3. ԵՊՀ թիմը կմասնակցի Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադային
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում ամփոփվեցին ԵՊՀ մաթեմատիկական ուսանողական օլիմպիադայի արդյունքները: Լավագույն արդյունքներ գրանցած 4 ուսանողներն օգոստոսին մեկնելու են Բուլղարիա՝ մասնակցելու «IMC» մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադային (International Mathematics Competition)։
Օլիմպիադայի արդյունքների ամփոփման ժամանակ ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Սահակյանը։ Նա նշեց, որ Մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադային ԵՊՀ թիմն առաջին անգամ մասնակցել է 2005 թ․, և այս տարին հոբելյանական է, քանի որ արդեն 20-րդ անգամ համալսարանի թիմն իր մասնակցությունը կունենա մրցույթին։
«Մենք ակտիվ գործունեություն ենք ծավալել՝ հնարավորություն ընձեռելով ուսանողներին կատարելագործելու իրենց գիտելիքները, գրանցելու բարձր արդյունքներ և ներկայացնելու ԵՊՀ-ն միջազգային օլիմպիական հարթակում։ Հուսով եմ՝ հոբելյանական այս տարում կունենանք «հոբելյանական» արդյունքներ»,- ասաց Ա․ Սահակյանը։
ԵՊՀ մաթեմատիկական ուսանողական օլիմպիադային այս տարի մասնակցեցին բակալավրիատի և մագիստրատուրայի 24 ուսանողներ, որոնց թվում էին նաև Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողներ։
ԵՊՀ մաթեմատիկական ուսանողական օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ, թիմի մարզիչ Կարեն Քեռյանն օլիմպիադայի մասնակից ուսանողներին հանձնեց դիպլոմներ՝ խրախուսելով նրանց ակտիվ մասնակցություն ունենալ ֆակուլտետի նախաձեռնած միջոցառումներին։
Ներկայացնելով թեստերի բովանդակությունը՝ նա ասաց, որ խնդիրներն առնչվում էին մաթեմատիկայի տարբեր ճյուղերին, այդ թվում՝ մաթեմատիկական անալիզին, գծային հանրահաշվին, կոմբինատորիկային։
«Համալսարանում անցկացվող Մաթեմատիկական օլիմպիադան իր բնույթով և խնդիրների կազմությամբ նման է «IMC» միջազգային օլիմպիադային։ Ակնկալում ենք, որ մեր թիմը միջազգային մրցույթում կգրանցի մեծ հաջողություններ՝ զբաղեցնելով մրցանակային հորիզոնականներ»,- նշեց Կ․ Քեռյանը։
Բուլղարիայում կայանալիք «IMC» մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադային ԵՊՀ թիմը կներկայացնեն համալսարանի մաթեմատիկական ուսանողական օլիմպիադայի արդյունքներով առաջին կարգի դիպլոմի արժանացած Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ուսանողներ Հայկ Կարապետյանը, Ռուբեն Համբարձումյանը, Վահագն Հովհաննիսյանը, ինչպես նաև 2-րդ կարգի դիպլոմակիր Համլետ Պետրոսյանը։
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի բակալավրիատի 2-րդ կուրսի ուսանող Հայկ Կարապետյանը անցյալ տարի ևս մասնակցել է Մաթեմատիկական ուսանողական օլիմպիադայի նախընտրական փուլին, սակայն նրան չի հաջողվել բավարար արդյունք գրանցել միջազգային մրցույթին մասնակցող թիմում ընդգրկվելու համար։
«Այս տարի կրկին փորձեցի ուժերս և հաջողեցի։ Նշեմ, որ դպրոցական տարիներին մասնակցել եմ դպրոցական, հանրապետական և միջազգային օլիմպիադաների։ «IMC» միջազգային օլիմպիադային մասնակցությունն ինձ հնարավորություն կտա շփվելու ոլորտի առաջատար մասնագետների հետ, ձեռք բերելու նոր ծանոթություններ և, իհարկե, ուժերս փորձելու առավել մրցունակ միջավայրում»,- ասաց ուսանողը։
Թիմի մարզիչ Կարեն Քեռյանը համոզված է՝ Մաթեմատիկական միջազգային օլիմպիադայում գրանցած հաջողությունը ուսանողներին ճանաչելի կդարձնի միջազգային հարթակում՝ նրանց հնարավորություն ընձեռելով համագործակցելու աշխարհի հռչակավոր կազմակերպությունների հետ։
Միջազգային ասպարեզում ԵՊՀ թիմերի գրանցած հաջողություններն ակնառու են, ինչի մասին է վկայում ոսկե մեդալակիրների՝ տարեցտարի ավելացող թիվը։

June 14, 2024 | 15:30
The YSU Faculty of Mathematics and Mechanics summarized the results of the YSU Student Mathematics Olympiad. The top 4 students will participate in the International Mathematics Competition (IMC) in Bulgaria scheduled for August.
During the Olympiad results summary, Arthur Sahakyan, Dean of the YSU Faculty of Mathematics and Mechanics, delivered a welcome speech. He noted that the YSU team first participated in the International Mathematics Competition in 2005. This year is jubilee year as the university team will be participating for the 20th time.
"We have undertaken active initiatives, providing students with opportunities to enhance their knowledge, achieve high results, and represent YSU on the international Olympiad stage. I hope we will achieve 'jubilee' results in this jubilee year," said A. Sahakyan.
This year, 24 bachelor’s and master's students, including students from the Russian-Armenian University, participated in the YSU Student Mathematics Olympiad.
Karen Keryan, Chairman of the YSU Student Mathematics Olympiad Committee and team coach, handed diplomas to the Olympiad participants, encouraging them to actively participate in the events initiated by the faculty.
While presenting the test details, he highlighted that the problems were related to various branches of mathematics, including mathematical analysis, linear algebra, and combinatorics.
"The Mathematics Olympiad held at the university is similar to the International Mathematics Competition in its nature and composition of problems. We expect that our team will achieve great success in the international competition, winning prize positions," said K. Keryan.
Students at the Faculty of Mathematics and Mechanics Hayk Karapetyan, Ruben Hambardzumyan, Vahagn Hovhannisyan, who received a first-class diploma in the university's Student Mathematics Olympiad, and Hamlet Petrosyan, who received a second-class diploma, will represent the YSU team at the International Mathematics Competition to be held in Bulgaria.
Hayk Karapetyan, a 2nd-year bachelor’s student at the YSU Faculty of Mathematics and Mechanics, participated in the preliminary stage of the Student Mathematics Olympiad last year but did not achieve a high enough score to be included in the team for the international competition.
"This year, I made another attempt and succeeded. I should note that throughout my school years, I participated in school, national, and international Olympiads. Taking part in the International Mathematics Competition will allow me to communicate with top specialists in the field, forge new connections, and, of course, challenge myself in a more competitive setting," said the student.
Coach Karen Keryan is confident that the achievements in the IMC will elevate the students' recognition on the international stage, opening doors for collaborations with famous organizations of the world.
The successes of YSU teams in the international arena are remarkable, as evidenced by the increasing number of gold medal winners every year.