3. ԵՊՀ-ն մասնակցեց «ICPC» ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին՝ գրանցելով աննախադեպ արդյունք
Ապրիլ 29, 2024 | 17:30
ԵՊՀ-ն մասնակցեց «ICPC» ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին՝ գրանցելով աննախադեպ արդյունք
ԵՊՀ թիմը, մասնակցելով Եգիպտոսի Լուքսոր քաղաքում անցկացված «ICPC» ծրագրավորման համաշխարհային ուսանողական 46-րդ օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին, լուծել է առաջադրված 11 խնդիրներից 7-ը և գրանցել բացառիկ արդյունք՝ մասնակից 124 թիմերի շարքում զբաղեցնելով 21-րդ հորիզոնականը: Սա ԵՊՀ թիմերի գրանցած լավագույն արդյունքն է «ICPC» օլիմպիադայում։
2022 թ․ և 2023 թ․ անցկացվելիք եզրափակիչ 2 փուլերը, որոնք հետաձգվել էին COVID-19 համավարակի, ապա նաև Մերձավոր Արևելքում ստեղծված քաղաքական լարված իրադրության պատճառով, ս․թ․ ապրիլի 14-19 անցկացվեցին Լուքսորում։
2022 թ․ ապրիլին կայացած կիսաեզրափակիչ փուլի արդյունքներով՝ Երևանի պետական համալսարանի թիմն իրավունք էր ստացել մասնակցելու «ICPC» օլիմպիադայի 46-րդ եզրափակիչին։
Խոսելով օլիմպիադայի կարևորության և ԵՊՀ մասնակցության մասին՝ «ICPC» համալսարանական թիմերի ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի տարածաշրջանի տնօրեն Վահրամ Դումանյանն ասաց. ««ICPC»-ն այս ոլորտում աշխարհի ամենահեղինակավոր մրցույթն է: Մրցույթին մասնակցած՝ աշխարհի 111 երկրների 3000-ից ավելի համալսարանական թիմերից 400-ից ավելի տարածաշրջանային մրցույթների արդյունքում եզրափակիչ փուլ են անցել ընդամենը  124 թիմեր, որոնց թվում է եղել նաև Հայաստանի Հանրապետության՝ ԵՊՀ երեք ուսանողներից բաղկացած թիմը։ Այս մասշտաբի մրցույթին մասնակցելը ինքնին մեծ ձեռքբերում է, 21-րդ հորիզոնականն զբաղեցնելը՝ հետևողական և մշտական աշխատանքի արդյունք»:
Վահրամ Դումանյանը նշեց, որ հաջողության հասնելու գրավականը նվիրված աշխատանքն է։
«Սա շատ դժվար, բարդ ճանապարհ է, որտեղ խելացի և հմուտ լինելը պարտադիր, բայց ոչ բավարար պայման է: Այստեղ շատ կարևոր են նպատակասլացությունն ու աշխատասիրությունը»,- ընդգծեց Վ․ Դումանյանը:
Նա հավելեց, որ միջազգային նմանօրինակ մրցույթները ուղիղ ճանապարհ են դեպի համալսարանի և առհասարական հանրապետության գիտական մտքի բարձր վարկանիշի ձևավորում, և ըստ այդմ՝ կարևոր է բուհերի և ծրագրավորման տեղական ընկերությունների ակտիվ ներգրավումը միջազգային տարբեր մրցույթներում:
ԵՊՀ թիմը ներկայացնում էին Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ասպիրանտներ Վահագն Ալթունյանը, Լևոն Մուրադյանը, Արսեն Համբարձումյանը:  Լևոն Մուրադյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօրինակ մրցույթները  կարևոր են ոչ միայն մասնագիտական մեծ փորձառություն ստանալու, այլև հետագայում աշխատանք գտնելու տեսանկյունից։
«Մենք եզրափակիչում էինք դեռևս մագիստրատուրայում ուսանելու ժամանակ և մեծ ոգևորվածությամբ էինք սպասում այս խաղին: Իհարկե, ուզում էինք մեդալ շահել, բայց այս մասշտաբի օլիմպիադայում մեր զբաղեցրած հորիզոնականը ևս համարում ենք մասնագիտական ձեռքբերում»,- ասաց նա:
ԵՊՀ թիմի մարզիչն է Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ծրագրավորման և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Անդրեասյանը:
«Մեր թիմը նշանավոր շատ համալսարաններից (օրինակ՝ Սթենֆորդի, Մոսկվայի պետական համալսարններ) առաջ է անցել: Հատկանշական է, որ կան համալսարաններ, որտեղ հատուկ պատրաստվում են  այս օլիմպիադային, և մենք կարողացանք նրանցից էլ առաջ անցնել»,- շեշտեց Արմեն Անդրեասյանը:
Նա ընդգծեց, որ սա նոր նվաճում և բարձունք է, մարտահրավեր հետագա սերունդների համար՝ գերազանցելու արդեն իսկ գրանցած արդյունքները:
Մրցույթի յուրահատկություններից է արագ կողմնորոշվելու և թիմային մտածողության անհրաժեշտությունը:
«Ալգորիթմներ իմանալը, իհարկե, կարևոր է, բայց առավել կարևոր է մշակել թիմի աշխատանքային տակտիկան, քանի որ յուրաքանչյուր անդամ ունի անհատական հմտություններ, որոնք առավելագույնս օգտագործելը հնարավորություն կտա հասնելու հաջողության: Այսպես, օրինակ, մասնակիցներից մեկը շատ լավ գտնում է խնդիրների լուծման գաղափարները, ալգորիթմները, մյուսը շատ լավ կոդավորում է և այլն»,- մանրամասնեց թիմի մարզիչը:
«ICPC» ծրագրավորման համաշխարհային ուսանողական օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլի հիմնական մրցույթն անցկացվել է ապրիլի 18-ին, որտեղ ԵՊՀ թիմը կարողացել է լուծել  11 խնդիրներից 7-ը: Մինչև այս ԵՊՀ թիմերին հաջողվել էր երկու անգամ մասնակցել «ICPC» ծրագրավորման համաշխարհային ուսանողական օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին. 2017 թ․ թիմը լուծել էր 4 խնդիր, 2021 թ․՝ 2:
«ICPC» 48-րդ մրցույթի եզրափակիչ փուլը կանցկացվի ս․թ․ սեպտեմբերի 15-20-ին Ղազախստանի Աստանա քաղաքում։ ԵՊՀ-ն կմասնակցի նաև այս եզրափակիչին:
Հավելենք, որ օլիմպիադայի ընթացքում Լուքսոր է ժամանել նաև Եգիպտոսում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը։ Նա հանդիպել է Հայաստանի պատվիրակության, ինչպես նաև օլիմպիադայի ղեկավարության հետ։

