3. ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում հանդիսավորությամբ բացվեց Ֆիրդուսիի անվան դահլիճ
Հայ-իրանական գիտակրթական կապերը ամրապնդելու, իրանագիտության ոլորտի զարգացմանը նպաստելու, ինչպես նաև բնագավառում լավագույն մասնագետներ պատրաստելուն օժանդակելու նպատակով ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում բացվեց Ֆիրդուսիի անվան դահլիճը, որը վերանորոգել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունը: Պարսիկ նշանավոր բանաստեղծի անվան դահլիճում այսուհետ կանցկացվեն տարաբնույթ միջոցառումներ, քննարկումներ, դասեր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ վերջին ամիսներին բավականին ջերմ հարաբերություններ են ստեղծվել ԻԻՀ դեսպանի հետ, և այս դահլիճի բացումն էլ գործընկերային հարաբերությունների արդյունավետության վկայությունն է:
«ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին շատ արագ հանձն առավ այս ծրագրի իրականացումը: Վստահ եմ, որ այս դահլիճում բազմաթիվ միջոցառումներ են տեղի ունենալու՝ նվիրված թե՛ Ֆիրդուսիին, թե՛ հայ-իրանական կապերին, մշակույթին ու պատմությանը։ Այն իր կրթական գործառույթով կարևոր դերակատարում կունենա մեր ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար: Ողջունում եմ բոլորիս և շնորհավորում այս կարևոր իրադարձության կապակցությամբ»,- նշեց ԵՊՀ ռեկտորը:
Անդրադառնալով ակադեմիական համագործակցությանը՝ ԵՊՀ ռեկտորը շեշտեց, որ առկա են լուրջ համագործակցություններ Թեհրանի, Թավրիզի, Ղոմի և բազմաթիվ այլ համալսարանների հետ, իսկ փոխադարձ այցելությունների շնորհիվ հայ-իրանական կապերը կրթության ոլորտում ավելի են ամրապնդվում:
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը նշեց, որ շատ ուրախ է ԵՊՀ-ում գտնվելու համար թե՛ որպես ԱԳ նախարարի տեղակալ, թե՛ որպես ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի շրջանավարտ:
«Կարծում եմ, որ այս դահլիճը կդառնա ևս մեկ ակադեմիական տարածք, որտեղ է՛լ ավելի կամրապնդվեն հայ-իրանական հարաբերությունները: Հայաստան-Իրան հարաբերությունները մշտապես բարձր մակարդակի վրա են գտնվել, այդ թվում՝ կրթության ու ակադեմիական համագործակցության ոլորտներում: Վստահաբար այս դահլիճն աջակցելու է այն մեծածավալ աշխատանքներին, որոնք կատարում է Իրանագիտության ամբիոնը՝ ի նպաստ Հայաստանի և Իրանի»,- ասաց Վ․ Կոստանյանը:
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին, կարևորելով ԵՊՀ-ի հետ գործակցությունը, ընդգծեց, որ սա ևս մեկ առիթ է՝ ակադեմիական միջավայրում հանդիպելու։
«Այս իրադարձությունը վերաբերում է երկու երկրների մշակութային, միջբուհական հարաբերություններին: Ակադեմիական ոլորտում մեր համագործակցությունն անքակտելի է: Որքան կարողանանք զարգացնել և ընդլայնել այդ ոլորտներում համագործակցությունը, այնքան կնպաստենք երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը: Մենք պատրաստակամ ենք ցանկացած առիթն օգտագործելու մեր հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում զարգացնելու համար: Վստահ ենք, որ այս աշխատանքների արդյունքը կլինի լավ մասնագետների, փորձառու դիվանագետների պատրաստումը»,- կարևորեց դեսպանը:
Ելույթներին հաջորդեց բանաստեղծ Ֆիրդուսիին նվիրված գրական-գեղարվեստական միջոցառում՝ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության բաժնի ուսանողների մասնակցությամբ:
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանն իր խոսքում դահլիճի բացումը բնութագրեց որպես հայ-իրանական հարաբերությունների լավագույն արտացոլումներից մեկը։
«Ֆիրդուսին ասել է․ «Կարող է նա, ով գիտուն է»։ Ուստի, այս դահլիճը մի տարածք է, որտեղ գեներացվելու է գիտելիք, և այդ գիտելիքի գեներացման արդյունքում մարդիկ դառնալու են ուժեղ ու կարող՝ մտքով ու գիտելիքով: Այն ես համարում եմ ոչ միայն լսարան, որտեղ անցկացվելու են դասեր, այլ նաև ուղեղի մարզասրահ»,- նշեց դեկանը:
Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը, անդրադառնալով Հայաստան-Իրան հարաբերություններին, նշեց, որ Հայաստանը և Իրանը հազարամյակների պատմություն ունեցող երկրներ են։ ԵՊՀ պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանն էլ ներկաների համար ասմունքեց Ֆիրդուսիի ստեղծագործություններից։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ պրոռեկտորները, ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան աշխատակիցներ, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:

3. Ferdowsi Hall opened with solemn ceremony at YSU Oriental Studies Faculty
