3. Համալսարանը՝ տարբեր մշակույթների խաչմերուկ. ԵՊՀ-ում անցկացվեց Իբերոամերիկյան փառատոն-էքսպո
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի, Ռոմանական բանասիրության ամբիոնի և ՀՀ-ում իսպանախոս երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների համագործակցության շրջանակում։ ԵՊՀ-ում անցկացվեց Իբերոամերիկյան փառատոն-էքսպո՝ նպատակ ունենալով Հայաստանում խթանելու իսպաներենի և իսպանախոս երկրների մշակույթի տարածումը:
Երևանի պետական համալսարանում 1991 թվականից դասավանդվում է իսպաներեն։ Այս տարիների ընթացքում ձևավորվել են լեզվի դասավանդման հարուստ ավանդույթներ, իսկ ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի ռոմանական բանասիրության ամբիոնը դարձել է իսպանագիտական ուսումնասիրությունների կարևոր կենտրոն, որտեղ հաջողությամբ իրականացվում են տարբեր կրթական ծրագրեր։
Մշակութային միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ գիտական հարցերի գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը։ Կարևորելով ԵՊՀ-ի՝ իսպաներենի և իսպանալեզու մշակույթի ուսումնասիրության երկարատև և հարուստ փորձը՝ նա ասաց․ «Հատկանշական է, որ հենց ԵՊՀ-ն է մշակութային այս միջոցառման անցկացման վայրը։ Համալսարանում մենք ոչ միայն ուսումնասիրում և դասավանդում ենք իսպաներեն, այլև ամրապնդում ենք իսպանալեզու աշխարհի հետ մշակութային և ակադեմիական կապերը։ Այսօրինակ միջոցառումները բացառիկ կարևորություն ունեն, քանի որ դրանք հնարավորություն են տալիս վերանալու տարածությունից, սահմաններից՝ միանալով մշակույթով։ Մշակույթը, լինելով մարդու երևակայության լավագույն դրսևորումներից մեկը, միավորում է մեզ՝ անկախ մեր միջև եղած տարբերություններից։ Իբերոամերիկյան մշակույթը համաշխարհային մշակույթի կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն է և ունի հարուստ ավանդույթներ, ստեղծագործական ձեռքբերումներ՝ գրականությունից մինչև երաժշտություն, պարարվեստից մինչև ճարտարապետություն»։
ԵՊՀ ռոմանական բանասիրության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Հասմիկ Բաղդասարյանը նշեց, որ այս նախաձեռնությունը Հայաստանում առաջին անգամ է իրականացվում: Այսօրինակ միջոցառում անցկացնելու գաղափար առաջացել է Հայաստանում իսպանախոս երկրների ներկայացուցիչների, մասնավորապես Իսպանիայի Թագավորության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քրիստինա Կոնեսա Սանչոյի և ՀՀ-ում Դոմինիկյան Հանրապետության ներկայացուցչության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սանդրա Սանտանայի հետ հանդիպում-քննարկումների ժամանակ:
«Իբերոամերիկյան փառատոնի նպատակը իսպաներենի և իսպանախոս երկրների մշակույթի տարածումն է, իսպանախոս աշխարհի միասնությունը, համերաշխությունը, մշակութային բազմազանությունը ներկայացնելը: Այսօրինակ միջոցառումները հնարավորություն են ընձեռում առավել մանրամասնորեն ծանոթանալու իսպանախոս երկրներին, ներկայացնելու այդ երկրների առանձնահատկությունները»,- նշեց Հասմիկ Բաղդասարյանը:
ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաֆայել Գոնսալես Ալեմանը արժևորեց միջոցառման կազմակերպումն ու անցկացումը՝ նշելով, որ իրենց համար հոկտեմբերը խորհրդանշական ամիս է։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել Երևանի պետական համալսարանում և մասնակցել այս կարևոր միջոցառմանը։ Ուրախ եմ, որ այսօրինակ միջոցառում է կազմակերպվել, որն այսուհետ կլինի շարունակական։ Որպես Արգենտինայի քաղաքացի՝ ինձ համար մեծ հպարտություն է, երբ տեսնում եմ, որ այսքան երիտասարդներ սովորում են իսպաներեն, և լեզուն ընտրել են որպես ուսումնասիրության և մասնագիտական առարկա։ Նաև նշեմ, որ Իբերոամերիկյան փառատոնի համար ավելի լավ ամիս, քան հոկտեմբերն է, չէր կարող ընտրվել, քանի որ այն մեզ համար մեծ նշանակություն ունեցող ամիս է․ հենց հոկտեմբերին են իսպանացի թագավորները հասել Հարավային Ամերիկա մայրցամաք։ Հուսով եմ, որ հաջորդիվ կայանալիք Իբերոամերիկյան փառատոները նույնպես տեղի կունենան հոկտեմբերին»,- ընդգծեց դեսպանը։
