3. Ամփոփվեցին ռուսաց լեզվի համալսարանական օլիմպիադայի արդյունքները
Ռուս բանասիրության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ ռուսաց լեզվի համալսարանական օլիմպիադայի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը: Օլիմպիադային մասնակցելու հնարավորություն էր ընձեռվել բակալավրիատի կրթական ծրագրի առաջին կուրսն ավարտած ուսանողներին՝ բացառությամբ Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողների:
Ռուսաց լեզվի համալսարանական օլիմպիադան շուրջ 20 տարվա պատմություն ունի և կրում է շարունակական բնույթ: Այս տարի օլիմպիադային մասնակցել է 148 ուսանող:
Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովան, կարևորելով օլիմպիադայի ընթացքում ուսանողների արձանագրած բարձր արդյունքները, շեշտեց, որ դրանք վկայում են մասնակիցների հարուստ գիտելիքները: Դեկանն ընդգծեց նաև, որ այլ ֆակուլտետների ուսանողների հետաքրքրությունը ռուսաց լեզվի և ռուսական մշակույթի նկատմամաբ է՛լ ավելի է մոտիվացնում իրենց:
Ռուսաց լեզվի ամբիոնի վարիչ Նաիրա Մարտիրյանն ասաց, որ օլիմպիադան անցկացվում է երկու փուլով՝ ստուգելով տարբեր կարողություններ ու գիտելիքներ. «Առաջին փուլում ուշադրություն է դարձվում բանավոր խոսքին․ ուսանողներն ընթերցում են հանձնարարված տեքստն ու պատմում այն՝ միաժամանակ պատասխանելով հանձնաժողովի անդամների հարցերին: Երկրորդ փուլում 80 հարցից բաղկացած հարցաշար է տրվում նրանց: Երկրորդ փուլի հարցերը վերաբերում են և՛ ռուսաց լեզվի քերականությանը, և՛ ռուսական մշակույթին, և՛ Ռուսաստանի պատմությանը: Հարցաշարում կա նաև գովազդային տեքստ գրելու հանձնարարություն, որպեսզի ստուգենք ուսանողների ստեղծագործական հմտությունները»:
Ռուսաց լեզվի ամբիոնի դոցենտ, ռուսաց լեզվի համալսարանական օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Սուսաննա Լալայանն էլ նշեց, որ մեծ ուշադրություն են դարձնում ռուսերենի զարգացմանը նաև Ռուս բանասիրության ֆակուլտետից դուրս։ Այլ ֆակուլտետների ուսանողների շրջանում նմանօրինակ օլիմպիադայի կազմակերպմամբ նաև նպաստում են ուսանողների շրջանում ռուսերենի և ռուսական մշակույթի նկատմամբ հետաքրքրության զարգացմանը:
Ռուսաց լեզվի համալսարանական օլիմպիադայի արդյունքներով առաջին տեղը զբաղեցրեց Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Ալբերտ Շահբազյանը: Երկրորդ տեղին արժանացան Ֆիզիկայի ինստիտուտի 2-րդ կուրսի ուսանողներ Ալեքսանդր Աջոյանը և Վաչե Այվազյանը: Երրորդ տեղը զբաղեցրին Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Դավիթ Ասրյանն ու Ֆիզիկայի ինստիտուտի 2-րդ կուրսի ուսանող Արման Սարգսյանը:
Մրցանակակիրները ԵՊՀ-ի կողմից ստացան Ծաղկաձորի եռօրյա ուղեգրեր, իսկ օլիմպիադային մասնակցած այն ուսանողները, որոնք տարբերվում էին իրենց ստեղծագործական ոճով, արժանացան գովասանագրերի:
Հավելենք, որ ռուսաց լեզվի համալսարանական օլիմպիադայի հանձնաժողովում ներգրավված էին Ռուսաց լեզվի ամբիոնի դասախոսներ Սուսաննա Լալայանը (հանձնաժողովի նախագահ), Լարիսա Ֆարամազյանը, Գայանե Հովհաննիսյանը, Ալլա Բաղդասարյանը և Մարինա Այվազյանը:

3. Results of the University Russian Language Olympiad in summarized
The award ceremony for the winners of the University Russian Language Olympiad was held at the Faculty of Russian Philology. The Olympiad was open to students who had completed their first year in the bachelor’s educational program, excluding those from the Faculty of Russian Philology.
The University Russian Language Olympiad has a history of nearly 20 years and has been held continuously. This year, 148 students participated.
Diana Gazarova, Dean of the Faculty of Russian Philology, highlighted the outstanding results achieved by the students, noting that these results reflect their deep knowledge of the Russian language. She also emphasized that the growing interest of students from other faculties in the Russian language and culture motivates them even more.
Naira Martiryan, Head of the Russian Language Chair, explained that the Olympiad consists of two stages, each testing different skills and knowledge. "In the first stage, the focus is on speaking skills. Students read an assigned text and then orally retell it while answering questions from the committee. In the second stage, they are given a questionnaire with 80 questions on Russian grammar, culture, and history. Additionally, there is a creative task requiring students to write an advertising text."
Susanna Lalayan, Associate Professor at the Chair of the Russian Language, Chair of the University Russian Language Olympiad Committee, emphasized the importance of promoting the Russian language beyond the Faculty of Russian Philology. By organizing this Olympiad for students from other faculties, they aim to foster greater interest in the Russian language and culture.
Based on the results of the Olympiad, Albert Shahbazyan, a second-year student at the Faculty of International Relations, took first place. Second place was awarded to Alexander Ajoyan and Vache Ayvazyan, second-year students at the Institute of Physics. Third place went to Davit Asryan, a second-year student at the Faculty of Informatics and Applied Mathematics, and Arman Sargsyan, a second-year student at the Institute of Physics.
The award winners received three-day trips to Tsaghkadzor from YSU. Students who participated in the Olympiad and stood out for their creative abilities were awarded certificates of appreciation.
The committee for the University Russian Language Olympiad included lecturers from the Russian Language Chair: Susanna Lalayan (Chair of the Committee), Larisa Faramazyan, Gayane Hovhannisyan, Alla Baghdasaryan, and Marina Ayvazyan.