3. ԵՊՀ-ում անցկացվեց «ԲանՈՒԳործ. ԵՊՀ էքսպո-2024» ցուցահանդեսը՝ նվիրված ԵՊՀ հիմնադրման 105-ամյակին
Ցուցահանդեսը մեկ հարկի տակ համախմբեց դիմորդներին, ուսանողներին, շրջանավարտներին, համալսարանական ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներին և գործատուներին։ «ԲանՈՒԳործ»-ի շրջանակում դիմորդները հնարավորություն ստացան ծանոթանալու մրցունակ կրթական ծրագրերին, ուսանողները` հանդիպելու իրենց ապագա գործատուներին, իսկ գործատուները՝ ներկայացնելու իրենց գործունեությունն ու ընձեռած աշխատանքային հնարավորությունները։
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ «ԲանՈՒԳործ» էքսպոն անցկացվում է մայիսի 16-ին՝ ԵՊՀ հիմնադրման օրը: Այն երկու հիմնական բաղադրիչներից կազմված ցուցահանդես է․ կարիերայի տոնավաճառում ներկայացված են ԵՊՀ գործընկերները՝ ուսանողներին ծանոթացնելով փորձնակության, աշխատանքի ընդունման հնարավորություններին, աշխատաշուկայի հիմնական միտումներին: Կրթական տոնավաճառի նպատակը կրթական ստորաբաժանումների տաղավարների միջոցով դիմորդներին ծանոթացնելն է ԵՊՀ կրթական ծրագրերին և հեռանկարներին: Ցուցահանդեսի երկու բաղադրիչները կապվում են միմյանց՝ յուրաքանչյուրին հնարավորություն ընձեռելով ծանոթանալու մասնագիտություններին և ոլորտում տեղայնացվելու հնարավորություններին:
Միջոցառման պաշտոնական բացմանը ելույթ ունեցավ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։ Նա նշեց, որ օրը խորհրդանշական է, քանի որ մայիսի 16-ը ոչ միայն ԵՊՀ-ի 105-ամյակն է, այլև Ուսանողների և երիտասարդության օրը. «Պատմության նշանավոր այս օրը հրաշալի առիթ է ևս մեկ անգամ անդրադառնալու համալսարանի հարուստ ժառանգությանը, մեր երկրի ու հասարակության զարգացման գործում ունեցած ներդրմանը և խոստումնալից այն ապագային, որը ձևավորվում է այսօր։ ԵՊՀ-ի դերը մեր երկրի զարգացման գործում անգնահատելի է»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը՝ հավելելով, որ այսօր անցկացվող Էքսպոն մեծ հնարավորություն է, քանի որ մեկ հարթակում հանդիպում են գործատուն և կրթությունը:
«Մենք շարունակաբար բարեփոխում ենք կրթական ծրագրերը՝ դրանք համապատասխանեցնելով աշխատաշուկայի պահանջներին: Կրթական գործընթացների փոփոխություններում ներգրավված են նաև մեր գործընկերները, որոնց մեծ մասը դասավանդում է ԵՊՀ-ում: Հավելեմ, որ մեր գործընկերներից շատերի հետ մենք կազմակերպում ենք նաև ուսումնական փորձուսուցումներ»,- ընդգծեց ԵՊՀ ռեկտորը:
«ԲանՈւԳործ» էքսպոն հնարավորություն է ընձեռում նաև բարձրաձայնելու կրթական ոլորտում առկա խնդիրները, խոսելու հաջողությունների ու ձեռքբերումների մասին, ստեղծելու մասնագիտական շփումների նորարարական հարթակ, խթանելու ներհամալսարանական և արտահամալսարանական գործակցությունները:
ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, խոսելով միջոցառման անցկացման կարևորությունից, նշեց. «Սա ոչ միայն աշխատանքային գործընթաց է, այլև տոնական միջոցառում, և դրանով է պայմանավորված, որ բացի կրթական և կարիերայի տոնավաճառից՝ միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել են քննարկումներ, մրցույթներ, խաղեր, վիկտորինաներ, տոնական համերգ»:
ԵՊՀ կրթական ստորաբաժանումները միջոցառմանը մասնակցեցին ինտերակտիվ տաղավարներով՝ ներկայացնելով իրենց մասնագիտությունները և ընձեռվող հնարավորությունները:
