3. Ոլորտում լավագույնը լինելու ձգտումը՝ հաջողության բանաձև
Բնագիտական առարկաների հանդեպ սերն ու քիմիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը վճռորոշ եղան Հայարփի Հովհաննիսյանի համար մասնագիտական կողմնորոշման հարցում։ ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետը դարձավ նրա մասնագիտական ճանապարհի հաջողության մեկնակետը։ Ուսումնառության ընթացքում արձանագրելով նշանակալի ձեռքբերումներ՝ ԵՊՀ ուսանող Հայարփի Հովհաննիսյանն արժանացավ «ԵՊՀ լավագույն ուսանող» կոչմանը։
Հայարփին 2023 թ. ավարտել է ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի «Սննդի անվտանգություն» բակալավրի կրթական ծրագիրը` գերազանց պաշտպանելով ավարտական աշխատանքը: Այժմ սովորում է համանուն մագիստրոսական կրթական ծրագրի 2-րդ կուրսում։
Նա դպրոցական տարիներին մասնակցել է մի շարք օլիմպիադաների, որոնց արդյունքները ավելի են մեծացրել նրա հետաքրքրությունները քիմիայի նկատմամբ։ Ուսանողական տարիներին ոլորտին ավելի մոտ գտնվելը և մշտապես զարգանալու հնարավորություն ունենալը ճանապարհ են հարթել քիմիայի ոլորտում նոր բացահայտումների։
«Բնագիտական առարկայի ընտրությունը պարտավորեցնող է, ճանապարհը՝ բավականին խրթին, բայց միևնույն ժամանակ ոլորտը տալիս է միշտ աճելու և առաջընթաց ապրելու հնարավորություն, ինչն էլ մոտիվացիա է նոր բացահայտումների համար։ Այդ իսկ պատճառով, կարծում եմ, որ չեմ սխալվել մասնագիտության ընտրության հարցում»,- ասում է ԵՊՀ ուսանողը։
Համալսարանում ստացած տեսական գիտելիքները Հայարփին այժմ կիրառում է գործնականում` ԵՊՀ անօրգանական և անալիտիկ քիմիայի գիտահետազոտական լաբորատորիայում կատարելով հետազոտություններ։
«Ներկայում ներգրավված եմ ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող դրամաշնորհային ծրագրում՝ «Վայրի աճող բուսատեսակների ֆիզիկաքիմիական հատկությունների ուսումնասիրում, կենսաակտիվ միացությունների անջատում և արտադրական տարբեր բնագավառներում կիրառման հնարավորության ուսումնասիրում» վերտառությամբ։ Ծրագրի շրջանակում ուսումնասիրում ենք կենսաբանական ակտիվություն ունեցող բույսերի տարբեր ֆիզիկաքիմիական հատկություններ»,- մատնանշում է Հայարփին։
ԵՊՀ լավագույն ուսանողը հասցրել է նաև համահեղինակել գիտական հոդված, որը հրապարակվել է «Elsevier» հրատարակչության 1-ին քառորդում գրախոսվող «Heliyon» ամսագրում` «Հայաստանի վայրի բնության մեջ աճող մատուտակի արմատների (Glycyrrhiza glabra L.) հակաօքսիդանտ ակտիվության և ծանր մետաղների պարունակության գնահատում» վերնագրով։ Նա, ներկայացնելով հոդվածի բովանդակությունը, ընդգծում է, որ հետազոտման առարկա են եղել ՀՀ 5 մարզերում աճեցված մատուտակի արմատները, ուսումնասիրվել և համեմատվել են դրանց հակաօքսիդանտային ակտիվությունը, որոշ նպատակային ծանր մետաղների, դաբաղանյութերի, ֆլավոնոիդների և տանինների քանակները։
Հայարփին իր արձանագրած հաջողությունների շարքում կարևորում է նաև համալսարանի ՈՒԽ-ում հասարակական աշխատանք ծավալելու հնարավորությունը. «2021-2024 թթ․ եղել եմ ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահության անդամ՝ փորձելով մշտապես բարձրաձայնել ուսանողներին առնչվող խնդիրները, առաջարկելով լուծումներ, ներկայացնելով նրանց շահերն ու իրավունքները բուհի կառավարման մարմիններում։ Մինչ օրս ֆակուլտետի գիտական խորհրդի սովորող անդամ եմ»։
ԵՊՀ լավագույն ուսանողն արդեն մեկ տարի է` աշխատում է «Խաչատրյան մոբիլսերվիս» ՍՊԸ-ում՝ որպես քիմիկ-տեխնոլոգ։ Նա, խոսելով իր ձեռքբերումներից, կարևորում է ինչպես գործատու ընկերության, այնպես էլ համալսարանի դերը, քանի որ ԵՊՀ-ի և մասնավոր հատվածի միջև համագործակցության արդյունքում է նրան հաջողվել ընդունվել աշխատանքի։
Հայարփին վստահ է` ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի իր մասնագիտության մեջ պետք է լինի լավագույնը կամ գոնե ձգտի լավագույնին՝ ավելի հզոր հայրենիք և կայացած հասարակություն ունենալու համար։

