3. «Միջազգային շաբաթ» ծրագրից գիտական հոդվածի տպագրություն. ԵՊՀ դասախոսը Գերմանիայում էր
Միջազգային հարաբերությունների ամրապնդման, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև նոր գաղափարների ուսումնասիրման նպատակով ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Գրիգոր Հայրապետյանը մասնակցել է Աալենի կիրառական գիտությունների համալսարանում (Գերմանիա) կազմակերպված «Միջազգային շաբաթ» ծրագրին («The first Qⁿ International Week»):
Այս տարի առաջին անգամ հունիսի 3-8-ը Աալենի կիրառական գիտությունների համալսարանում կազմակերպվել էր «Միջազգային շաբաթ», որը միտված էր նպաստելու բուհերի միջև փորձի և գաղափարների փոխանակմանը, բարձրագույն կրթության ապագայի վերաբերյալ հետագա մի շարք հարցերի քննարկմանը: Գիտական միջոցառմանը մասնակցում էին ինչպես եվրոպական «Qn Alliance»-ի անդամ տասը, այնպես էլ գործընկեր այլ համալսարանների ներկայացուցիչներ: Ծրագրի շրջանակում համալսարանների ներկայացուցիչները կազմակերպել էին երեք աշխատաժողովներ, որոնցից մեկին («Digital Transformation and Disruptive Technologies») Գրիգոր Հայրապետյանը մասնակցել է որպես դիտորդ։
- Պարո՛ն Հայրապետյան, կպատմե՞ք Աալենի կիրառական գիտությունների համալսարանում կազմակերպված «Միջազգային շաբաթ» ծրագրին Ձեր մասնակցության մասին:
- Երևանի պետական համալսարանը ակտիվ համագործակցում է «Qn Alliance»-ի անդամ Աալենի կիրառական գիտությունների համալսարանի հետ: «Միջազգային շաբաթ»-ին մասնակցել եմ ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության տարածած հայտարարության շնորհիվ: Այս գիտական միջոցառմանը, որի շրջանակում Աալենի համալսարանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր նաև դասախոսությունների շարք, մասնակցում էին մասնագետներ տարբեր համալսարաններից: Որպես գործընկեր համալսարանի ներկայացուցիչ՝ Աալենի համալսարանի ուսանողների համար դասախոսություն եմ կարդացել «Տնտեսական և սոցիալական նորարարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում» («Situating Economic and Social Innovations in Armenia») թեմայով, որի շրջանակում խոսել ենք այն մասին, թե ինչ ազդեցություն է ունենում նորարարությունը կյանքի որակի վրա: Թեման, որն ընտրել էի հետազոտությունների համար առաջարկված թեմաներից, ինձ համար նոր էր և բավականին հետաքրքիր թե՛ ինձ, թե՛ լսարանի համար: Սակայն, երբ պատրաստվում էի դասախոսությանը, ինձ չհաջողվեց գտնել տվյալ թեմայով ՀՀ-ին առնչվող գիտական աշխատանքներ: Այդ է պատճառը, որ մտադրվել եմ շարունակել և ընդլայնել թեմայի ուսումնասիրությունը և տպագրել գիտական հոդված, որը կլրացնի տեղեկատվական պակասը՝ օգտակար լինելով այս թեմայով հետազոտություն կատարողների համար:
Ծրագրին մասնակցելն ինձ համար կարևոր և հետաքրքիր փորձառություն էր նաև այն առումով, որ առաջին անգամ էի այցելում Աալենի կիրառական գիտությունների համալսարան:
- Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում նորարարության թեման բավականին արդիական է դարձել։ Ինչպե՞ս է ազդում նորարարությունը բիզնեսի վրա:
- Օրինակ՝ Գերմանիայում մասնագետները բիզնեսին առաջարկում են այնպիսի թվայնացում, որի արդյունքում արդյունավետության, արտադրողականության և շահութաբերության նկատելի առաջընթաց է կատարվում: Լիովին այլ պատկեր է առկա զարգացած և զարգացող երկրներում: Զարգացած երկրներում բիզնեսում տեղի ունեցող նորարարությունը տեղափոխվում է  սոցիալական ոլորտ՝ բարձրացնելով հասարակության կյանքի որակը: Իսկ զարգացող երկրներում, որտեղ առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, ուժեղ մրցակցության պայմաններում նորարարությունը կապիտալիզացվում է շահույթի: Սակայն զարգացած երկրներում հաճախ գործընթացն իրականացվում է նաև պետության միջամտությամբ: Օրինակ՝ Գերմանիայում կրթությունն ամբողջովին անվճար  է և ֆինանսավորվում է պետության կողմից: Այն նորարարությունը, որը կատարվում է համալսարանում, տեղափոխվելու է բիզնես, այնուհետև՝ համալսարան՝ դառնալով «հանրային արտադրանք»:
- Ի՞նչ օրակարգով անցկացվեց «Միջազգային շաբաթ»-ը։
- «Միջազգային շաբաթ»-ը բավականին հագեցած էր․ հետազոտական աշխատանք, աշխատաժողով և դասախոսություն, մշակութային ծրագրեր: Մենք եղել ենք դեղագործական, քիմիական, օպտիկական այնպիսի լաբորատորիաներում, որոնք ոչ բոլորին էին հասանելի։ Մասնակիցների թիվը բավականին մեծ էր։ Նրանք, ովքեր չէին կարողացել ներկա գտնվել աշխատաժողովներին, ստացել էին առցանց մասնակցելու հնարավորություն:
Կարևորն այն է, որ ծրագիրը լինելու է շարունակական, և հաշվի առնելով առաջին անգամ անցկացված «Միջազգային շաբաթ»-ի արդյունավետությունը՝ կարծում եմ, որ հաջորդ տարի համալսարանից ավելի մեծ թվով մասնագետներ կմասնակցեն ծրագրին։
- Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ դերակատարում և նշանակություն ունեն նմանօրինակ ծրագրերը։
- Այսօրինակ ծրագրերը շատ կարևոր են, քանի որ դրանք մեծապես նպաստում են գործընկեր համալսարանների միջև գործակցային կապերի հաստատմանն ու ամրապնդմանը: Բազմաթիվ հետազոտողների հետ հանդիպումն ու շփումը նոր գաղափարներ և ուղղություններ ուղենշեցին շատերիս համար։ Այս մեկ շաբաթվա ընթացքում համալսարանների մասնագետների, հետազոտողների միջև նոր կապ ստեղծվեց, որը կարող է հեռանկարային լինել հետագայում նոր ծրագրեր մեկնարկելու համար:
Նշենք, որ Գրիգոր Հայրապետյանը 2005 թվականից աշխատում է ԵՊՀ-ում: Նա հեղինակ է շուրջ 3 տասնյակ հոդվածների, որոնք հրապարակվել են հայաստանյան և արտասահմանյան հեղինակավոր պարբերականներում:

3. From International Week participation to publishing a scientific article: YSU lecturer's visit to Germany
June 27, 2024 | 16:36
From International Week participation to publishing a scientific article: YSU lecturer's visit to Germany
In pursuit of strengthening international relations, exchanging experiences, and exploring new ideas, Associate Professor Grigor Hayrapetyan, Candidate of Economic Sciences, Head of the Chair of Economics and International Economic Relations at the YSU Faculty of Economics and Management, participated in the first Qⁿ International Week Programme at Aalen University of Applied Sciences, Germany.
This year, for the first time, from June 3-8, the International Week Programme was organized at the Aalen University of Applied Sciences. Ten members of the European Qn Alliance, along with representatives of other partner universities, participated in this scientific event. Within the framework of the programme, university representatives organized three workshops. Grigor Hayrapetyan attended one of these workshops, titled "Digital Transformation and Disruptive Technologies," as an observer.
- Mr. Hayrapetyan, could you please share your experience participating in the International Week Programme at Aalen University of Applied Sciences?
- Yerevan State University has a strong collaboration with Aalen University of Applied Sciences, a member of the Qn Alliance. I participated in the International Week thanks to the announcement from the YSU International Cooperation Department. Specialists from different universities participated in this scientific event, within the framework of which a series of lectures was also organized on the initiative of Aalen University. As a representative of the partner university, I delivered a lecture to Aalen University students on the topic "Situating Economic and Social Innovations in Armenia". Our discussion focused on how innovation impacts the quality of life. The topic I had chosen from among the suggested topics for research was new to me and quite interesting for both myself and the audience. However, when I was preparing for the lecture, I noticed a lack of existing scholarly works on Armenia within this area. That is the reason why I intend to further study and expand on the topic. I aim to publish a scientific article addressing this gap, which will benefit researchers exploring similar themes.
Participating in the programme was a significant and interesting experience for me, especially since it was my first visit to Aalen University of Applied Sciences.
- Over the last few years, the topic of innovation has become quite relevant. How does innovation impact business?
- For instance, in Germany, specialists offer digitization for businesses, leading to significant improvements in efficiency, productivity, and profitability. However, the situation differs markedly between developed and developing countries. In developed countries, business innovations are transferred to the social sphere, enhancing overall societal well-being. And in developing countries, beset by numerous challenges and intense competition, innovation is capitalized into profit. However, in developed countries, these processes frequently involve state intervention. For example, education in Germany is entirely state-funded and free of charge. The innovation originating from the university will be transferred to the business and then to the university, becoming a "public product".
- What was the agenda of International Week?
- The International Week was packed with activities including research work, workshops, lectures, and cultural programmes. We had the opportunity to visit pharmaceutical, chemical, and optical laboratories that are not usually accessible to everyone. The event attracted a large number of participants, and those unable to attend the workshops in person could participate online.
The important thing is that the program will be continuous, and considering the effectiveness of the International Week held for the first time, I think that next year a larger number of specialists from the university will join.
- In your opinion, what role do similar programmes play and what significance do they hold?
- Similar programs are of significant importance as they foster the establishment and strengthening of collaborative relationships between partner universities. The opportunity to meet and interact with numerous researchers sparked new ideas and directions for many of us. Throughout this week-long event, valuable connections were forged among university specialists and researchers, promising potential for launching new programs in the future.
Grigor Hayrapetyan has been working at YSU since 2005. He is the author of about 3 dozen articles published in reputable Armenian and foreign periodicals.