«Մենք պատմում ենք մեր կրթական ծրագրերի տեսական և փորձնական բաղադրիչների մասին: Այսպես, օրինակ, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մեր գործընկերները ստեղծել էին պեղումների վայր: Ֆիզիկայի ինստիտուտը ներկայացրել էր այնպիսի սարքավորումներ, որոնք տարբեր գիտափորձերի մասին բազային պատկերացումներ տվեցին այցելուներին: Հետաքրքիր էին բանասիրական ֆակուլտետները, որոնք ներկայացնում էին ոչ միայն տվյալ լեզուն, այլև լեզվակիր երկրի մշակույթը»,- պատմեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Կրթական ստորաբաժանումների տաղավարները ներկայացնելիս ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև ուսանողները․ լավագույն օրինակներից է Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետը։ Եթե անցած տարի ֆակուլտետի ուսանողները լուսաբանում էին միայն իրենց տաղավարում կատարվող աշխատանքները, ապա այս տարի նրանք ներգրավված էին կենտրոնական մեդիաթիմի աշխատանքներում՝ լուսաբանելով միջոցառման ողջ ընթացքը:
Պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը նշեց, որ համալսարանի մշտական գործընկերներին մեկ հարթակում հավաքելու համար նպատակ ունեն ստեղծելու գործընկերային ցանց, որին կանդամագրվեն բոլոր այն ընկերություններն ու կազմակերպությունները, որոնց հետ ԵՊՀ-ն պարբերաբար գործակցում է տարբեր հարթակներում: Ցանցը հնարավորություն կտա առավել համակարգված դարձնելու բուհ-գործընկեր կազմակերպություններ հաղորդակցությունը, ամրապնդելու համալսարան-աշխատաշուկա կապը՝ ձեռքը պահելով աշխատաշուկայի պահանջների զարկերակի վրա և ըստ այդմ՝ ադապտացնելով ու նորարարացնելով կրթական ծրագրերը:
Այս տարի «ԲանՈւԳործ» էքսպոյին միացել են նաև նոր գործընկերներ, որոնք ցուցահանդեսին ներկայացրին առաջարկներ, փորձնակության, կամավորական աշխատանքի, կարիերայի զարգացման հնարավորությունների մասին՝ դիմորդներին, ուսանողներին և շրջանավարտներին ծանոթացնելով ոլորտների գրավչությանը:
«Անցյալ տարի էքսպոյին մասնակցում էին մեզ հետ համագործակցություն ծավալած, մեր հանդեպ վստահություն ունեցող գործընկերները: Այս տարի այդ խմբին միացել են նորերը, որոնք հավանաբար սոցիալական հարթակներով հետևել էին անցյալ տարի տեղի ունեցած էքսպոյին և տեսել դրական արդյունքը»,- նշեց ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի փոխտնօրեն Կարինե Նազարյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որ ընկերությունները կարող են մասնակցել ԵՊՀ-ում կազմակերպվող ամենամյա էքսպոյին, կենտրոնի փոխտնօրենը շեշտեց, որ մասնակից ընկերության աշխատանքային ոլորտը պետք է համապատասխանի ԵՊՀ կրթական ծրագրերին և գրավիչ լինի ուսանողների համար:
«Մենք կարևորում ենք, որ գործընկերների առաջարկները նպաստեն ուսանողների, շրջանավարտների մասնագիտական աճի զարգացմանը: Պարտադիր պայման է նաև, որ կազմակերպությունը գրանցված լինի Հայաստանի աշխատաշուկայում և ունենա ՀՀ աշխատաշուկան զարգացնելու ռազմավարություն»,- հավելեց Կարինե Նազարյանը:
ԵՊՀ մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Ազնիվ Գրիգորյանը, շեշտելով այսօրինակ միջոցառումների կարևորությունը, ասաց, որ «ԲանՈՒԳործ․ ԵՊՀ էքսպո-2024»-ը լավ հարթակ է ներկայացնելու ԵՊՀ կրթագիտական հնարավորությունները, ներուժը և ուսանողներին ու շրջանավարտներին ծանոթացնելու աշխատաշուկայի պահանջներին:
«ԵՊՀ-ն համագործակցում է մի շարք ինչպես միջազգային, այնպես էլ ՀՀ պետական հաստատությունների և մասնավոր ընկերությունների հետ՝ ապահովելով ուսանողների և գործատուների միջև շարունակական կապը։ Այս համատեքստում կարևոր է, որ ԵՊՀ ուսանողները տեղեկանան աշխատաշուկայի պահանջներին և կարիերայի աճի հնարավորություններին»,- նշեց Ազնիվ Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ «ԲանՈՒԳործ․ ԵՊՀ էքսպո-2024»-ի շրջանակում ԵՊՀ մարքեթինգի բաժինն ամբողջ ներուժով ներգրավվել է ցուցահանդեսի աշխատանքներում՝ ապահովելով միջոցառման կազմակերպչական ողջ գործընթացը, այդ թվում՝ տարածքի վիզուալացումը, գործընկերների մասին տեղեկության հավաքագրումը, լուսաբանումն ու տարածումը: Մարքեթինգի բաժինը ցուցահանդեսին մասնակցեց նաև առանձին տաղավարով։ Ազնիվ Գրիգորյանը շեշտեց, որ այս տարի ցուցահանդեսի այցելուների հոսքն ավելին էր, քան նախորդ տարի, ինչը էքսպոյի արդյունավետության աճի ցուցիչներից է։
