3. Իրանագիտությունը զարգացնելու նոր հնարավորություններ ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոն այցելեցին Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանի (ԻԻՀ) ներկայացուցիչները և հանդիպում ունեցան դասախոսական կազմի հետ՝ քննարկելով երկու կառույցների գործակցության հեռանկարներն ու ապագա ծրագրերը:
Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանի նախագահ, դոկտոր Սեյեդ Աբոլհասան Նավաբի գլխավորած պատվիրակությանն ուղեկցեց ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Մոհամմադ Ասադի Մովահեդը։
Հանդիպման առանցքում էին երկու կառույցների գործընկերային հարաբերությունների զարգացումը և նոր ծրագրերի քննարկումը:
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդան Ոսկանյանը, խոսելով համագործակցության մասին, նշեց. «ԵՊՀ-ն համագործակցում է իրանական մի քանի խոշոր համալսարանների հետ: Այս շարքում Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանն առանձնանում է, քանի որ այն ունի աստվածաբանության, կրոնագիտական հատուկ ուղղվածություն, իսկ Մերձավոր Արևելքում իսլամն ունի մեծ կարևորություն թե՛ ակադեմիական հետազոտությունների տեսանկյունից և թե՛ գործառնական հատվածում՝ որպես քաղաքականության կարևոր գործոն: Այս առումով մեզ համար ևս չափազանց կարևոր է իսլամի ուսումնասիրման լայն հնարավորությունները մեր երկրում և համագործակցությունն այս բուհի հետ»:
Ներկայացնելով գործակցության տարբեր հնարավորությունները՝ Վարդան Ոսկանյանը պատմեց ուսանողների և դասախոսական կազմի փոխանակման, համատեղ հետազոտություններ կատարելու ծրագրերի մասին: Երկու կառույցների գործակցությունը արդյունավետ կլինի ոչ միայն պարսկերենի, այլև արաբերենի ուսուցմանը նպաստելու հարցում՝ նկատի ունենալով Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանում արաբերենի դասավանդման բարձր մակարդակը:
Նախատեսվում է երկու բուհերի համագործակցության պրակտիկ փուլը սկսել 2024-2025 ուստարվա սկզբին։ Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանից ԵՊՀ կժամանի դասախոս, որը կներկայացնի մինչիսլամական Իրանի կարևոր կրոններից մեկը՝ մանիքեությունը: Այն հատկապես կարևոր է, քանի որ մեծ նշանակություն ունի իրանագիտական հետազոտությունների տիրույթում, իսկ մանիքեության ուսումնասիրությամբ զբաղվող մասնագետներ Հայաստանում գրեթե չկան:
Հայաստանից ևս դասախոսներ կմեկնեն Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարան՝ դասախոսություններ ներկայացնելու քրիստոնեության առաքելական ուղղության մասին:
Հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նաև ԵՊՀ-ում ԻԻՀ պետական կրոնի վերաբերյալ մասնագիտական գիտելիքների տրամադրումը, այդ ուղղությամբ հետազոտական աշխատանքները որակապես լավարկելու վերաբերյալ։
Կողմերը քննարկեցին ամառային դպրոցի անցկացման ծրագիր՝ ԵՊՀ և Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանի ուսանողների ու դասախոսական կազմի ներառմամբ:
Անդրադառնալով նմանօրինակ հանդիպումների կարևորությանը՝ Վ. Ոսկանյանն ընդգծեց. «Իհարկե, առաջնային նպատակը ակադեմիական գիտական, կրթական և մշակութային համագործակցության խորացումն է, բայց պետք է նկատի ունենալ, որ բարեկամ պետությունների բուհերի գործակցությունը նպաստում է նաև երկու երկրների քաղաքական, տնտեսական ոլորտներում հարաբերությունների խորացմանը»:
Հավելենք, որ ԵՊՀ-ի ու Ղոմի կրոնների և դավանանքների համալսարանի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է 2022 թվականին:

3. New opportunities for advancing Iranian studies at YSU
Representatives from the University of Religions and Denominations in Qom visited the Iranian Studies Chair at YSU Oriental Studies Faculty. They met with faculty members to discuss cooperation prospects and future plans for both institutions.
The delegation led by Dr. Seyyed Abolhasan Navvab, President of the University of Religions and Denominations in Qom, was accompanied by Mohammad Asadi-Movahedi, Head of the Culture Center of the Iranian Embassy in Armenia.
The meeting focused on enhancing bilateral partnership ties and discussing two programs.
Professor Vardan Voskanyan, Head of the Iranian Studies Chair at the YSU Faculty of Oriental Studies, spoke about cooperation, noting: "YSU cooperates with several leading Iranian universities. Among those universities, the University of Religions and Denominations stands out with its special focus on theology and religious studies. In the Middle East, Islam is of great importance both in terms of academic research and in the operational sector as an important policy factor. In this regard, the broad opportunities for studying Islam in our country and the cooperation with this university are extremely important for us.
Vardan Voskanyan presented various opportunities for cooperation, including exchange programs for students and teaching staff, and joint research initiatives. The collaboration between the two institutions aims to enhance the teaching of both Persian and Arabic, taking into account the high level of Arabic teaching at the University of Religions and Denominations.
The practical phase of cooperation between the two universities is scheduled to commence at the start of the 2024-2025 academic year. A lecturer from the University of Religions and Beliefs will visit YSU to present Manichaeism, one of the important religions of pre-Islamic Iran. This topic holds particular importance for Iranian studies research, especially considering the scarcity of specialists in Armenia focusing on the study of Manichaeism.
Professors from Armenia will also visit the University of Religions and Denominations to deliver lectures on the apostolic direction of Christianity.
During the meeting, an agreement was reached to provide professional knowledge on the state religion of the Republic of Iran at YSU and to enhance the quality of research in that field.
The parties discussed a summer school program involving students and teaching staff of YSU and the University of Religions and Denominations in Qom.
Referring to the importance of similar meetings, V. Voskanyan emphasized: "Of course, the primary goal is to deepen academic, scientific, educational and cultural cooperation, but it’s important to note that the collaboration between universities from friendly countries also enhances relations in political and economic spheres of both countries."
The memorandum of understanding between YSU and the University of Religions and Denominations in Qom was signed in 2022.