3. Հանդիպում «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակին արժանացած ԵՊՀ ուսանողների հետ
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճի նախասրահում տեղի ունեցավ հանդիպում ԵՊՀ ուսանողների հետ, որոնք արժանացել են «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակին։ Հանդիպմանը ուսանողները ներկայացրին կրթաթոշակի շրջանակում իրենց իրականացրած գաղափարները և կատարած աշխատանքները՝ ուղղված մարզերի և համայնքների զարգացմանը:
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, խոսելով «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակային հիմնադրամի հայտարարած կրթաթոշակի մրցույթի շրջանակում ուսանողների կատարած աշխատանքի մասին, նշեց, որ այսօրինակ հանդիպումները նպատակ ունեն արձանագրելու, խրախուսելու ուսանողների կատարած աշխատանքը, ինչը, որպես կանոն, ոգևորում է նրանց։
«Երկու տարի է, ինչ «Քեն Կակոսյան ընտանիք» հիմնադրամը կրթաթոշակներ է տրամադրում ԵՊՀ ուսանողներին: Կրթաթոշակը՝ որպես ֆինանսական աջակցություն, հատկացվում է այն ուսանողներին, որոնք ունեն բարձր առաջադիմություն և մեծ ակտիվություն են ցուցաբերում իրենց համայնքներում: Համալսարանում ստացած գիտելիքների և ձեռք բերած հմտությունների շնորհիվ ուսանողները մարզերում կատարում են աշխատանքներ՝ նպաստելով համայնքային համերաշխության ձևավորմանը, համայնքային աշխատանքների պատշաճ կատարմանը»,- ընդգծեց Ալեքսանդր Մարգարովը:
Հանդիպմանը ուսանողները ներկայացրին այն աշխատանքները, որոնք մինչ այժմ փուլ առ փուլ իրականացրել են մարզերում:
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի բակալավրիատի 2-րդ կուրսի ուսանող Մարգարիտա Աբրահամյանը Արմավիրի մարզի Ակնալիճ գյուղում աշխատում է կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների զբաղվածությունն ապահովելու ուղղությամբ։
«Առաջին տարին է, ինչ կրթաթոշակ եմ ստանում։ Ծրագրի շրջանակում աշխատում եմ հենց մեր համայնքում ապրող երեխաների զբաղվածությունն ապահովել ժամանցների, խաղերի, ճամբարների միջոցով: Արդեն իրագործել եմ ծրագրիս երկրորդ փուլը: Նախատեսում եմ ծրագիրն իրականացնել նաև Արմավիրի մարզի այլ գյուղերում ևս: Ի տարբերություն քաղաքաբնակ երեխաների, որոնք հնարավորություն ունեն այցելելու տարբեր կենտրոններ, գյուղաբնակ, կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների զբաղվածության խնդիրը լուծված չէ, և ես այդ հարցով միշտ մտահոգվել եմ»,- նշեց Մարգարիտան:
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի բակալավրիատի 2-րդ կուրսի ուսանող Մանուկ Աբգարյանը, որը «Արարատյան» խմբակի հիմնադիրն է, պատմեց իր համայնքում՝ Վանաշենում, կատարած աշխատանքի մասին։
«Իմ ստեղծած խմբակի անդամները կամավորներ են: Խմբակի շրջանակում դասավանդում ենք «Մաթեմատիկա» առարկան: Մեր նպատակն է օգնել ավագ դպրոցի աշակերտներին առանց կրկնուսույցի մոտ վճարովի հավելյալ պարապմունքների ընդունվել համալսարան: Դասընթացների ժամանակ մենք աշակերտներին ծանոթացնում ենք նաև ՏՏ ոլորտին, տվյալագիտությանը: Ներկայում խմբակում ընդգրկված է 5 աշակերտ»,- ասաց Մանուկը և հավելեց, որ աշխատանքներն սկսելիս ի սկզբանե դժվարություններ են եղել, սակայն բոլոր խնդիրները հետագայում լուծվել են:
Հավելենք, որ «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակային հիմնադրամը կրթաթոշակ է տրամադրում Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի մարզաբնակ ուսանողներին՝ փոխհատուցելով ուսանողների ուսման վարձավճարը: Կրթաթոշակ ստացած ուսանողները հետագայում կյանքի են կոչում ներկայացված կարողությունների զարգացման ծրագրերը:
Կրթաթոշակի համար դիմող ուսանողները ներկայացրել են, թե ինչպես են ուսումն ու իրենց հետազոտական նախագծերը նպաստելու համայնքային կյանքի բարելավմանն ու բարգավաճմանը։

April 30, 2024 | 11:24
The meeting with YSU students awarded the Kenn Kakosian Family Scholarship was held in the lobby of the YSU Academic Council Session Hall. At the meeting, the students presented the ideas and projects they implemented within the framework of the scholarship aimed at the advancement of provinces and communities.
Head of YSU International Cooperation Office Alexander Margarov, speaking about the work done by students as part of the scholarship competition announced by the Kenn Kakosian Family Scholarship Fund, noted that such meetings aim to record and encourage the work done by students, which typically inspire enthusiasm among them.
"The Ken Kakosyan Family Fund has been providing scholarships to YSU students for two years. The scholarship, as financial aid, is awarded to high-achieving students demonstrating significant involvement in their communities. Thanks to the knowledge and skills acquired at the university, the students initiate projects in provinces, contributing to the formation of community solidarity and the proper performance of community work," emphasized Alexander Margarov.
At the meeting, the students presented the projects that they have carried out in the provinces until now.
Margarita Abrahamyan, a 2nd-year undergraduate student at the YSU Faculty of Sociology, is working to ensure the engagement of children with special educational needs in Aknalich village of Armavir Province.
"This is the first year that I have received a scholarship. Within the framework of the project, I work to ensure the engagement of children living in our community through entertainment, games, and camps. I have already completed the second stage of my projectand intend to expand its implementation to other villages in Armavir Province. Unlike urban children, who have the opportunity to visit various centers, the problem of engagement of children living in villages and facing special educational needs, has not been solved, and I have always been concerned about that issue," said Margarita.
Manuk Abgaryan, a 2nd-year undergraduate student at the YSU Faculty of Mathematics and Mechanics, who is the founder of the "Araratyan" group, told about the work he did in his community- Vanashen.
"The members of the group I created are volunteers and we teach Mathematics. Our goal is to help high school students get admission to university without additional paid lessons with a tutor. During the courses, we introduce students to the IT sphere and data science. Currently, we have 5 students in the group," shared Manuk and added that although they faced difficulties at the beginning, they were able to solve them later.
The Kenn Kakosian Family Scholarship Fund offers scholarships to students enrolled at Yerevan State University, American University of Armenia, and Armenian National Agrarian University who reside in their provinces. These scholarships cover students' tuition fees. Recipients of the scholarship are expected to implement their capacity-building programs.
Students applying for the scholarship presented how their studies and research projects would contribute to the improvement of community life and prosperity.