Ելույթներով հանդես եկան նաև Քրիստինա Կոնեսա Սանչոն, Սանդրա Սանտանան, Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի դեկան Գևորգ Բարսեղյանը և Ազգային ժողովի Հայաստան-Իսպանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաթևիկ Գասպարյանը։ Նրանք ևս կարևորեցին համագործակցության արդյունքում կյանքի կոչված նախաձեռնությունը։
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը, որը մեծ ներդրում ուներ միջոցառման կազմակերպման գործում, շեշտեց, միջոցառումը հնարավորություն է ընձեռում ներկայացնելու տարբեր երկրների մշակույթը երգերի, պարերի, պատմությունների և տեղեկությունների միջոցով։
Փառատոնի առաջին հատվածում ԵՊՀ ռոմանական բանասիրության ամբիոնի ուսանողները ներկայացրին Իբերոամերիկյան փառատոնի մասնակից երեք երկրների (Իսպանիա, Արգենտինա և Դոմինիկյան Հանրապետություն) քաղաքակրթությունը, մշակույթը, այդ երկրների մասին պատմություններ և հետաքրքրաշարժ տեղեկություններ:
Դոմինիկյան Հանրապետությունը ներկայացնող ուսանող Մելինե Խումալյանը, պատմելով երկրի ազգային արժեքների մասին, ասաց. «Մենք ներկայացնում ենք երկրի մշակութային կարևոր առանձնահատկությունները, խորհրդանիշները, օրինակ՝ Լարիմար քարը, որը հանդիպում է Դոմինիկյան Հանրապետության հարավարևելյան շրջանում: Այն համարվում է աշխարհում անծանոթ և եզակի գանձ: Բացի դրանից՝ փառատոնին ներկայացնում ենք նաև ազգային ինքնությունը խորհրդանշող անդեմ, ինչպես նաև դոմինիկյան կառնավալին բնորոշող տիկնիկներ»:
Իբերոամերիկյան փառատոնում Արգենտինան որպես զբոսաշրջային երկիր ներկայացնող ԵԼՀ ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողներից Շուշան Ալեքսանյանը նշեց, որ  իրենք պատմում են «Work and travel» ծրագրի մասին, մասնավորապես այն, որ երկրում հնարավոր է միաժամանակ և՛ աշխատել, և՛ ճանապարհորդել։
Իսպանիան ներկայացնող ուսանողներն աջակցում էին Քրիստինա Կոնեսային․ նա պատրաստել էր նվերներ այն մասնակիցների համար, որոնք ճիշտ էին պատասխանում Իսպանիային վերաբերող տարբեր հարցերի։
Փառատոնի տեղեկատվական մասին հաջորդեց մշակութայինը, որի շրջանակում ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի խմբերը՝ երգչախումբը, «YSU Band»-ը, աղջիկների պարային համույթը, հանդես եկան համերգային ծրագրով՝ կատարելով մասնակից երկրների ազգային երգերն ու պարերը:
Ռոմանական բանասիրության ամբիոնի ուսանողները, ներկայացնելով մասնակից երկրների մասին պատմող հոլովակներ, պատմեցին հետաքրքիր փաստեր։ Հնչած իսպանական գեղեցիկ բանաստեղծություններին հաջորդեցին «Սևիլյանաս», «Դոմինիկյան բաչատա», «Արգենտինական տանգո» պարերը, ազգային երգեր, որոնց ականատեսն ու ունկնդիրը եղան այս երկրների մշակույթով հետաքրքրված մասնակիցներն ու հյուրերը:
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի սաները, անցնելով վերապատրաստման դասընթաց, լավագույնս ներկայացրին իսպանական երգերն ու պարերը։ Բացի դրանից՝ նրանք ներկաներին յուրահատուկ անակնկալ մատուցեցին․ միջոցառման ժամանակ կենտրոնի երգչախումբը (խմբավար՝ Ռուբեն Կարասեֆերյան, գեղարվեստական ղեկավար՝ Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Կարեն Սարգսյան) կատարեց Շառլ Ազնավուրի «Քեզ համար, Հայաստան» երգը։
Հավելենք, որ միջոցառմանը ներկա էին դեսպանատան աշխատակիցներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և այլ հյուրեր։

3. The university as a crossroads of different cultures: Ibero-American festival-expo held at YSU
As part of the collaboration between the YSU Charles Aznavour Cultural Center, the Chair of Romance Philology, and the diplomatic missions of Spanish-speaking countries in Armenia, the Ibero-American festival-expo was held at Yerevan State University. This event aimed to foster the spread of the Spanish language and the cultures of Spanish-speaking countries in Armenia.
