3. ԵՊՀ ուսանողը՝ «Չինարենի կամուրջ» համաշխարհային մրցույթի մասնակից
ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առաջին կուրսի ուսանող Սամվել Պետրոսյանը Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում անցկացվող «Չինարենի կամուրջ» համաշխարհային մրցույթի եզրափակիչ փուլում կներկայացնի Հայաստանը:
ԵՊՀ ուսանող Սամվել Պետրոսյանը «Չինարենի կամուրջ» համաշխարհային մրցույթի հայաստանյան չորս փուլերի արդյունքում ուսանողների շրջանում հաղթող ճանաչվեց՝ զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը: Ճանաչվելով եզրափակիչ մրցափուլի հաղթող՝ վերջինս պարգևատրվեց ոսկե մեդալով, թանկարժեք մրցանակով:
Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը իր գոհունակությունը հայտնեց մրցույթի կազմակերպման և չինարենի նկատմամբ Հայաստանում աճող հետաքրքրության կապակցությամբ։
Մրցույթի առաջին և երկրորդ փուլերում չինացի ուսուցիչներ Լյո Յինի և Սյու Փեյ Կանի սանն աչքի ընկավ չինարենի իմացության բարձր մակարդակով և երկրագիտական լայն մտահորիզոնով, իսկ արդեն 3-րդ և 4-րդ փուլերում տպավորիչ էին նրա վստահ և սահուն բանավոր խոսքն ու կիթառի ուղեկցությամբ ներկայացրած մշակութային համարը:
«Չինարենի կամուրջ» համաշխարհային մրցույթի հայաստանյան փուլերն այս տարի անցկացվեցին երեք կատեգորիայի մասնակիցների՝ ուսանողների, ավագ դպրոցի և տարրական դասարանների աշակերտների համար:
Բարձրագույն կատեգորիայի՝ ուսանողների շրջանում անցկացվող մրցույթին մասնակցել են Հայաստանի մի շարք բուհերի ուսանողներ: Մրցույթն ավանդաբար անցկացվում է 4 փուլով. 1-ին փուլում մասնակիցները գրավոր քննություն են հանձնում, 2-րդ փուլում պատասխանում Չինաստանին վերաբերող երկրագիտական տարաբնույթ հարցերի, 3-րդ փուլում չինարենով ելույթ պատրաստում՝ բանավոր խոսքի և հռետորական հմտությունների ստուգման նպատակով, իսկ արդեն 4-րդ փուլում ներկայացնում մշակութային համար:
Նշենք, որ ԵՊՀ-ն ներկայացրած Սամվել Պետրոսյանը երկրորդ անգամ էր մասնակցում «Չինարենի կամուրջ» համաշխարհային մրցույթի հայաստանյան եզրափակիչ մրցափուլին: Նախկինում ևս նա հաղթող էր ճանաչվել հիշյալ մրցույթում, սակայն ավագ դպրոցի աշակերտների շրջանում: Հատկանշական է այն, որ Սամվել Պետրոսյանը մրցույթին մասնակցեց և հաղթող ճանաչվեց ՀՀ բանակում պարտադիր զինվորական ծառայությունից 6 ամիս հետո:
Հավելենք, որ «Չինարենի կամուրջ» ամենամյա համաշխարհային մրցույթի հայաստանյան ընտրական փուլը կազմակերպում է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունը և համակարգում Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիուսի ինստիտուտը: Ժյուրիի կազմում են ընդգրկված գերազանցապես չինաստանցի մասնագետները:

June 21, 2024 | 10:57
Samvel Petrosyan, a first-year bachelor's student at the YSU Faculty of Economics, will represent Armenia in the finals of the "Chinese Bridge" Global Competition in Beijing, China's capital.
YSU student Samvel Petrosyan won the first place in the "Chinese Bridge" Global Competition in Armenia after four competitive stages. As the winner of the final round, he was awarded a gold medal and an expensive prize.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yong expressed his satisfaction with the organization of the competition and the growing interest in the Chinese language in Armenia.
ՄIn the first and second stages of the competition, the student of Chinese teachers Liu Yin and Xu Pei Kan stood out for his high level of Chinese language proficiency and his broad geological horizons. In the third and fourth stages, his confident and fluent oral speech, along with his cultural performance accompanied by the guitar, were particularly impressive.
This year, the Armenian stages of the "Chinese Bridge" Global Competition were held for three categories of participants: university students, high school students, and elementary school students.
Students from several Armenian universities participated in the competition held among students of the highest category. The competition traditionally consists of 4 stages; in the 1st stage, the participants take a written exam, in the 2nd stage they answer various geoscientific questions about China, in the 3rd stage they prepare a speech in Chinese to test their oral speech and rhetorical skills, and in the 4th stage, they present a cultural performance.
Samvel Petrosyan, representing YSU, participated for the second time in the final stage of the "Chinese Bridge" Global Competition held in Armenia. Previously, he had been recognized as the winner of the competition in the high school category. Notably, Samvel Petrosyan achieved this success just six months after completing his compulsory military service in the Armenian army.
The selection stage of the annual "Chinese Bridge" Global Competition in Armenia is organized by the Embassy of the People's Republic of China to Armenia and coordinated by the Confucius Institute at Brusov State University. The jury primarily comprises Chinese specialists.