«Շատ հետաքրքիր էին ներկայացված նաև կրթական տաղավարները, որտեղ յուրաքանչյուր կրթական ստորաբաժանում ներկայացրեց իր կրթական ծրագրերն ու հնարավորությունները։ Այս տարվա նորություններից էր ԵՊՀ ՍԹԵՄ դպրոցի, ինչպես նաև Իջևանի մասնաճյուղի ներկայացվածությունը էքսպոյին։ Իջևանի մասնաճյուղի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեցան իրենց աշխատանքների ցուցահանդեսը ներկայացնելու այցելուներին»,- նշեց Ազնիվ Գրիգորյանը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տաղավարում կիրառական արվեստի ֆակուլտետի ներկայացուցիչները ցուցադրեցին ուսանողների աշխատանքները՝ կարպետներ, գոբելեն, ապակե նկարչություն, բատիկ, ինչպես նաև քանդակներ: Ուշագրավ էր 2020 թ. պատերազմում անմահացած ԵՊՀ ուսանող, հրետանավոր Խաչիկ Պողոսյանի կիսանդրին (հեղինակ՝ ԵՊՀ ԻՄ կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դասախոս Տիգրան Բագամյան): Քանդակն ունենալու է նաև բրոնզաձույլ երկրորդ տարբերակ:
Ազնիվ Գրիգորյանը հավելեց, որ էքսպոյի նպատակն էր ԵՊՀ կրթական ծրագրերը աշակերտներին ներկայացնելը և նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստելը, ինչպես նաև ավարտական կուրսերի ուսանողներին ու մագիստրանտներին աշխատանքի առաջարկի հնարավորություն ընձեռելը։
«ԲանՈՒԳործ․ ԵՊՀ էքսպո-2024»-ն անցկացվեց ԵՊՀ ամբողջ տարածքում․ համալսարանի ֆակուլտետներն ու ինստիտուտները ներկայացրին կրթական ծրագրերը, իսկ գործընկերները՝ աշխատանքի առաջարկներ՝ ընդունելով մասնակիցների ինքնակենսագրականները։ Նշենք, որ էքսպոյի ժամանակ մի շարք ուսանողներ և շրջանավարտներ, ներկայացնելով իրենց ինքնակենսագրականները, գործատուներից ստացան աշխատանքի առաջարկներ։

May 16, 2024 | 17:30
The expo gathered applicants, students, graduates, university divisions, and employers under one roof. Within the Expo’s framework, applicants got acquainted with competitive educational programs, while students met their future employers, and employers presented their activities and career opportunities.
For the second year, the "Learn & Work: YSU EXPO-2024" is being held on May 16, YSU's foundation day. The expo consists of two main components: Career Fair, where YSU partners are presented introducing internship and employment opportunities, along with key labor market trends to students, and Education Fair, which aims to acquaint the applicants with YSU educational programs and perspectives in the booths of the educational departments. These interconnected components provide everyone the opportunity to learn about professions and opportunities to integrate into the field.
At the official opening ceremony, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan delivered a speech. He noted that this is a symbolic day, as May 16 marks both YSU’s 105th anniversary and Students and Youth Day. "This momentous day in history is a wonderful opportunity to reflect once again on the university's rich heritage, its contribution to the advancement of our country, society and the promising future that is taking shape today. YSU's role in the development of our country is invaluable," the YSU rector said, adding that the expo being held today is a great opportunity, as employers and education meet on one platform.
"We are continuously reforming our educational programs to align with the demands of the labor market. Many of our partners, the majority of whom also lecture at YSU, are actively involved in these educational development processes. It's worth adding that we organize educational internships in collaboration with our partners," pointed out the YSU rector.