To strengthen Armenian-Iranian scientific and educational ties, contribute to the advancement of Iranian studies, and support the training of highly skilled specialists in the field, the Ferdowsi Hall has been opened at the YSU Oriental Studies Faculty. Renovated by the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Armenia, the hall, named after the prominent Persian poet, will now host various events, discussions, and classes.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan noted in his welcoming speech that relations with the Iranian Ambassador have significantly improved in recent months. He highlighted the opening of this hall as a testament to the effectiveness of these partnership ties.
"Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Mehdi Sobhani very quickly took over the implementation of this initiative. I am sure that many events will take place in this hall, dedicated both to Ferdowsi and Armenian-Iranian relations, culture and history. With its educational function, it will play a pivotal role for our students and faculty. I welcome everyone and congratulate you all on this significant occasion," noted the YSU rector.
Referring to academic cooperation, the YSU rector highlighted that significant partnerships have been established with universities in Tehran, Tabriz, Qom, and other institutions. The educational ties between Armenia and Iran are growing stronger thanks to reciprocal visits.
The Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Vahan Kostanyan, expressed his pleasure at being at YSU both in his role as Deputy Minister and as a graduate of the Iranian Studies Chair at the YSU Oriental Studies Faculty.
"I believe this hall will become another significant academic space where Armenian-Iranian relations can further strengthen. The relations between Armenia and Iran have always been at a high level, including in the realms of education and academia. This hall will certainly support the extensive initiatives undertaken by the Iranian Studies Chair for the benefit of Armenia and Iran," said Vahan Kostanyan.
Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani highlighting the importance of cooperation with YSU, stressed that this is another opportunity to meet in an academic environment.
"This event pertains to the cultural and inter-university relations between our two countries. Our academic cooperation is inseparable. The more we develop and expand our collaboration in these areas, the more we will contribute to strengthening the fraternal ties between our peoples. We are eager to seize any opportunity to advance our relationship across various fields. We are confident that these efforts will yield well-trained specialists and experienced diplomats," the ambassador emphasized.
The speeches were followed by a literary and artistic event dedicated to poet Ferdowsi, with students from the Iranian Studies Department.
In his speech, Ruben Melkonyan, the Dean of the YSU Oriental Studies Faculty, described the opening of this hall as one of the best reflections of Armenian-Iranian relations.
"Ferdowsi said, 'Mighty is he who has knowledge.' This hall is a space where knowledge will be generated, and as a result, people will become strong and capable in both mind and intellect. I view this not only as an auditorium for lessons but also as a gym for the mind," noted the dean.
The Head of the Iranian Studies Chair, Vardan Voskanyan, emphasized that Armenia and Iran are countries with histories spanning thousands of years while discussing Armenian-Iranian relations. Additionally, YSU Professor Gurgen Melikyan recited passages from Ferdowsi's works for the audience.
The event was also attended by YSU vice-rectors, employees of the Embassy of the Republic of Iran in Armenia, representatives of the teaching staff and students from the YSU Oriental Studies Faculty.
Through perseverance, determination, and a deep love for the chosen profession, one can make their dreams come true
10.01.2025
Pathogens of zoonotic diseases from wild mammals to be studied
09.01.2025
The first step on the path to becoming the best specialist begins at the student desk – YSU student Nazeli Yesayan