմիր Զաքոյանն ընդգծեց, որ ուսանողները մեծ հաճույքով են մասնակցում թե՛ դասական, թե՛ «3x3» բասկետբոլի մրցումներին։
««3x3» բասկետբոլը բավականին հետաքրքիր է և տարբերվում է դասական բասկետբոլից, քանի որ առավել ինտենսիվ է և խաղում են երեքը երեքի դիմաց, մեկ օղակի վրա: ԵՊՀ թիմի կազմում ընդգրկված են տարբեր ֆակուլտետների ակտիվ երիտասարդներ»,- ասաց Վ․ Զաքոյանը:
Նշենք, որ ուսանողների մասնակցությունը նման մրցաշարերի նպաստում է համալսարանի մարզական ոլորտի զարգացմանը։

April 18, 2024 | 11:42
As part of the 25th Armenian Student Sports Games, the inter-university basketball championship was held in YSU. The YSU girls' team took the 2nd prize position in the tightly contested competition.
9 teams participated in the boys' basketball tournament, and 8 teams participated in the girls' tournament representing various higher education institutions of Yerevan and provinces.
Lusine Melkonyan, Coach of the YSU girls’ basketball team and Lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, speaking about students’ engagement in sports games, noted: "The team has a fairly high level of sporting prowess; we hold sports classes twice a week. It should be noted that students always eagerly await and participate in such tournaments."
In the tightly contested competition, the YSU boys' team took the fourth position. Professor Vladimir Zakoyan, Coach of the team and Lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, emphasized that the students take part in both classic and "3x3" basketball competitions with great pleasure.
""3x3" basketball is quite interesting and differs from classic basketball as it is more intense and is played three on three on one hoop. The YSU team includes active young people from various faculties," said V. Zakoyan.
It should be noted that students’ engagement in such tournaments contributes to the development of the sports field at the university.