3. ԵՊՀ-ում անցկացվեց միջազգային երկօրյա գիտաժողով՝ նվիրված բազմալեզու և բազմամշակույթ կրթության առանձնահատկություններին
Մայիս 27, 2024 | 12:29
ԵՊՀ-ում անցկացվեց միջազգային երկօրյա գիտաժողով՝ նվիրված բազմալեզու և բազմամշակույթ կրթության առանձնահատկություններին
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի միջմշակութային հաղորդակցության անգլերենի ամբիոնի և «MultiLingNet» միջազգային ասոցիացիայի համագործակցության շրջանակում ս․թ․ մայիսի 24-25-ը անցկացվեց «Բազմալեզու և բազմամշակույթ կրթություն. քաղաքականություն և հմտություններ» («International Conference on Multilingual and Multicultural Learning: Policies and Practices») խորագրով միջազգային գիտաժողովը:
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում անցկացված գիտաժողովին մասնակցեցին արտասահմանյան առաջատար բուհերի և գիտական հաստատությունների շուրջ 30 մասնագետներ Անգլիայից, Ճապոնիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Կանադայից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Կիպրոսից, Նորվեգիայից, Պորտուգալիայից և մի շարք այլ երկրներից։ Զեկուցումներով հանդես եկան Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի և Օսլոյի համալսարանի լեզվաբանները:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով գիտաժողովի անցկացումը Երևանի պետական համալսարանում, ասաց․ «Մշտապես ԵՊՀ-ի ուշադրության առանցքում են միջազգային տարբեր կոնֆերանսները, սեմինարները և գիտական այլ իրադարձությունները: Կարևորելով ԵՊՀ միջազգայնացումը՝ ողջունելի է այսօրինակ միջազգային գիտաժողովի անցկացումը հենց Երևանի պետական համալսարանում։ Մեր առաջնահերթ նպատակներից է ուսանողների լեզվական հմտությունների զարգացումը: ԵՊՀ-ն ակտիվ է գիտակրթական բազմաթիվ ոլորտներում՝ ընդգրկվելով «Էրազմուս+» և միջազգային մի շարք այլ ծրագրերում»։
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի դեկան Գևորգ Բարսեղյանն ընդգծեց․ «Գիտաժողովն իր շուրջը համախմբեց աշխարհի բարձրակարգ լեզվաբանների, գրականագետների, որոնց ուշադրության կենտրոնում են բազմալեզու և բազմամշակույթ կրթության ոլորտում համագործակցության նոր հնարավորություններն ու հեռանկարները, ինչպես նաև լեզվական, լեզվաբանական, սոցիալ-քաղաքական և մշակութային խնդիրների լուծման ուղիներ գտնելը: Վստահ եմ, որ գիտաժողովի շրջանակում անցկացրած մեր զրույցների և քննարկումների շնորհիվ կբացահայտենք լեզվի և մշակույթի հետաքրքիր կապը, նաև այն, թե ինչպես կարող են քաղաքականությունն ու փորձը նպաստել ներառական և կրթական միջավայրի ձևավորմանը»:
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի միջմշակութային հաղորդակցության անգլերենի ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր Շուշանիկ Պարոնյանը, խոսելով զեկուցումների թեմաների մասին, նշեց, որ դրանք վերաբերում են բազմալեզու և բազմամշակույթ կրթության խնդիրներին՝ կարևորելով լեզվի և մշակույթի փոխկապակցվածությունը:
«Գիտաժողովի քննարկման առանցքում էր անգլերենը՝ որպես օտար լեզու, դասավանդելու, ինչպես նաև բազմալեզու և բազմամշակույթ հասարակություններում ազգային լեզուն և ինքնությունը պահպանելու խնդիրները: Մոտ 40 զեկույց ներկայացվեց, որոնցից մեկը, օրինակ, վերաբերում էր արհեստական բանականության կիրառմանը կրթության ոլորտում. այն շատ կարևոր է անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցման հարցում: Զեկուցումներ ներկայացվեցին նաև Ճապոնիայում մոնղոլերենի կիրառման, բազմալեզու և բազմամշակույթ կրթության առանձնահատկությունների, խնդիրների մասին»,- նշեց Շ. Պարոնյանը՝ շեշտելով, որ անգլերենը դարձել է միջազգային հաղորդակցման լեզու՝ կիրառության կարևոր ոլորտներից դուրս մղելով բազմաթիվ լեզուներ, ինչպիսիք են ֆրանսերենը, գերմաներենը, իսպաներենը և մեծ ու փոքր տարածվածություն ունեցող այլ լեզուներ:
«MultiLingNet» միջազգային ասոցիացիայի հիմնադիր, Վարշավայի համալսարանի պրոֆեսոր Պյոտր Ռոմանովսկին, խոսելով թեմայի արդիականության և իրենց երկրում տեղի ունեցող լեզվամշակութային փոփոխության մասին, ասաց. «Այսօր մեր նպատակն է լինել բազմալեզու և բազմամշակութային: Ներկայում հնարավոր չէ գտնել մի հասարակություն, որը հաղորդակցվում է միայն մեկ լեզվով: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Լեհաստանը, օրինակ, մոնոէթնիկ երկիր էր, սակայն աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններով պայմանավորված՝ շատ բան է փոխվել. ձևավորվել է բազմամշակութային հասարակություն: Հատկապես վերջին երկու տարիների ընթացքում Ուկրաինայից ներգաղթյալների մեծ հոսք կա. 8 մլն ուկրաինացի է անցել Լեհաստանով, 3 մլն-ը՝ մնացել: Նշեմ նաև, որ մեր համալսարանում ևս ուկրաինացի շատ ուսանողներ են սովորում: Գիտաժողովին շեշտադրեցինք հենց այդ բազմալեզու կրթությունը, ինչպես նաև բազմալեզվության սոցիոլեզվաբանական հայեցակետը»:
Նշենք, որ գիտաժողովի մասնակիցները քննարկեցին նաև ակադեմիական հաստատություններում բազմամշակույթ կրթության ճիշտ, խելամիտ քաղաքականություն վարելու, անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման հիմահարցերը:

3. Two-day international conference on multilingual and multicultural learning held at YSU
From May 24-25, this year, the English Chair of Cross-Cultural Communication at the YSU Faculty of European Languages and Communication, in collaboration with the MultiLingNet International Association, hosted the international conference titled "Multilingual and Multicultural Learning: Policies and Practices".
In the conference held at the YSU Academic Council Session Hall, around 30 specialists from leading universities and scientific institutions worldwide, including those from England, Japan, France, Germany, Canada, the United States of America, Cyprus, Norway, Portugal, and several other countries, participated. Notably, linguists from University College London and the University of Oslo delivered reports.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan emphasized the significance of hosting the event at Yerevan State University, stating: "Various international conferences, seminars and other scientific events are always the center of YSU's attention. Prioritizing the internationalization process of YSU, we are glad to host such an international conference at Yerevan State University. One of our primary goals is the development of students' language skills. YSU is active in many scientific and educational fields, participating in the Erasmus+ and various other international programs.
Gevorg Barseghyan, Dean of the YSU Faculty of European Languages and Communication, highlighted: "The conference brought together the world's leading linguists and literary scholars, who keep in the spotlight the new opportunities and prospects for cooperation in the field of multilingual and multicultural learning, as well as finding solutions to linguistic, socio-political and cultural problems. I am sure that through our discussions and deliberations, we will discover the interesting connection between language and culture, as well as explore how policies and practices can contribute to the creation of an inclusive and educational environment.
Dr., Professor Shushanik Paronyan, Head of the English Chair of Cross-Cultural Communication at the YSU Faculty of European Languages and Communication, speaking about the topics of the reports, pointed out that they all refer to the problems of multilingual and multicultural learning, with the focus on the correlation of language and culture.
"Teaching English as a foreign language, as well as preserving the national language and identity in multilingual and multicultural societies, were at the core of the discussion. About 40 reports were presented, covering diverse topics such as the utilization of artificial intelligence in educational settings as it plays a pivotal role in teaching English as a foreign language. Additionally, reports were presented about the use of Mongolian in Japan, as well as the features and problems of multilingual and multicultural learning," noted Shushanik Paronyan. She also emphasized that English has become the language of international communication, displacing many languages such as French, German, Spanish, and others spoken widely, as well as those spoken by smaller populations, from significant domains of use.
Piotr Romanowski, Founder of the MultiLingNet International Association, Professor at the University of Warsaw, speaking about the relevance of the topic and the linguistic and cultural changes occurring in his country, said: "Our goal today is to be multilingual and multicultural. Currently, it is impossible to find a society that communicates in only one language. Following the Second World War, Poland, for instance, was a mono-ethnic country, but the global events led to the formation of a multicultural society. Particularly in the last two years, there has been a large flow of immigrants from Ukraine; 8 million Ukrainians passed through Poland, while 3 million settled there. It’s worth noting that our university also hosts numerous Ukrainian students. At the conference, we underscored the importance of multilingual learning and explored the sociolinguistic aspects of multilingualism."
It is important to note that conference participants also delved into current challenges regarding the implementation of correct and reasonable multicultural education policies in academic institutions, as well as teaching English as a foreign language.