3. YSU participated in final stage of ICPC International Programming Contest and hit the record high
April 29, 2024 | 17:30
YSU participated in final stage of ICPC International Programming Contest and hit the record high
The YSU team, participated in the final stage of the 46th International Collegiate Programming Contest (ICPC) held in Luxor, Egypt, successfully solved 7 out of the 11 problems and achieved an exceptional result, ranking 21st among 124 participating teams. This is the best result ever recorded by YSU teams in the ICPC.
The 2 final stages, which should have been held in 2022 and 2023 but had been postponed twice due to the COVID-19 pandemic and subsequent political tensions in the Middle East, finally took place in Luxor from April 14 to 19 of this year.
According to the results of the semi-final stage held in April 2022, the team of Yerevan State University qualified for the 46th final stage of ICPC.
Vahram Dumanyan, the Armenian Regional Contents Director of the International Collegiate Programming Contest (ICPC), highlighted the significance of the contest and YSU's participation, stating, "The ICPC is the world's most prestigious contest in this field. Out of over 3,000 university teams from 111 countries that took part in the contest, as a result of more than 400 regional contests, only 124 teams advanced to the final stage, including the team of three students from YSU representing the Republic of Armenia. Participating in a competition of this scale is a notable achievement in itself, and taking 21st place reflects the team's consistent and constant efforts."
Vahram Dumanyan mentioned that dedicated work is the key to success.
"This is a very difficult, complex path where being smart and skilled is necessary but not solely sufficient. Purposefulness and hard work play a crucial role here," emphasized V. Dumanyan.
He added that similar international competitions directly contribute to forming a high-ranking university and scientific mind in the entire republic. Therefore, it is important to actively involve universities and local programming companies in various international contests.
The YSU team was represented by postgraduate students from the Faculty of Informatics and Applied Mathematics Vahagn Altunyan, Levon Muradyan and Arsen Hambardzumyan. Levon Muradyan mentioned in our conversation that such contests are valuable not only for acquiring significant professional experience but also for finding a job in the future.
“We were in the finals while still studying for our Master’s degrees and we were looking forward to this game. Of course, we wanted to win a medal, but we also consider our position in the contest of this scale a professional achievement," he said.
The coach of the team is Armen Andreasyan, Assistant of the Chair of Programming and Information Technologies at the Faculty of Informatics and Applied Mathematics.
"Our team has surpassed many prominent universities, such as Stanford and Moscow State University. It's worth noting that there are universities that are specially preparing for this contest, and we managed to surpass them," stressed Armen Andreasyan.
He emphasized that this achievement is a new milestone, a challenge for future generations to exceed the already achieved results.
One of the peculiarities of the competition is the requirement for quick orientation and team thinking.
"While understanding algorithms is undoubtedly crucial, what's even more vital is developing the team's tactics. Each member possesses unique skills, and maximizing their utilization is key to success. For instance, one participant excels in finding problem-solving ideas and algorithms, while another is good at coding, and so on," elaborated the team coach.
The primary competition of the final stage of the ICPC International Collegiate Programming Contest (ICPC) took place on April 18, during which the YSU team successfully solved 7 out of 11 problems. To date, YSU teams have participated twice in the final stage of the ICPC, solving 4 problems in 2017 and 2 in 2021.
The final stage of the 48th ICPC is scheduled to take place from September 15 to 20 of this year in Astana, Kazakhstan. YSU will also participate in this final.
During the contest, Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Egypt Hrachya Poladyan also arrived in Luxor. He met with the delegation of Armenia, as well as the leadership of the contest.