3. Aiming for the top: The formula for industry success
Hayarpi Hovhannisyan's love for the natural sciences and chemistry played a crucial role in shaping her career path. Her journey began at the YSU Faculty of Chemistry, which served as the starting point of her professional success. Following her significant achievements during her studies, YSU student Hayarpi Hovhannisyan was awarded the title of YSU Best Student.
Hayarpi graduated from the YSU Chemistry Faculty with a bachelor's degree in "Food Safety," successfully defending her thesis with excellent results in 2023. Now she is studying in the 2nd year of the eponymous master's program.
During her school years, she participated in several Olympiads, and her achievements in these competitions deepened her interest in chemistry. Her close engagement with the field during her student years and the opportunity to continuously develop her skills paved the way for new discoveries in chemistry.
"Choosing a natural science subject is obligatory, the path is rather challenging, but at the same time, the field constantly offers opportunities for growth and progress, which is a motivation for new discoveries. That's why I think I didn't make a mistake in choosing my major," says the YSU student.
Hayarpi is now applying the theoretical knowledge she gained at the university in practice by conducting research at the Research Laboratory of Inorganic and Analytical Chemistry at YSU.
"Currently, I am involved in a grant program funded by the Higher Education and Science Committee of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sport, titled "Study of Physicochemical Properties of Wild Plants, Isolation of Bioactive Compounds, and Study of the Possibility of Application in Various Fields of Production". As part of the program, we are examining various physicochemical properties of plants with biological activity," Hayarpi pointed out.
The YSU Best Student also co-authored a scientific article published in the 1st quarter of the Elsevier Publishing House, peer-reviewed journal Heliyon. The article titled "Evaluation of Antioxidant Activity and Heavy Metals Content in Licorice (Glycyrrhiza glabra L.) Growing Wild in Armenia", presents research on licorice roots collected from five provinces of Armenia. The study evaluated their antioxidant activity, analyzed and compared the amounts of some target heavy metals, tannins, flavonoids, and anthocyanins.
Among her achievements, Hayarpi highlights her involvement in public service through the YSU Student Council. "From 2021 to 2024, I was a member of the YSU Student Council Presidency, where I focused on addressing student issues, proposing solutions, and representing their interests and rights within the university's governing bodies. I continue to serve as a student member of the faculty's scientific council to this day."
The YSU Best Student has been working as a chemical technologist at Khachatryan Mobilservice LLC for a year. Reflecting on her achievements, she highlights the significant role of both her employer company and the university. She credits the job opportunity to the successful collaboration between YSU and the private sector.
Hayarpi believes that every citizen of the Republic of Armenia should strive to excel in their profession, or at least aim for excellence, to contribute to a stronger nation and a well-established society.