3. Գիտաժողով՝ արտերկրից ժամանած թանգարանագետների մասնակցությամբ
ԵՊՀ պրոֆեսոր Լ․ Ղարիբջանյանի անվան պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Թանգարանային պրոֆեսիոնալիզմը և էթիկան դժվարին ժամանակներում» խորագրով գիտաժողով՝ նվիրված մշակութային ժառանգության պահպանման հիմնահարցերին:
ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, կարևորելով այսօրինակ միջոցառումների կազմակերպումը, ընդգծեց, որ ԵՊՀ պատմության թանգարանն ակտիվորեն ներգրավվում է տարբեր միջոցառումներում, ինչի շնորհիվ ուսանողները հնարավորություն են ստանում համալսարանի գործընկերների միջոցով ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ։
«Կարծում եմ, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվում կառույցների ղեկավարների միջև, իրական արժեք են ստանում այսօրինակ միջոցառումների շնորհիվ, քանի որ հենց սա է բովանդակություն ձևավորելու ամենակարևոր միջոցը»,- մատնանշեց նա։
Աշխարհի տարբեր թանգարաններից և գիտահետազոտական կենտրոններից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Իրանից, Նորվեգիայից, Հյուսիսային Կորեայից ժամանած մասնագետները խմբային աշխատանքների միջոցով ուսանողներին ներկայացրին իրենց թանգարանագիտական փորձը, որը վերաբերում էր նաև արհեստական բանականության կիրառման էթիկական մոտեցմանը, թանգարանների աշխատակազմի պատրաստվածությանը պատերազմների, դժբախտ պատահարների ժամանակ։ Նրանք մասնավորապես շեշտադրեցին մշակութային ժառանգության պահպանման անգնահատելի դերը ողջ մարդկության համար։
Նշենք, որ գիտաժողովը կազմակերպվել էր ԵՊՀ պրոֆեսոր Լ․ Ղարիբջանյանի անվան պատմության թանգարանի, Հայաստանի պատմության թանգարանի և Թանգարանի միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի կողմից:
Հայաստանի պատմության թանգարանի և Թանգարանի միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի ջանքերով գիտաժողովը նախորդ երկու օրերին անցկացվել է Հայաստանի պատմության թանգարանում, որտեղ ելույթներով են հանդես եկել ինչպես միջազգային, այնպես էլ հայաստանյան փորձագետներ։

3. Conference with international museologists held
YSU History Museum named after Professor L. Gharibjanyan recently hosted a conference titled "Museum Professionalism and Ethics in Difficult Times", focusing on the challenges of preserving cultural heritage.
Mikayel Hovhannisyan, the Vice-Rector for Development and Innovation at YSU, emphasized the significance of organizing events like these. He noted that the YSU History Museum actively participates in various initiatives, providing students with opportunities to gain new knowledge through university partnerships.
"I think that the agreements made between institutional leaders gain real value through such events, as they are essential for creating meaningful content," he stated.
Specialists from various museums and research centers worldwide, including those from the USA, Iran, Norway, and North Korea, shared their museological experiences with students through group work. During this, they addressed ethical considerations in the use of artificial intelligence, as well as the preparation of museum staff for wars and emergencies. They emphasized the invaluable role of preserving cultural heritage for all of humanity.
The conference was organized by YSU History Museum named after Professor L. Gharibjanyan, the History Museum of Armenia, and the National Committee of Armenian Museums of the International Council of Museums (ICOM).
Over the past two days, the conference took place at the History Museum of Armenia, featuring speeches from both international and Armenian experts, thanks to the efforts of the History Museum of Armenia and the National Committee of Armenian Museums of the International Council of Museums (ICOM).