Since 1991, the Spanish language has been taught at Yerevan State University. Over the years, a wealth of traditions for teaching the language has developed. The Chair of Romance Philology at the YSU Faculty of European Languages and Communication has become a significant center for Hispanic studies, successfully implementing various educational programs.
At the cultural event, Rafayel Barkhudaryan, Vice-Rector for Academic Affairs at YSU, delivered a welcome speech. He highlighted YSU's extensive experience in studying Spanish and the cultures of Spanish-speaking countries. "It is noteworthy that YSU is the venue for this cultural event. Here, we not only study and teach Spanish but also strengthen cultural and academic ties with the Spanish-speaking world. Such events are exceptionally important, as they allow us to transcend space and borders and connect with culture. Culture, being one of the greatest expressions of human imagination, unites us regardless of our differences. Ibero-American culture is the most important component of world culture, rich in traditions and creative achievements, spanning from literature to music, dance, and architecture."
Professor Hasmik Baghdasaryan, Head of the YSU Romance Philology Chair, noted that this initiative is being implemented for the first time in Armenia. The idea for such an event emerged during discussion meetings with representatives from Spanish-speaking countries in Armenia, particularly Chargé d'affaires of the Embassy of the Kingdom of Spain Cristina Conesa Sancho, and Chargé d'affaires of the Representative Office of the Embassy of the Dominican Republic in Armenia Sandra Santana.
"The purpose of the Ibero-American festival is to foster the spread of the Spanish language and the cultures of Spanish-speaking countries, showcasing the unity, solidarity, and cultural diversity of the Spanish-speaking world. Such events provide an opportunity to learn more about these countries and to highlight their unique characteristics," said Hasmik Baghdasaryan.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Argentine Republic to the Republic of Armenia Rafael González Alemán, commended the organization of the event, noting that October is a symbolic month for them.
"It is a great honor for me to be at Yerevan State University and to participate in this important event. I am glad that such an event has been organized, which will now become an annual tradition. As a citizen of Argentina, I am very proud to see so many young people learning Spanish and choosing it as their field of study and profession. I would also like to note that there could not be a better month than October for the Ibero-American festival; it holds great significance for us, as it was in October that the Spanish kings first arrived on the South American continent. I hope the next Ibero-American festivals will also take place in October," emphasized the ambassador.
Cristina Conesa Sancho, Sandra Santana, along with Gevorg Barseghyan, Dean of the European Languages and Communication Faculty, and Tatevik Gasparyan, Head of the Armenia-Spain Friendship Group in the RA National Assembly, also delivered speeches, emphasizing the significance of this initiative resulting from their collaboration.
Karine Davtyan, Director of the YSU Charles Aznavour Cultural Center, who made significant contributions to the organization of the event, emphasized that it provides an opportunity to present the cultures of different countries through songs, dances, stories, and information.
In the first part of the festival, students from the YSU Romance Philology Chair presented the civilization, culture, stories, and intriguing information about the three countries represented at the Ibero-American festival: Spain, Argentina, and the Dominican Republic.
Meline Khumalyan, a student representing the Dominican Republic, shared insights about the country's national values, saying, "We are presenting important cultural features and symbols, such as the Larimar stone, which is found in the southeastern region of the Dominican Republic. It is regarded as a unique and little-known treasure of the world. Additionally, faceless dolls that symbolize national identity and represent the Dominican carnival are presented at the festival."
Shushan Aleksanyan, one of the third-year students from the European Languages and Communication Faculty representing Argentina as a tourist destination at the Ibero-American festival, mentioned that they are talking about the Work and Travel program, emphasizing that it allows participants to work and travel at the same time in the country.
Students representing Spain supported Cristina Conesa, who had prepared gifts for participants who answered various questions about Spain correctly.
The informational part of the festival was followed by the cultural one, during which the groups of the YSU Charles Aznavour Cultural Center—the choir, YSU Band, and girls' dance ensemble—performed a concert featuring national songs and dances from the represented countries.
Students from the Romance Philology Chair presented videos about the represented countries, sharing interesting facts. The beautiful Spanish poems were followed by performances of sevillanas, Dominican bachata, and Argentine tango, along with national songs, which captivated the participants and guests interested in the cultures of these countries.
Performers from the YSU Charles Aznavour Cultural Center, having undergone training, presented Spanish songs and dances with exceptional artistry. Additionally, they had a special surprise for the attendees: during the event, the center’s choir (Conductor: Ruben Karaseferyan, Artistic Director: Honored Artist of Armenia Karen Sargsyan), performed Charles Aznavour’s song "For You, Armenia".