The "Learn & Work" expo also provides the opportunity to speak out about the current problems in the educational field, as well as about successes and achievements, creates an innovative platform for professional connections, and fosters intra-university and extra-university cooperation.
Mikayel Hovhannisyan, Vice-Rector for Development and Innovation at YSU, referred to the importance of organizing the event, noting: "It’s not only a work process but also a festive event, which is why, in addition to the educational and career fair, discussions, competitions, games, quizzes, and a festive concert were organized as part of the event.
YSU educational departments participated in the event presenting their professions and opportunities in interactive boosts.
"We showcase the theoretical and practical aspects of our educational programs. For instance, the partners of the YSU Faculty of History created an excavation site. The Institute of Physics displayed such equipment that provided the visitors with a basic understanding of various scientific experiments. Philology faculties were interesting, representing not only the given language but also the culture of the language-bearing country," M. Hovhannisyan said.
Students actively participated in presenting the educational departments’ boosts. One of the best examples was the Faculty of Journalism. If last year the students of the faculty covered only their booth’s work, this year they were involved in the work of the central media team, covering the entire course of the event.
Vice-Rector Mikael Hovhannisyan stated that to gather the permanent partners of the university on one platform, they aim to create a partnership network, to which all the companies and organizations with which YSU regularly cooperates on different platforms will become members. The network will facilitate more systematic communication between the university and partner organizations, strengthen the connection between the university and the labor market, and by keeping a finger on the pulse of the labor market demands, adapt and innovate the educational programs accordingly.
This year new partners joined the "Learn & Work" expo, introducing offers and opportunities for internships, volunteer work and career development, as well as the attractiveness of various fields to applicants, students and graduates.
"Last year, the expo was attended by partners who have cooperated with us and demonstrated confidence in us. This year, new people joined that group, who probably followed last year's expo on social platforms and saw the positive result," said Karine Nazaryan, Deputy Director of the YSU Alumni and Career Center.
Turning to the question of which companies may participate in the YSU’s annual expo, the deputy director of the center emphasized that the field of work of the participating company should correspond to YSU educational programs and be attractive to students.
"We value that the offers of partners contribute to the development of the professional growth of students and graduates. Additionally, it's imperative that the organization is registered in the Armenian labor market and has a strategy to develop the Armenian labor market," added Karine Nazaryan.
Azniv Grigoryan, Head of the YSU Marketing Department, emphasized the significance of organizing similar events, highlighting "Learn & Work: YSU EXPO-2024" as a valuable platform to showcase educational and scientific opportunities and potential available at YSU, as well as to introduce the labor market demands to students and graduates.
"YSU cooperates with a number of both international and Armenian state institutions, as well as private companies, ensuring continuous communication between students and employers. In this context, it is important for YSU students to stay informed about the demands of the labor market and the opportunities for career growth," added Azniv Grigoryan, emphasizing that within the framework of "Learn & Work: YSU EXPO-2024", the YSU Marketing Department was fully involved in the entire organizational process of the event, including the visualization of the area, the collection, coverage and dissemination of information about partners. Furthermore, the Marketing Department participated in the exhibition with its own booth. Azniv Grigoryan highlighted that the flow of visitors to the exhibition this year surpassed that of previous years, which proves the expo's increased efficiency.
"The educational booths where each educational department presented its educational programs and opportunities were also very captivating. One of the novelties of this year was the representation of YSU STEM School and YSU Ijevan branch at the expo. The students from YSU Ijevan branch’s Applied Arts Faculty had the opportunity to showcase their works to visitors," said Azniv Grigoryan.
At the booth of the YSU Ijevan branch, the representatives of the Applied Arts Faculty exhibited the students' works, including carpets, tapestry, glass painting, batik, as well as sculptures. Notably, among the exhibits was a bust commemorating YSU student and artilleryman Khachik Poghosyan, immortalized during the 2020 war (crafted by Tigran Bagamyan, a lecturer at the Faculty of Applied Art, YSU Ijevan branch). The sculpture will also be replicated in bronze.
Azniv Grigoryan added that the purpose of the expo was to present the YSU educational programs to students and contribute to their professional orientation, as well as to provide employment opportunities to final-year and master's students.
"Learn & Work: YSU EXPO-2024" was held in the entire territory of YSU. The faculties and institutes of the university presented the educational programs, while the partners presented employment opportunities and accepted the participants' CVs. Notably, numerous students and graduates who presented their CVs during the expo secured employment opportunities from participating employers.