3. Ժողովրդավարություն արժեքը՝ սոցիոլոգների ուշադրության կենտրոնում. ԵՊՀ-ում անցկացվեց միջազգային գիտաժողով
Նոյեմբեր 12, 2024 | 17:00
Ժողովրդավարություն արժեքը՝ սոցիոլոգների ուշադրության կենտրոնում. ԵՊՀ-ում անցկացվեց միջազգային գիտաժողով
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ կազմակերպվեց «Ժողովրդավարության ճոճանակը. ինքնության ճգնաժամ և արժեքների փոխակերպում» թեմայով միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված ֆակուլտետի 20-ամյակին: Գիտաժողովի շրջանակում ԵՊՀ և հրավիրյալ բանախոսներն անդրադարձան ժողովրդավարության, ինքնության ճգնաժամի և արժեքների փոխակերպման հարցերին:
Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Մկրտիչյանը, խոսելով թեմայի ընտրությունից, նշեց. «Ժողովրդավարությունը քաղաքական վարչաձև է՝ կառավարման ռեժիմ, սակայն տարիների ընթացքում այդ եզրույթը ձեռք է բերել մի շարք իմաստներ և այժմ բարդ հասկացություն է, որն ամեն մեկն իր ձևով է մեկնաբանում ու մատուցում: Այստեղից էլ առաջանում են այդ ճոճանակային տատանումները։ Այդ պատճառով էլ գիտաժողովի խորագիրը կոչել ենք «Ժողովրդավարության ճոճանակ»»:
Արթուր Մկրտիչյանն ընդգծեց, որ ժողովրդավարությունը ձեռք է բերել արժեքի նշանակություն։
Ներկայացնելով ժողովրդավարության գաղափարախոսությունը՝ դեկանը նշեց․ «Ժողովրդավարությունը որոշակի մտածելակերպ է, հարցերի լուծման եղանակ, որը ենթադրում է փոխադարձ քննարկումներ, հաղորդակցություն և ճշմարտության որոնում հենց հաղորդակցությունների ընթացքում»:
Գիտաժողովի շրջանակում ԱՄՆ Ռոուենի համալսարանի պրոֆեսոր Թիմոտի Լևոնյանը ներկայացրեց սոցիոլոգիայի դերը մարդկության ժողովրդավարության փորձառության քննության և մարդու իրավունքների հարցերում:
Նա իր ելույթը սկսեց հարցադրումներով, թե որտեղից է գալիս սոցիոլոգիան, որն է նրա նպատակը:
Գերմանիայի Հյուսիսային Ռեյն-Վեսթֆալիայի կիրառական գիտությունների կաթոլիկ համալսարանի պրոֆեսոր Գևորգ Ալբերսը ներկայացրեց «Նարատիվային մոտեցումները կոնֆլիկտային հասարակությունների հզորացման համար» թեման:
Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ Նվարդ Մելքոնյանը ներկայացրեց, թե ինչպես են 2023 թ. արցախյան իրադարձությունները ներկայացվել ռուսաստանյան հեռուստախոսույթում:
ԵՊՀ և հրավիրյալ բանախոսները զեկույցներում անդրադարձան նաև այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են արհեստական բանականության կիրառման մարտահրավերներն ու հնարավորությունները հասարակական կարծիքի ձևավորման համատեքստում, ակադեմիական ոլորտում կանանց առաջընթացի հոգեբանական խոչընդոտները, սփյուռքյան ինքնության ճգնաժամը և Հայաստանում դրա սոցիալական ու տնտեսական հետևանքները:
Զեկույցները լսելուց հետո գիտաժողովի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան հարցեր ուղղելու բանախոսներին, և ծավալվեց քննարկում:

3. The value of democracy in sociologists' focus: International conference held at YSU
An international conference titled "The Pendulum of Democracy: Identity Crisis and Transformation of Values" was held, initiated by YSU Faculty of Sociology in celebration of the faculty's 20th anniversary. During the conference, the invited speakers, along with those from YSU, addressed issues related to democracy, identity crisis, and transformation of values.
Dean of the Sociology Faculty Artur Mkrtichyan, spoke about the choice of the theme, stating, "Democracy is a political system — a regime of governance. However, over the years, this term has acquired multiple meanings, and now it is a complex concept that each person interprets and presents in their own way. From this, the oscillations of the pendulum emerge. This is why we titled the conference 'The Pendulum of Democracy.'"
Artur Mkrtichyan emphasized that democracy has come to be regarded as a value. Presenting the ideology of democracy, the dean stated, "Democracy is a mindset, a method for solving issues, which involves mutual discussions, interactions, and the search for truth through these interactions."
Within the framework of the conference, Professor Timothy Levonyan from Rowan University in the United States presented the role of sociology in examining humanity's experience with democracy and in matters of human rights. He began his speech by posing questions about the origins of sociology and its purpose.
Professor Gevorg Albers from Catholic University of Applied Sciences in North Rhine–Westphalia, Germany, introduced the topic "Narrative Approaches to Empowerment in Conflict Societies".
Associate Professor Nvard Melkonyan from the Chair of Social Work and Social Technologies spoke about the 2023 events in Artsakh and how they were presented in Russian media discourse.
The invited speakers, along with those from YSU, addressed topics such as the challenges and opportunities of applying artificial intelligence in shaping public opinion, psychological barriers to the advancement of women in academia, the crisis of diaspora identity, and its social and economic consequences in Armenia.
After listening to the reports, the conference participants had the opportunity to ask questions to the speakers, leading to an engaging discussion.